2018 թվականին Բուենոս Այրեսի պատանեկան ամառային օլիմպիական խաղերի ուղեգիր ձեռք բերելու համար մարմնամարզիկները պետք է մասնակցեն Բաքվում կայանալիք որակավորման մրցաշարին: Այս մասին հայտնի է դարձել վերջերս: Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հակոբ Սերոբյանը լրագրողների հետ զրույցում խոսեց հնարավոր մասնակցության մասին.
«Սովորաբար, պատանիներն օլիմպիական խաղերի ուղեգիր նվաճում են Եվրոպայի առաջնությունում: Սակայն, հաջորդ տարի պատանիների աշխարհամասի առաջնությունը նախատեսված է օգոստոսին: Չնայած, նախորդ տարիներին այն միշտ անցկացվել է գարնան ամիսներին: Հաջորդ տարվա ծրագրում ավելացվել է առանձին որակավորման մրցաշար, որն անցկացվելու է Բաքվում: Սա ցավալի նորություն է մեզ համար: Այդ մրցաշարը միակն է լինելու օլիմպիականն խաղերի վարկանիշ ձեռք բերելու համար: Մենք պատրաստ ենք մեկնել Բաքու, միայն, եթե մեր անվտանգությունը երաշխավորեն: Մենք երեք հրաշալի պատանի ունենք, որոնցից մեկը 99 տոկոսով կարող է վարկանիշ նվաճել:
Այս տարի ես Բաքվում մասնակցելու եմ կոնգրեսի, որի ընթացքում ընտրելու ենք Եվրոպայի ֆեդերացիայի նախագահին: Թեկնածուներից մեկն ադրբեջանցի է: Կոնգրեսի ընթացքում ես բարձրացնելու եմ մեր անվտանգության հարցը: Հակառակ դեպքում պետք է ամեն ինչ անենք, որ մեզ օլիմպիական խաղերի վարկանիշ ընձեռեն: Բոլորը գիտեն եւ ասում են, որ մեր տղաները կարող են այն ձեռք բերել»,- նշեց Հակոբ Սերոբյանը:

Для приобретения путевки на летние юношеские Олимпийские игры 2018 года в Буэнос-Айресе гимнасты должны участвовать в квалификационном турнире в Баку. Об этом стало известно недавно. Главный тренер сборной Армении по спортивной гимнастике Акоп Серопян в беседе с журналистами рассказал о возможном участии.
"Обычно, путевку на юношеские Олимпийские игры завоевывают на чемпионате Европы. Однако в следующем году юношеское первенство континента запланировано в августе. Хотя в предыдущие годы оно всегда проводилось в весенние месяцы. В программу следующего года добавлено отдельное квалификационное соревнование, которое состоится в Баку. Это - болезненная новость для нас. Этот турнир станет единственной возможностью завоевать олимпийский рейтинг. Мы готовы ехать в Баку, только если гарантируют нашу безопасность. У нас три замечательных юных спортсмена, один из которых на 99% может завоевать рейтинг.
В этом году буду участвовать в конгрессе в Баку, в ходе которого будем выбирать президента Европейской федерации. Один из кандидатов - азербайджанец. В ходе конгресса я подниму вопрос нашей безопасности. В противном случае мы должны сделать все, чтобы нам предоставили рейтинг Олимпийских игр. Все знают и говорят, что наши ребята могут его завоевать", - отметил Акоп Серопян.