Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը հյուրընկալել էր բասկետբոլի Եվրոպայի առաջնության C դիվիզիոնի չեմպիոն Հայաստանի մինչև 18 տարեկանների հավաքականի և մարզչական շտաբի անդամներին, ինչպես նաև ֆեդերացիայի ղեկավար կազմին:
Ողջունելով մարզիկներին և ներկաներին՝ ՀԱՕԿ նախագահը մասնավորապես ասաց. «Ի սրտե շնորհավորում եմ Ձեզ հաջող ելույթների կապակցությամբ և ուզում եմ իմ խորհին շնորհակալությունը հայտնել: Ձեզ հաջողվեց մեր երկրի, պետության պատիվը բարձր պահել, ինչպես դա արեց տղամարդկանց հավաքականը:Հայաստանն օրեր շարունակ խոսում էր այս հաղթանակի մասին, իսկ անձամբ իմ ուրախությանը չափ չկար:Իհարկե այս գործում իր ավանդն ունի նաև ֆեդերացիայի նախագահը՝ Հրաչյա Ռոստոսմյանը, ով նվիրված աշխատում է և, ինչպես տեսնում եք աշխատանքը տալիս է իր ցանկալի արդյունը: Յուրաքանչյուր հարցում ձեր կողքին կանգնած եմ և թող հաջողությունն ու հաղթանակը միշտ ուղեկից լինի ձեզ, Աստված ձեզ պահապան»:
Հայաստանի մինչև 18 տարեկանների հավաքականի անդամներն և թիմի գլխավոր մարզիչ Վահագն Հարությունյանը ՀԱՕԿ նախագահին նվիրեցին խորհրդանշական մեդալը և թիմի անդաների ստորագրությամբ գնդակը: Ավանդույթի համաձայն չեմպիոնական գավաթը ի պահ տրվեց «Օլիմպավանի» թանգարանին:

16:30 - 19 Jul, 2016
The president of the National Olympic Committee of Armenia, Gagik Tsarukyan, has hosted the champion of the European Championship Division C, Armenia U18 women’s basketball team, its coaching staff and the leadership of the Armenian Basketball Federation.
Welcoming the guests, the ANOC President said, “I cordially congratulate you on the successful games. You managed to uphold the honor of our country as it did the Armenia men’s national basketball team. Armenia was talking for days about this victory, as for me, I was indescribably happy. Of course, the federation president, Hrachya Rostomyan, has made a major contribution to this work with his devoted work and as we see it gives the desired result. I stand by you in your every initiative. Let the success and the victory always accompany you. God bless you.”
The members of the Armenia U18 team and the team’s head coach, Vahagn Harutyunyan, presented a symbolic medal and a ball with the players’ signatures to the ANOC President. The championship cup was traditionally given to the Olympavan’s museum.