Ռիո դե Ժանեյրոյի լեգենդար «Մարականա» մարզադաշտում վառվեց 31-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերի կրակն՝ ազդարարելով քառամյակի ամենասպասված իրադարձության մեկնարկը։
Մոտ 74 հազար հանդիսական էր ներկա Հարավային Ամերիկա մայրցամաքում առաջին անգամ անցկացվող խաղերին։ Մինչ կսկսվեր պաշտոնական մասը, կազմակերպիչները ժամանակակից համակարգչային ձևավորումների միջոցով ներկայացրեցին Բրազիլիայի պատմությունը։
Այնուհետև, աշխարհի 205 պետության մարզիկները պատվո շրջան կատարեցին մարզադաշտում։ Հայաստանի դրոշը տանում էր լողորդ Վահան Մխիթարյանը։
Ողջույնի խոսքով մարզիկներին դիմեցին ՄՕԿ-ի նախագահ Թոմաս Բախը և «Ռիո-2016»-ի կազմկոմիտեի նախագահ Կառլոս Նուզմանը՝ կոչ անելով մարզիկներին հավատարիմ մնալ օլիմպիական գաղափարախոսությանը։ 31-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերի կրակը վառելու պատիվը տրված էր Վանդերլայ Կորդերո լա Լիմային՝ Օլիմպիական խաղերի բրոնզե և «Պիեռ դե Կուբերտեն»-ի անվան մեդալակրին։

The 31st Summer Olympic cauldron was lit in Rio de Janeiro’s legendary Maracana stadium marking the start of the most expected sporting event of the last four years.
About 74 thousands spectators were present during the opening ceremony of the Olympic Games held in South America for the first time. Before the start of the official ceremony the organizers presented Brazil’s history through modern computer design.
Afterwards, athletes from 205 countries of the world made an honorary circle in the stadium. Armenia’s flag bearer was swimmer Vahan Mkhitaryan.
The president of the IOC, Thomas Bach, and the president of the Rio-2016 Organising Committee, Carlos Nuzman, welcomed the athletes urging them to remain faithful to the Olympic ideology. The honor of lighting the Olympic cauldron was given to Olympic bronze and “Pierre de Coubertin’’ medalist Cordeiro de Lima.