Հակոբ Մկրտչյանը Վրաստանի Բաթումի քաղաքում անցկացվող ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնության 89 կգ քաշային կարգի չեմպիոնի կոչումը նվաճելուց հետո պատմեց տպավորությունների մասին:
«Երազանքս իրականացավ, սակայն այսքանով չենք սահմանափակվելու: Առջեւում կան շատ մրցումներ, իսկ ամենակարեւորն Օլիմպիական խաղերն են: Պետք է բարձրանամ 96 կգ քաշային կարգ եւ բոլորին հաղթեմ նաեւ այնտեղ: Օլիմպիական խաղերին եւս կփորձեմ մասնակցել 96 կգ քաշային կարգում:
Երկրորդ տեղ գրաված վրացի ծանրորդն ինձ հավասար էր, պայքարեցինք միասին, եւ ես կարողացա հաղթանակի հասնել: Հրում վարժությունում ցանկանում էի կատարել նաեւ երրորդ մոտեցումը եւ թարմացնել ռեկորդը, սակայն մարզիչներն ասացին, որ պետք չէ: Կփորձեմ ռեկորդ գրանցել աշխարհի առաջնությունում, որտեղ հանդես կգամ 96 կգ քաշային կարգում:
Այս հաղթանակը նվիրում եմ հայրիկիս, սիրելիներիս ու ամբողջ հայությանը»,- նշեց Եվրոպայի նորընծա չեմպիոնը:
Հիշեցնենք, որ Հակոբ Մկրտչյանը երկամարտում գրանցել էր 371 կգ (164+207) արդյունք եւ սահմանել նաեւ Եվրոպայի ռեկորդ: Պոկում վարժությունում 22-ամյա ծանրորդը չորրորդն էր, իսկ հրում վարժությունում նվաճեց փոքր ոսկե մեդալ: Եվրոպայի փոխչեմպիոն դարձած վրացի Ռեւազ Դավիթաձեի երկամարտի արդյունքն էր 370 կգ (170+200):
Այս քաշային կարգում Հայաստանի մյուս ներկայացուցիչ Դավիթ Հովհաննիսյանը երկամարտի 360 կգ (165+195) արդյունքով դարձավ բրոնզե մեդալակիր: Պոկում վարժությունում 22-ամյա Հովհաննիսյանը 165 կգ արդյունքով նվաճեց փոքր բրոնզե մեդալ: Նա հաջող կատարեց բոլոր՝ 6 մոտեցումները:

After becoming champion in the 89 kg weight class at the European Weightlifting Championship ongoing in Batumi, Georgia, Hakob Mkrtchyan shared his impressions.
“My dream came true but we won’t stop here. There are still many tournaments ahead and the most important are the Olympic Games. I must move to the 96 kg weight class and also win everybody there. In the Olympic Games I’ll try to perform at 96 kg. The Georgian weightlifter who placed second was equal to me, we competed together and I could win. In the clean and jerk I wanted to fulfill the third attempt and renew the record but the coaches said that there was no need. I’ll try to set a record at the World Championship where I’ll perform in the 96 kg weight class. I dedicate this victory to my father, my dear ones and all Armenians.”- noted the newly crowned champion.
Let us recall that Hakob Mkrtchyan registered a total of 371 kg result (164+207) and set a European record in the combined exercise. In the snatch the 22-year-old weightlifter was the 4th and in the clean and jerk won a small gold medal. European silver medalist Revaz Davitadze registered a total of 370 kg result (170+200). In the same weight class Armenia’s second representative David Hovhannisyan became a bronze medalist with a total of 360 kg (165+195). In the snatch 22-years-old Hovhannisyan won a small bronze medal lifting 165 kg. He fulfilled successfully all 6 attempts.