Ազատ ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի երիտասարդական հավաքականի ավագ մարզիչ Ավետիք Վարդանյանը ամփոփել է Իսպանիայի Պոնտեւեդրա քաղաքում ավարտված ըմբշամարտի Եվրոպայի երիտասարդական առաջնությունը, որտեղ Հայաստանի ներկայացուցիչները նվաճեցին 1 ոսկե, 1 արծաթե եւ 2 բրոնզե մեդալ:
«Ես վերջին հավաքի ժամանակ էլ ասացի, որ թիմը լավ պատրաստվել է։ Լավ արդյունքների սպասում էինք՝ անկախ նրանից, որ թիմի լավագույն ըմբիշները վնասվածքների պատճառով բացակայում էին։
Ուրախ եմ, որ ամեն տարի նոր անուններ ենք բացահայտում։ Չենք ունենում 2-3 ըմբիշ եւ միայն նրանցից չենք սպասում մեդալներ։ Օրինակ՝ Հրաչյայի մասին ոչինիչ ասել չեմ կարող։ Նա պարզապես բոլորիս զարմացրեց։ Մինչեւ այս առաջնություը ոչ մի լուրջ հաջողություն չէր ունեցել։ Այստեղ ստացավ իր հնարավորությունը եւ արդարացրեց իրեն։ Դուրս եկավ «մահվան խմբից»։ Այնպիսի ըմբիշների հաղթեց, որ անսպասելի էր բոլորի համար։ Եզրափակչում էլ տեսաք, ակնհայտ առավելությամբ հաղթեց։
Ցավում եմ, որ մեր ըմբիշները, որոնք գոտեմարտում էին կիսաեզփափակիչներում պարտվեցին։ Եթե նրանք իրենցից ուժեղ ըմբիշի պարտվեին, այս փաստն այդքան ցավոտ չէր լինի, բայց հավասար գոտեմարտերում պարտվեցին։
Այս արդյունքները թիմային մեծ աշխատանք են։ Բոլորը նվիրված իրենց գործն են անում, իսկ տղաները՝ քրտնաջան աշխատում։
Աշխարհի առաջնության կազմում լինելու են փոփոխություններ։ Կարող եմ միայն ասել, որ 9 ըմբիշով չենք մասնակցելու։
Հիմա կվերադառնանք Երեւան, կհանգստանանք, այնուհետեւ hունիսի 22-ից հուլիսի 3-ը վերականգնողական հավաքի կմեկնենք Վրաստան։ Այնուհետեւ կրկին կհանգստանանք և մեծահասակների ընտրանու հետ համատեղ հավաք կանցկացնենք։ ԱԱ-ից առաջ վերջին հավաքը կանցկացնենք արտերկրում, բայց վայրը առայժմ հայտնի չէ»,-ասաց մարզիչը։
Ազատ ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի երիտասարդական հավաքականը Եվրոպայի առաջնությանը մեկնել էր 9 ըմբիշով եւ նվաճեց 1 ոսկե, 1 արծաթե ու 2 բրոնզե մեդալ: Ոսկե մեդալակիր էր դարձել Հրաչյա Մարգարյանը (61 կգ), իսկ արծաթե մեդալը բաժին հասավ Մհեր Մարկոսյանին (86 կգ)։ Հունիսի 8-ին բրոնզե մեդալակիր էին դարձել Արման Անդրեասյանը (70 կգ) եւ Արման Ավագյանը (79 կգ):

Head coach of the Armenia freestyle wrestling youth team Avetik Vardanyan summed up the Junior European Championship in Spanish Pontevedra where Armenia’s representatives won one gold, one silver and two bronze medals.
“During the last training camp I said the team was well-prepared. We were expecting high results though the team’s best wrestlers were missing because of injuries.
I’m glad we discover new names every year and don’t pin our hopes on 2-3 wrestlers and expect medals of them. For example, I can’t say anything about Hrachya, he just surprised us all. Before this championship he hadn’t achieved any success. He got his chance and lived up our expectations. He left the “death squad”. He won such strong wrestlers; it was surprising. And in the final you all saw he won with an obvious advantage.
I’m sorry our wrestlers who wrestled in the semifinals lost. If they conceded to stronger wrestlers that fact wouldn’t be so painful but they lost in equal fights.
These results are a big team work. Everyone does his job devotedly and the guys work hard.
There will be changes in the lineup going to the World Championship. I can only say we aren’t going there with nine wrestlers.
Now we will return to Yerevan, will have a rest for a week then we will leave for Georgia to a rehabilitation training camp. Again we’ll have a week off. From June 22 to July 3 we will have a joint training camp with the adults’ team.The last training camp before the World Championship we will conduct abroad but the place isn’t known yet,” the coach said.
The Armenia freestyle wrestling youth team had left for the European Championship with nine wrestlers and won one gold, one silver and two bronze medals. On June 8 Arman Andreasyan (70 kg) and Arman Avagyan (79 kg) had been named bronze medalists.