«Հետաքրքիր գոտեմարտեր եղան, պայքար կա: Բայց ընդհանուր առմամբ թերությունները շատ-շատ են: Առաջին հերթին մասնակիցների քիչ քանակից եմ դժգոհ: Տասը քաշային կարգում՝ ընդամենը 83 մասնակից: Քաշեր կան, որտեղ հանդես էր գալիս ընդամենը երեք, հինգ, յոթ ըմբիշ: Սրանք լուրջ խնդիրներ են: Բայց ունենք այն, ինչ ունենք: Միշտ էլ այս խնդիրները եղել են, սակայն փորձել ենք եղածով որակ ապահովել: Եվ ստացվել է: Դա ես չեմ ասում: Ասում է աշխարհը, ասում են մեդալները, որոնք տարիների ընթացքում շատանում են ու որակապես ավելի մաքուր դառնում: Հիմա էլ շարունակելու ենք նույն կերպ» - Հայաստանի առաջնության ավարտին ՀԱՕԿ լրատվականին ասաց հունահռոմեական ըմբշամարտի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Լեւոն Ջուլֆալակյանը:
Տեղեկացնենք, որ միջազգային ֆեդերացիայի կանոնակարգի համաձայն, մինչեւ յոթ մասնակից ունեցող քաշային կարգերում հաղթողները որոշվեցին շրջանաձեւ մրցակարգով:
Մասնագետին չի գոհացնում տեղերում մարզիչների աշխատանքը, որոնք թերանում են: Հակառակ դեպքում Հայաստանի առաջնության մասնակիցների քանակը գնալով չէր նվազի, եւ ինքն էլ, որպես գլխավոր մարզիչ, հավաքականի թեկնածուների ցանկն ավելի որակյալ ըմբիշներով համալրելու հնարավորություն կունենար.
«Հավաքական թիմ պետք է ընդգրկվի առնվազն 50-60 տոկոսանոց ըմբիշ, որին ես պետք է հասցնեմ հարյուր տոկոսի: Իսկ երբ չորրորդ կարգի ըմբիշ է գալիս, նրան բարձրակարգ մարզիկ դարձնելը շատ բարդ է», - ասաց մասնագետը:
Ազգային հավաքականը փետրվարի 8-ից 22-ը Ծաղկաձորում առաջին ուսումնամարզական հավաքն է անցկացնելու, որից հետո Կիեւում մասնակցելու է միջազգային մրցաշարի: Հաջորդ հավաքները լինելու են Երեւանում, Բելառուսում եւ կրկին Երեւանում: Այնուհետեւ Եվրոպայի առաջնությունն է (ապրիլի 30-ից մայիսի 1, Կասպիյսկ, ՌԴ): Մայրցամաքի առաջնությունից հետո մի փոքր դադար կհայտարարվի, որին կհաջորդեն նոր հավաքներ ու միջազգային մրցաշարեր՝ նպատակաուղղված հոկտեմբերին Հունգարիայում կայանալիք աշխարհի առաջնության նախապատրաստությանը:

"Имели место интересные схватки, была борьба. Но в общей сложности недостатков чересчур много. В первую очередь я недоволен малым количеством участников. Всего 83 участника в десяти весовых категориях. Были весовые категории, где выступали всего три, пять, семь борцов. Это серьезная проблема. Но имеем то, что имеем. Эти проблемы были всегда, однако мы пытались обеспечить качество, исходя из того, что есть. И получалось. Это не я говорю. Говорит мир, говорят медали, которые в течение лет увеличиваются, становятся более качественной пробы. Сейчас продолжаем в том же духе", - сказал после завершения чемпионата Армении в беседе с пресс-службой НОКА главный тренер национальной сборной по греко-римской борьбе Левон Джулфалакян.
Сообщим, что согласно регламенту международной федерации в весовых категориях, где количество участников не превышает семи, победители определились по круговой системе.
Специалиста не устраивает работа тренеров на местах, где есть недостатки. В противном случае количество участников чемпионата Армении не уменьшилось бы, и он сам, как главный тренер, имел бы возможность формировать список кандидатов в сборную более качественными борцами.
"В сборную команду должен входить борец готовый как минимум на 50-60 процентов, которого я должен довести до ста процентов. А когда приходит боец четвертой категории, сделать его высококлассным спортсменом очень сложно", - сказал специалист.
Национальная сборная с 8 по 22 февраля проведет первый учебно-тренировочный сбор в Цахкадзоре, после чего примет участие в международном турнире в Киеве. Следующие сборы будут в Ереване, Беларуси и снова в Ереване. Затем чемпионат Европы (с 30 апреля по 1 мая, Каспийск, РФ). После первенства континента наступит небольшая пауза, после чего последуют новые сборы и международные соревнования, направленные на подготовку к предстоящему чемпионату мира в Будапеште.