Ռիո դե Ժանեյրոյի լեգենդար «Մարականա» մարզադաշտում վառվեց 31-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերի կրակն՝ ազդարարելով քառամյակի ամենասպասված իրադարձության մեկնարկը։
Մոտ 74 հազար հանդիսական էր ներկա Հարավային Ամերիկա մայրցամաքում առաջին անգամ անցկացվող խաղերին։ Մինչ կսկսվեր պաշտոնական մասը, կազմակերպիչները ժամանակակից համակարգչային ձևավորումների միջոցով ներկայացրեցին Բրազիլիայի պատմությունը։
Այնուհետև, աշխարհի 205 պետության մարզիկները պատվո շրջան կատարեցին մարզադաշտում։ Հայաստանի դրոշը տանում էր լողորդ Վահան Մխիթարյանը։
Ողջույնի խոսքով մարզիկներին դիմեցին ՄՕԿ-ի նախագահ Թոմաս Բախը և «Ռիո-2016»-ի կազմկոմիտեի նախագահ Կառլոս Նուզմանը՝ կոչ անելով մարզիկներին հավատարիմ մնալ օլիմպիական գաղափարախոսությանը։ 31-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերի կրակը վառելու պատիվը տրված էր Վանդերլայ Կորդերո լա Լիմային՝ Օլիմպիական խաղերի բրոնզե և «Պիեռ դե Կուբերտեն»-ի անվան մեդալակրին։

На легендарном стадионе «Маракана» в Рио-де-Жанейро зажегся огонь 31-х летних Олимпийских игр, ознаменовав начало самого ожидаемого события четырехлетия.
На открытии впервые проводимых в Южной Америке Игр присутствовали около 74-х тысяч зрителей. Перед началом официальной части, организаторы представили историю Бразилии с помощью компьютерной графики.
Затем спортсмены из 205-и государств совершили почетный круг по стадиону. Флаг Армении нес пловец Ваан Мхитарян.
С приветственным словом выступили президент МОК Томас Бах и президент оргкомитета «Рио-2016» Карлос Нузман, призвав спортсменов оставаться верными олимпийскому принципу. Честь зажечь огонь 31-х летних Олимпийских игр была предоставлена бронзовому медалисту Олимпийских игр и обладателю медали «Пьера де Кубертена» Вандерлею Кордейру.