3 տարի է անցել Բրազիլիայի մայրաքաղաք Ռիո դե Ժանեյրոյում կայացած 31-րդ Օլիմպիական խաղերից: 2016 թվականի օգոստոսի 5-21-ը 206 երկրիր ներկայացնող մարզիկները պայքարեցին 306 մեդալաների հավաքածուի համար: Ի դեպ, Հարավային Ամերիակայում առաջին անգամ էին անցկացվում Օլիմպիական խաղեր:
31-րդ Օլիմպիական խաղերը հակասական էմոցիաներ ու տպավորություններ փոխանցող խաղեր էին՝ մի կողմից բրազիլական շքեղ բնությունը ու ջերմ մարդիկ, մյուս կողմից աղքատությունն ու գողությունը, որից անմասն չմնացին ո՛չ Օլիմպիական խաղերի մասնակիցները, ո՛չ էլ երկրպագուները:
Հայաստանի պատվիրակության համար նույնպես այս խաղերը երկու բևեռ ունեին:
Հայաստանի պատվիրակությունը Ռիո դե Ժանեյրո մեկնեց ռեկորդային՝ 33 մարզիկով, նրանք 8 մարզաձևերում (սպորտային մարմնամարզություն, աթլետիկա, ըմբշամարտ, բռնցքմարատ, ծանրմարտ, հրաձգություն, լող) փորձելու էին Հայաստանի համար նվաճել oլիմպիական բաղձալի մեդալաները:
Առաջին ծանր հարվածը
Օլիմպիական խաղերի 5-րդ օրը՝ օգոստոսի 10-ին, պայքարի մեջ մտավ 77 կգ քաշային ծանրորդ Անդրանիկ Կարապետյանը, ով այդ պահին Եվրոպայի գործող չեմպիոնն էր և մեդալի իրական հավակնորդը, բայց... Անդրանիկը լավ արդյուքնով ավարտեց պոկում վարժությունը, սակայն հրման ժամանակ ինչ-որ բան այն «չգնաց», նախ չկարողացավ առաջին մոտեցմամբ հրել 195 կգ կշռող ծանրաձողը, իսկ երկրոդ մոտեցման ժամանակ թվում էր՝ մեկ վայրկայն ու ծանրաձողը գլխավերևում է, բայց ձեռքի ծանր վնասվածք, ընկած ծանրաձող ու զուր մնացած հույսեր...
Առաջին մեդալը
Օլիմպիական խաղերի 10-րդ օրն է և Հայաստանի հավաքականը չունի ոչ մի մեդալ: Երեկոյան մրցահերթում պայքարի մեջ են մտնում 105 կգ քաշային ծանրորդները: Հայաստանը ներկայացնելու է Սիմոն Մարտիրոսյանը: Ոչ ոք արդեն չի փորձում կանխատեսումներ անել, ինչպես ասում են՝ «աչքը տեսածից է վախենում»:
Բայց Հայաստանի ամբողջ պատվիրակության մոտ սպասում կար: Սիմոնն ընդամենը 19 տարեկանում նվաճեց Օլիմպիական խաղերի փոխչեմպիոնի կոչումը և կոտրեց սառույցը, թե այդ ժամանակ ինչ էր կատարվում դահլճում գտնվող հայերի հետ դժվար է բառերով նկարագրել...
Առաջին Օլիմպիական չեմպիոնը
Մրցումային 11-րդ օրը պայքարի մեջ մտավ աշխարհի կրկնակի չեմպիոն, 98 կգ քաշային հունահռոմեական ըմբիշ Արթուր Ալեքսանյանը: Ասել, թե Արթուրից չէին ակնկալում Օլիմպիական խաղերի չեմպիոնի տիտղոսը, կնշանակի ստել (նրա ելույթների ժամանակ դահլիճում էին գտնվում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը և ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը), բայց մեկ այլ բան է ակնկալել, մեկ այլ բան՝ նվաճել այդ տիտղոսը:
Արթուրի ճանապարհը հեշտ չէր, առաջին գոտեմրատն էլ իտալացի ըմբիշի հետ մի քիչ «ծանր» ստացվեց, բայց հայ ըմբիշը Բրազիլիայի մայրաքաղաք էր եկել հստակ նպատակով: Երբ մրցավարը ազդարարեց Արթուր Ալեքսանյան – Լուգո Կաբրերա (Կուբա) գոտեմարտի ավարատը, հասկանցանք՝ 20 տարի անց Հայաստանը ունեցավ 2-րդ Օլիմպիական չեմպիոնը: Հետո պարգևատրումն էր, Արթուր Ալեքսյանյանի պատվանդան բարձրանալը ՝ Ռոբերտ Աբաջյանի նկարով շապիկով, բայց այդ ամենը հետո էր: Այդ պահին պետք էր վայելել Արթուրի «օլիմպիական» ճիչը, Լևոն Ջուլֆալակյանի և Գևորգ Ալեքսանյանի արցունքները, Արթուրի և հոր գրկախառնությունը:
Անգամ սպորտում չկա կատարյալ արդարություն
Արթուր Ալեքսանյանի Օլիմպիական չեմպիոնությունը և այդ մրցումային օրը կատարյալ կլինեին, եթե...
Հունահռոմեկան ոճի ըմբիշ, 66 կգ քաշային Միհրան Հարությունյանն ակնհայտ ֆավորիտ չէր, բայց թերագնահատել էլ նրան պետք չէր: Այն, ինչ արեց նա Օլիմպիական խաղերի գորգում, գեղեցիկ էր, տպավորիչ և հիշվող: Մենք տեսանք նոր Միհրան՝ ավելի հասուն գոտեմարտելու ոճով, ավելի նպատակամղված, գեղեցիկ հնարքներ ու մինչև վերջ համառ պայքար:
Եզրափակչում նրա մրցակիցը սերբ Դավոր Ստեֆանեկն էր՝ Սերբիայի միակ Օլիմպիական հույսը:
Անցել է 3 տարի, բայց մինչև այսօր հիշվում է բոլորի հավատը առ արդարություն. ևս մի քանի վայրկյան և պասիվ գոտեմարտելու համար կզգուշացնեն սերբ ըմբիշին, բայց... Հիշվում է այդ ծանր պահը, երբ մրցավարը բարձրացրեց Միհրանի մրցակցի ձեռքը, իսկ մենք ոչինչ չկարողացանք անել: Հիշվում են արցունքները, ու անգամ թուրք երկրպագուների հոտնկայս ծափահարությունները Միհրանին և սուլոցները՝ Ստեֆանեկին: Հիշվում է Դավոր Ստեֆանեկի ինքնագոհ ժպիտը, լեզուն ցուցադրելն ու հարց է առաջանում՝ ու՞մ է պետք այդ գնով նվաճած ոսկե մեդալը: Այդ օրը հակասական զգացողությունների օր էր՝ մի կողմից 20 տարի անց դու Օլիմպիական չեմպիոն ունես, իսկ մյուս կողմից՝ խլել են մարզիկի ամբողջ կյանքի երազանքը: Իզուր չեն ասում, որ արծաթը «ամենատխուր» մեդալն է սպորտում:
11-րդ օրվա վերջին մեդալը
Օրվա վերջում գերծանր քաշային ծանրորդ Գոռ Մինասյանը, պոկելով 210 և հրելով 241 կգ, երկամարտի 451 կգ արդյունքով դարձավ Օլիմպիական խաղերի փոխչեմպիոն: Չեմպիոն դարձած վրացի Լաշա Տալախաձեին անհնար էր հասնելը, այդ ժամանակ նա «անհասանելի» կիլոգրամններ էր ցույց տալիս, ուստի Գոռի արդյունքը հերոսական էր: Մոլորակի 2-րդ ամենաուժեղ մարդը հայ էր՝ Գյումրի քաղաքից:
Գոռի մեդալը վերջինը եղավ Հայաստանի հավաքականի համար: 31-րդ Օլիմպիական խաղերը ամենարդյունավետն էին 1992 թվականի Բարսելոնայի Օլիմպիական խաղերից հետո, իհարկե եղան բացթողումներ, վրիպումներ, եղան մարզիկներ, ովքեր ընդամենը կես քայլ հետ մնացին օլիմպիական մեդալներից, բայց ինչպես ասում են՝ վիճակագրությունը դրա մասին կլռի:
Առջևում 32-րդ Օլիմպիական խաղերն են և լիահույս ենք, որ Տոկիոյում Հայաստանի պատվիրակությունը կկարողնա ավելացնել մեդալների քանակն ու բարձրացնել հարգը: Դրա համար արվում է ու կարվի՝ հնարավորն ու անհնարինը:

Прошло 3 года после состоявшихся в столице Бразилии Рио-де-Жанейро 31-х Олимпийских игр. С 5-го по 21-е августа 2016-го года спортсмены из 206-и стран боролись за 306 комплектов медалей. Кстати, Олимпийские игры впервые проводились в Южной Америке.
31-е Олимпийские игры вызывали противоречивые эмоции и впечатления - с одной стороны, великолепная бразильская природа и теплые люди, а с другой стороны, бедность и воровство, которые не обошли стороной ни участников Олимпийских игр, ни болельщиков.
Для армянской делегации эти Игры также имели два полюса.
Армянская делегация отправилась в Рио-де-Жанейро с рекордным числом спортсменов - 33, которые должны были постараться завоевать желанные олимпийские медали для Армении в 8-и видах спорта (спортивная гимнастика, легкая атлетика, борьба, бокс, тяжелая атлетика, стрельба, плавание).
Первый тяжелый удар
В 5-й день Олимпийских игр, 10-го августа, в борьбу вступил Андраник Карапетян (77 кг), который был действующим чемпионом Европы и реальным претендентом на медаль, но... Андраник завершил рывок с хорошим результатом, однако во время толчка что-то пошло не так, сначала он не смог поднять 195 кг в первом подходе, а во втором подходе - казалось бы, одно мгновение, и штанга окажется над головой, но серьезная травма руки, упавшая штанга и неоправдавшиеся надежды...
Первая медаль
10-й день Олимпийских игр, а у сборной Армении пока нет ни одной медали. Вечером в борьбу вступят тяжелоатлеты весовой категории 105 кг. Армению будет представлять Симон Мартиросян. Никто больше не пытается делать прогнозов, как говорится, «глаз боится увиденного».
Но у всей делегации Армении было ожидание. Симон в 19 лет завоевал звание вице-чемпиона Олимпийских игр и лед тронулся, невозможно описать словами то, что происходило с армянами, находящимися в зале...
Первый олимпийский чемпион
В 11-й день соревнований в борьбу вступил двукратный чемпион мира, борец греко-римского стиля Артур Алексанян (98 кг). Сказать, что от Артура не ожидали титула чемпиона Олимпийских игр, будет ложью (во время его выступлений в зале находились президент РА Серж Саргсян и президент НОК Армении Гагик Царукян), но одно дело - ожидать, другое дело - завоевать этот титул.
Путь Артура был нелегким, первый же поединок с итальянским борцом получился немного «тяжелым», но армянский борец прибыл в столицу Бразилии с твердой целью. Когда судья объявил об окончании поединка Артур Алексанян-Луго Кабрера (Куба), мы поняли, что спустя 20 лет у Армении появился второй олимпийский чемпион. Затем было награждение, восхождение на пьедестал Артура Алексаняна в футболке с фото Роберта Абаджяна, но все это было потом. В тот момент надо было наслаждаться «олимпийским» криком Артура, слезами Левона Джулфалкяна и Геворга Алексаняна, объятиями Артура со своим отцом.
Даже в спорте нет совершенной справедливости
Олимпийское чемпионство Артура Алексаняна и тот день соревнований были бы идеальными, если бы...
Борец греко-римского стиля Мигран Арутюнян (66 кг) не был явным фаворитом, но его нельзя было недооценивать. То, что он сделал на ковре Олимпийских игр, было красивым, впечатляющим и запоминающимся. Мы увидели нового Миграна, с более зрелым стилем борьбы, более целеустремленным, красивые приемы и упорная борьба до конца.
В финале его соперником был серб Давор Стефанек, единственная олимпийская надежда Сербии.
Прошло три года, но до сих пор вспоминается вера в справедливость, еще несколько секунд и сербский борец получит предупреждение за пассивную борьбу, но... Вспоминается тот тяжелый момент, когда судья поднял руку соперника Миграна, а мы ничего не могли сделать. Вспоминаются слезы, и даже аплодисменты стоя турецких болельщиков Миграну, и свист - Стефанеку. Вспоминается самодовольная улыбка Давора Стефанека, его высунутый язык, и возникает вопрос о том, кому нужна завоеванная такой ценой золотая медаль. Этот был день противоречивых чувств - с одной стороны, у тебя есть новый олимпийский чемпион спустя 20 лет, а с другой стороны - у спортсмена отняли мечту всей его жизни. Не зря говорят, что серебро - «самая грустная» медаль в спорте.
Последняя медаль 11-го дня
В конце дня штангист в супетяжелом весе Гор Минасян, который поднял в рывке 210 кг и в толчке 241 кг, набрал в сумме двоеборья 451 кг и стал вице-чемпионом Олимпийских игр. Превзойти грузина Лашу Талахадзе, ставшего чемпионом, было невозможно, он тогда поднимал «недосягаемые» килограммы, поэтому результат Гора стал героическим. Вторым сильнейшим человеком на планете стал армянин из Гюмри.
Медаль Гора стала последней для сборной Армении. 31-е Олимпийские игры стали самыми результативными после Олимпийских игр 1992-го года в Барселоне. Конечно, были упущения, промахи, были спортсмены, которым не хватило всего полшага до завоевания олимпийских медалей, но как говорится, статистика об этом умалчивает.
Впереди 32-е Олимпийские игры, и мы полны надежд, что армянская делегация в Токио сможет увеличить количество и качество медалей. Для этого делается и будет сделано все возможное и невозможное.