92 տարեկանում մահացել է ճապոնացի երկրպագու Նաոտոսի Յամադան, որը սկսած 1964 թվականից ներկա է եղել բոլոր ամառային Օլիմպիական խաղերին: Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Թոմաս Բախը ափսոսանք է հայտնել Նաոտոսի Յամադայի մահվան կապակցությամբ:
«Ցավով տեղեկացա Նաոտոսի Յամադայի մահվան մասին: Նա իսկական սուպերերկրպագու էր: Նրա պակասը հաջորդ տարի խիստ կզգացվի Տոկիոյում»,- Թոմաս Բախի խոսքը փոխանցում է ՄՕԿ-ի մամուլի ծառայությունը:
Նաոտոսի Յամադան Ճապոնիայի մայրաքաղաք Տոկիոյում կայանալիք 32-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերը համարում էր իր կյանքի գլխավոր իրադարձությունը: Նա մահացավ Տոկիո-2020-ի մեկնարկից 494 օր առաջ:

В возрасте 92-х лет скончался японский болельщик Наотоси Ямада, который с 1964-го года присутствовал на всех летних Олимпийских играх. Президент Международного олимпийского комитета Томас Бах выразил сожаление по поводу кончины Наотоси Ямады.
«Я с прискорбием принял сообщение о смерти Наотоси Ямады. Он был настоящим суперфанатом. Нам будет его не хватать в следующем году в Токио», — приводит слова Томаса Баха пресс-служба МОК.
Наотоси Ямада считал 32-е летние Олимпийские игры, которые состоятся в Токио, главным событием в своей жизни. Он скончался за 494 дня до старта Токио-2020.