Ազատ ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի երիտասարդական հավաքականի ավագ մարզիչ Ավետիք Վարդանյանը ամփոփել է Իսպանիայի Պոնտեւեդրա քաղաքում ավարտված ըմբշամարտի Եվրոպայի երիտասարդական առաջնությունը, որտեղ Հայաստանի ներկայացուցիչները նվաճեցին 1 ոսկե, 1 արծաթե եւ 2 բրոնզե մեդալ:
«Ես վերջին հավաքի ժամանակ էլ ասացի, որ թիմը լավ պատրաստվել է։ Լավ արդյունքների սպասում էինք՝ անկախ նրանից, որ թիմի լավագույն ըմբիշները վնասվածքների պատճառով բացակայում էին։
Ուրախ եմ, որ ամեն տարի նոր անուններ ենք բացահայտում։ Չենք ունենում 2-3 ըմբիշ եւ միայն նրանցից չենք սպասում մեդալներ։ Օրինակ՝ Հրաչյայի մասին ոչինիչ ասել չեմ կարող։ Նա պարզապես բոլորիս զարմացրեց։ Մինչեւ այս առաջնություը ոչ մի լուրջ հաջողություն չէր ունեցել։ Այստեղ ստացավ իր հնարավորությունը եւ արդարացրեց իրեն։ Դուրս եկավ «մահվան խմբից»։ Այնպիսի ըմբիշների հաղթեց, որ անսպասելի էր բոլորի համար։ Եզրափակչում էլ տեսաք, ակնհայտ առավելությամբ հաղթեց։
Ցավում եմ, որ մեր ըմբիշները, որոնք գոտեմարտում էին կիսաեզփափակիչներում պարտվեցին։ Եթե նրանք իրենցից ուժեղ ըմբիշի պարտվեին, այս փաստն այդքան ցավոտ չէր լինի, բայց հավասար գոտեմարտերում պարտվեցին։
Այս արդյունքները թիմային մեծ աշխատանք են։ Բոլորը նվիրված իրենց գործն են անում, իսկ տղաները՝ քրտնաջան աշխատում։
Աշխարհի առաջնության կազմում լինելու են փոփոխություններ։ Կարող եմ միայն ասել, որ 9 ըմբիշով չենք մասնակցելու։
Հիմա կվերադառնանք Երեւան, կհանգստանանք, այնուհետեւ hունիսի 22-ից հուլիսի 3-ը վերականգնողական հավաքի կմեկնենք Վրաստան։ Այնուհետեւ կրկին կհանգստանանք և մեծահասակների ընտրանու հետ համատեղ հավաք կանցկացնենք։ ԱԱ-ից առաջ վերջին հավաքը կանցկացնենք արտերկրում, բայց վայրը առայժմ հայտնի չէ»,-ասաց մարզիչը։
Ազատ ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի երիտասարդական հավաքականը Եվրոպայի առաջնությանը մեկնել էր 9 ըմբիշով եւ նվաճեց 1 ոսկե, 1 արծաթե ու 2 բրոնզե մեդալ: Ոսկե մեդալակիր էր դարձել Հրաչյա Մարգարյանը (61 կգ), իսկ արծաթե մեդալը բաժին հասավ Մհեր Մարկոսյանին (86 կգ)։ Հունիսի 8-ին բրոնզե մեդալակիր էին դարձել Արման Անդրեասյանը (70 կգ) եւ Արման Ավագյանը (79 կգ):

Старший тренер молодежной сборной Армении по вольной борьбе Аветик Варданян подвел итоги завершившегося в испанском городе Понтеведра молодежного чемпионата Европы по борьбе, где представители Армении завоевали 1 золотую, 1 серебряную и 2 бронзовые медали.
«Я еще во время последнего сбора сказал, что команда хорошо подготовлена. Мы ожидали хороших результатов, несмотря на то, что лучшие борцы команды отсутствовали из-за травм.
Я рад, что мы каждый год открываем новые имена, а не имеем 2-3-х борцов и ждем медалей только от них.
Например, я не могу ничего сказать о Грачье. Он просто удивил всех нас. До этого чемпионата у него не было серьезных успехов. Здесь он получил возможность и показал себя. Он одержал победу над такими сильными борцами, что стало неожиданным для всех нас. В финале, как вы видели, он победил с очевидным преимуществом.
Мне жаль, что наши борцы, участвующие в полуфинальных поединках, потерпели поражение. Если бы они уступили более сильным борцам, это не было бы так обидно, но они уступили в равных поединках.
Эти результаты – заслуга большой командной работы. Все преданно и усердно работают.
В состав команды для чемпионата мира будут внесены изменения. Могу сказать только, что примут участие не 9 борцов.
Сейчас мы вернемся в Ереван, неделю отдохнем, затем отправимся на реабилитационный сбор в Грузию. Потом снова неделя отдыха. А с 22-го июня по 3-е июля мы проведем совместный сбор со взрослой сборной. Перед ЧМ мы проведем последний сбор за границей, но место пока не известно», - отметил тренер.
В составе молодежной сборной Армении по вольной борьбе на чемпионат Европы отправились 9 борцов, которые завоевали 1 золотую, 1 серебряную и 2 бронзовые медали. Грачья Маргарян (61 кг) стал золотым медалистом, а серебряную медаль завоевал Мгер Маркосян (86 кг). 8-го июня бронзовыми медалистами стали Арман Андреасян (70 кг) и Арман Авагян (79 кг).