Ճապոնիայի Սայտամա քաղաքում մարտի 18-24-ը կանցկացվի գեղասահքի աշխարհի առաջնությունը: Հայաստանի գեղասահքի ֆեդերացիայի նախագահ Մելանյա Ստեփանյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում տեղեկացրեց, որ աշխարհի առաջնությանը Հայաստանը կներկայացնեն մենասահորդներ Անաստասիա Գալուստյանը և Սլավիկ Հայրապետյանը, որոնք մարտի 18-ին մրցավայր կմեկնեն իրենց մարզիչների հետ:
Տիկին Ստեփանյան, մարզիկներից ովքե՞ր են մասնակցելու ԱԱ-ին և ովքե՞ր են նրանց ուղեկցելու, բացի մարզիչներից։
Ճապոնիա կմեկնեն մենասահորդներ Անաստասիա Գալուստյանը եւ Սլավիկ Հայրապետյանը։ Մրցավայր կմեկնենք նաև ես և ֆեդերացիայի փոխնախագահ Արի Զաքարյանը։
Փաստորեն, այս առաջնությունում եւս չենք ունենալու պարային զույգ։
Թինա Կարապետյանն անցյալ տարի ունեցել է զույգի հետ կապված խնդիր, դրա համար այս տարի չի մասնակցում։ Եթե մինչև հուլիսի 1-ը կարգավորենք խնդիրները, հաջորդ տարի կմասնակցի։
News.am-ի հետ հարցազրույցում Սլավիկ Հայրապետյանը նշել էր, որ մրցաշարերի համազգեստի ծախսը հոգում են ծնողները։ Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք դա։
Սլավիկ Հայրապետյանի համար ինչ արվում է՝ արվում է ֆեդերացիայի միջոցներով։ Մենք աշխարհի և Եվրոպայի առաջնությունների ժամանակ ISU-ից ստանում ենք հատկացումներ, որը, ըստ օրենքի, ֆեդերացիայինն է, բայց ես պարտադիր այդտեղից հատկացումներ եմ անում Սլավիկ Հայրապետյանի և մյուս մարզիկների համար։ Թող այդ գումարից կարվեն նաև հագուստները, խնդիր չեմ տեսնում։ Հայաստանում դրանք մեծ գումար չեն։ Եթե Սլավիկը բարձրաձայնի, որ մարզվում է Ուրմանովի մոտ և ծախսերը հոգում են իրենք, ես կհամաձայնեմ։ Ֆեդերացիային այդպիսի խոշոր գումարներ չեն հատկացնում, որ մենք ծախսենք։ Եթե ստանամ տարեկան 100 մլն դրամ բյուջե, հավատացեք՝ 105-ը կծախսեմ, բայց 9 մլն դրամով հազիվ հաշվում եմ, թե քանի մրցաշարի հասցրեցի ուղարկել մարզիկներին։
Անաստասիա Գալուստյանը սահադաշտ վերադարձավ որոշակի դադարից հետո։ Ո՞րն էր այդ ընդմիջման իրական պատճառը:
Ես երբեք չեմ ցանկացել բարձրաձայնել այդ թեման, բայց նրա մոտ տարիքային կամակորություն է եղել։ Նույնիսկ եղել է, որ նա որոշել է փոխել մարզումային սահադաշտերը, ինչը ես իմ կապերով կարգավորել եմ՝ չնայած դա իմ պարտականությունների մեջ չի մտնում։ Բայց ես չեմ կարող եւ չեմ ցանկանում հաշվի նստել մարզիկների տարիքային կամակորությունների հետ։

С 18-го по 24-е марта в японском городе Сайтама пройдет чемпионат мира по фигурному катанию. Президент Федерации фигурного катания Армении Мелания Степанян в беседе с пресс-службой НОК Армении сообщила, что на чемпионате мира Армению представят фигуристы Анастасия Галустян и Славик Айрапетян, которые вместе с тренерами отправятся в Японию 18-го марта.
-Г-жа Степанян, кто из спортсменов примет участие в ЧМ и кто будет их сопровождать, кроме тренеров?
-В Японию отправятся фигуристы Анастасия Галустян и Славик Айрапетян, а также я и вице-президент Федерации Ари Закарян.
-Фактически, на этом чемпионате у нас опять не будет танцевальной пары?
-У Тины Карапетян были проблемы с парой в прошлом году, поэтому она не поедет. Если мы уладим вопросы до 1-го июля, то она примет участие в будущем году.
-В интервью News.am Славик Айрапетян отметил, что за форму на турнирах платят родители. Как вы это прокомментируете?
-Для Славика Айрапетяна все делается на средства федерации. Мы во время чемпионатов мира и Европы получаем деньги для нужд федерации от ISU, но я всегда выделяю оттуда средства для Славика Айрапетяна и других спорстменов. Пусть они из этой суммы тратят также на пошив костюмов, не вижу проблемы. В Армении это недорого. Если Славик скажет, что тренируется у Урманова на свои средства, я соглашусь. У федерации нет таких возможностей. Если наш бюджет в год будет 100 млн драмов, поверьте, что я потрачу 105, но на 9 млн драмов я только считаю на сколько турниров смогу послать спортсменов.
- Анастасия Галустян вернулась на лед после небольшого перерыва. В чем была реальная причина?
-Я никогда не хотела говорить об этом, но у нее было возрастное упрямство. Она даже хотела поменять тренировочные катки, что я сделала, используя свои связи, хотя это не входило в мои обязанности. Но я не хочу и не буду мириться с возрастным упрямством спортсменов.