Ամառային եղանակին դահուկավազքի Հայաստանի հավաքականը մարզվում է անվադահուկներով: Հայ դահուկավազորդները մարզվում են հիմնականում Աշոցքում: Նրանք ուսումնամարզական հավաքներ են անցկացրել նաեւ Էստոնիայում, Նորվեգիայում:
Հայաստանի դահուկային սպորտի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Գագիկ Սարգսյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում հայտնեց, որ մեր թիմի երկու անդամներ առաջիկա օրերին մեկնելու են միջազգային հավաքի.
«Հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արթուր Միքայելյանի ղեկավարությամբ Միքայել Միքայելյանը եւ Մարիամ Միքայելյանն Իտալիայում կմասնակցեն միջազգային ֆեդերացիայի կազմակերպած մարզումային ճամբարին: Սեպտեմբերի 9-ին եւ 10-ին Տրենտոյում (Իտալիա) մեր դահուկավազորդները կմասնակցեն նաեւ անվադահուկների աշխարհի գավաթի խաղարկության փուլին, որն օլիմպիական վարկանիշային միավորներ է տալիս:
Մեր թիմի առաջատար Սերգեյ Միքայելյանն անվադահուկներով մարզումներ կանցկացնի նաեւ Հայաստանից դուրս: Նա սեպտեմբերի 16-ին կմեկնի Էստոնիա»,- ասաց Գագիկ Սարգսյանը:

В летнюю погоду сборная Армении по лыжным гонкам тренируется на роликовых лыжах. Армянские лыжники в основном тренируются в Ашоцке. Они также провели учебно-тренировочный сбор в Эстонии и Норвегии.
Генеральный секретарь Федерации лыжного спорта Армении Гагик Саргсян в беседе с пресс-службой НОКА заявил, что два члена нашей команды в ближайшие дни отправятся на международный сбор.
"Под руководством главного тренера сборной Артура Микаеляна Микаел и Мариам Микаеляны в Италии примут участие в организованном международной федерацией тренировочном лагере. 9-10 сентября в Тренто наши лыжники также выступят на этапе розыгрыше Кубка мира по роликовым лыжам, который дает олимпийские рейтинговые очки.
Лидер нашей команды Сергей Микаелян тоже будет тренироваться на роликовых лыжах вне Армении. Он 16 сентября отправится в Эстонию", - сказал Гагик Саргсян.