Հակոբ Մկրտչյանը Վրաստանի Բաթումի քաղաքում անցկացվող ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնության 89 կգ քաշային կարգի չեմպիոնի կոչումը նվաճելուց հետո պատմեց տպավորությունների մասին:
«Երազանքս իրականացավ, սակայն այսքանով չենք սահմանափակվելու: Առջեւում կան շատ մրցումներ, իսկ ամենակարեւորն Օլիմպիական խաղերն են: Պետք է բարձրանամ 96 կգ քաշային կարգ եւ բոլորին հաղթեմ նաեւ այնտեղ: Օլիմպիական խաղերին եւս կփորձեմ մասնակցել 96 կգ քաշային կարգում:
Երկրորդ տեղ գրաված վրացի ծանրորդն ինձ հավասար էր, պայքարեցինք միասին, եւ ես կարողացա հաղթանակի հասնել: Հրում վարժությունում ցանկանում էի կատարել նաեւ երրորդ մոտեցումը եւ թարմացնել ռեկորդը, սակայն մարզիչներն ասացին, որ պետք չէ: Կփորձեմ ռեկորդ գրանցել աշխարհի առաջնությունում, որտեղ հանդես կգամ 96 կգ քաշային կարգում:
Այս հաղթանակը նվիրում եմ հայրիկիս, սիրելիներիս ու ամբողջ հայությանը»,- նշեց Եվրոպայի նորընծա չեմպիոնը:
Հիշեցնենք, որ Հակոբ Մկրտչյանը երկամարտում գրանցել էր 371 կգ (164+207) արդյունք եւ սահմանել նաեւ Եվրոպայի ռեկորդ: Պոկում վարժությունում 22-ամյա ծանրորդը չորրորդն էր, իսկ հրում վարժությունում նվաճեց փոքր ոսկե մեդալ: Եվրոպայի փոխչեմպիոն դարձած վրացի Ռեւազ Դավիթաձեի երկամարտի արդյունքն էր 370 կգ (170+200):
Այս քաշային կարգում Հայաստանի մյուս ներկայացուցիչ Դավիթ Հովհաննիսյանը երկամարտի 360 կգ (165+195) արդյունքով դարձավ բրոնզե մեդալակիր: Պոկում վարժությունում 22-ամյա Հովհաննիսյանը 165 կգ արդյունքով նվաճեց փոքր բրոնզե մեդալ: Նա հաջող կատարեց բոլոր՝ 6 մոտեցումները:

После завоевания звания чемпиона в весовой категории 89 кг на проходящем в Батуми чемпионате Европы по тяжелой атлетике Акоп Мкртчян поделился своими впечатлениями.
«Моя мечта сбылась, но мы не будем останавливаться на достигнутом. Впереди много соревнований, а самое главное – Олимпийские игры. Мне нужно перейти в весовую категорию 96 кг, и там также одержать победу. Я постараюсь принять участие в Олимпийских играх в весовой категории 96 кг. Грузинский борец, занявший второе место, был равным мне по силе, мы боролись вместе, и я смог победить. Я хотел выполнить также третий подход в толчке и обновить рекорд, но тренеры отговорили меня. Я постараюсь установить рекорд на чемпионате мира, где выступлю в весовой категории 96 кг. Я посвящаю эту победу отцу, своим любимым и всем армянам», - отметил новоиспеченный чемпион Европы.
Напомним, что Акоп Мкртчян набрал в сумме двоеборья 371 кг (164+207), а также установил рекорд Европы. 22-летний тяжелоатлет занял 4-е место в рывке, а в толчке завоевал малую золотую медаль. Вице-чемпионом Европы стал грузин Реваз Давитадзе, набравший в сумме двоеборья 370 кг (170 + 200). Другой представитель Армении в той же весовой категории Давид Оганесян набрал в сумме двоеборья 360 кг (165+195) и стал бронзовым медалистом. В рывке 22-летний Оганесян поднял 165 кг и завоевал малую бронзовую медаль. Он успешно выполнил все 6 подходов.