Ինչ եմ արել եմ՝ թող դատի մեր ժողովուրդը և պատմությունը. Գագիկ Ծառուկյան
Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում մեծ շուքով նշվեց Հայաստանի ազգային Օլիմպիական կոմիտեի հիմնադրման 25-ամյակը: Տոնական միջացառմանը ներկա էին ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը, ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը, ԱՕԿԱ-ի նախագահ շեյխ Ահմեդ Ալ-Ֆահադ Ալ-Սաբահը և ԵՕԿ նախագահ Պատրիկ Հիկեն:
«Հարգելի ներկաներ, մարզաշխարհի սիրելի ներկայացուցիչներ. Այսօր Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեն բոլորում է գործունեության 25-ամյակը: Սա նշանակալի ու կարևոր իրադարձություն է ամբողջ մարզաշխարհի համար: Ազգային օլիմպիական կոմիտեի համար այս 25 տարին եղել է կազմավորման, խնդիրների հաղթահարման, զարգացման ուղիների մշակման, ձեռքբերումների և հաղթանակների շրջան: Իհարկե, մենք ունեինք շատ խնդիրներ: Սակայն եթե կա կամք՝ խնդիրները լուծելու, ապա հնարավոր է ժամանակի ընթացքում հասնել ձեռքբերումների: Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեն ես ղեկավարում եմ 2004 թվականի փետրվար ամսից: Որպես ՀԱՕԿ նախագահ՝ ես իմ աշխատանքները սկսել եմ մարզադպրոցների կառուցումից, վերանորոգումից ու բարեկարգումից: Ես քաջ գիտակցում էի, որ առանց բարվոք մարզումային պայմանների ապահովման չեմ կարող արդյունքներ պահանջել մարզիկներից: Կատարված աշխատանքները տվեցին իրենց արդյունքները: Այս տարիների ընթացքում մենք մասնակցել ենք օլիմպիական խաղերի, աշխարհի և Եվրոպայի տարբեր առաջնությունների և բազմաթիվ անգամներ միջազգային ամենահեղինակավոր մրցահարթակներում հնչել է հայոց օրհներգն ու բարձրացել է եռագույնը: Դա կատարված ահռելի աշխատանքի արդյունքն ու մեր հպարտությունն է: Դա թիմային աշխատանքի արդյունք է, և ես այսօր շնորհակալություն եմ հայտնում բոլոր նրանց, ովքեր իմ կողքին, ինձ հետ գիշեր-ցերեկ աշխատել են ընդհանուր հաջողության համար: Սակայն կատարված աշխատանքով ու ձեռքբերումներով ես երբեք չեմ սահմանափակվել: Դրա վկայությունն այսօր բացված օլիմպիական ավանն է, որը նմանը չունի ամբողջ տարածաշրջանում: Գիտեք որ նոր օլիմպիական ավանում ստեղծված են մարզական ղեկավարության, մարզիկների, ուսումնամարզական հավաքների մասնակիցների համար անհրաժեշտ բոլոր պայմանները: Սակայն ես չեմ սահմանափակվում միայն քաղաքամայր Երևանում մարզական կառույցների շինարարությամբ: Այսօր էլ Սիսիանում և Գյումրիում մեծ մարզադպրոցներ են կառուցվում, որտեղ շատ շուտով մարզվելու հնարավորություն կունենան մեր մարզիկները: Իհարկե կարելի է երկար խոսել կատարված աշխատանքների մասին, սակայն կարծում եմ լավագույն ապացույցը կլինի մեր մարզիկների հաղթանակը տարբեր հեղինակավոր հարթակներում: Ես շնորհակալություն եմ հայտնում բոլոր նրանց, ովքեր ղեկավարել են Օլիմպիական կոմիտեն մինչև ինձ. Նրանք բոլորն իրենց մեծ ավանդն ունեն հայրենական սպորտի զարգացման գործում: Ինչ եմ արել ես՝ թող դատի մեր ժողովուրդը և պատմությունը: Մեկ բան կարող եմ խոստանալ՝ այսուհետ անելու եմ ավելին: Եվս մեկ անգամ շնորհավորելով բոլորիս՝ մեր երիտասարդ օլիմպիական կոմիտեի հոբելյանի կապակցությամբ, մաղթում եմ, որ այս տարիքը լինի նոր ձեռքբերումների ու նվաճումների սկիզբ: Շնորհավոր և Աստված պահապան մեզ բոլորիս»,-ասաց ՀԱՕԿ նախագահ:
Ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի զարգացման գործում ներդրած ծառայությանների՝  Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի շքանշանով պարգևատրվեցին Ալֆրեդ Տեր-Մկրտչյանը (25-րդ Օլիմպիական խաղերի արծաթե մեդալակիր), Արտաշես Նազարյանը (ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի փոխնախարար), Արմեն Գաբրիելյանը (Երևանի օլիմպիական հերթափոխի պետական մարզական քոլեջի տնօրեն): ՀԱՕԿ «Հրանտ Շահինյան»-ի անվան մեդալով պարգևատրվեց Շուշանիկ Հարությունյանը (ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարության գլխավոր մասնագետ), Սամվել Գևորգյանը (Հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի հավաքականի մարզիչ), Կարեն Գիլոյանը (Հանրային հեռուստաընկերության մարզական մեկնաբան), Արայիկ Բաղդադյանը (Հայաստանի ազատ ոճի ըմբշամարտի հավաքականի գլխավոր մարզիչ) և ՀԱՕԿ «Տրդատ 3-րդ Արշակունի» մեդալով պարգևարվեցին Կարեն Մնացականյանը (ըմբշամարտի Եվրոպայի կրկնակի չեմպիոն):
Հանդիսավոր արարողությանը ներկա էր նաև ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը: Շնորհավորելով ներկաներին ՀԱՕԿ-ի 25-ամյա հոբելյանի առթիվ՝ վարչապետ Աբրահամյանը նշել է. «Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի քառորդդարյա տարեդարձը, իրավամբ, նշանակալի իրադարձություն է հայաստանյան մարզաշխարհի համար: Իր գործունեությունը սկսելով դեռևս անցած դարի դժվարին 90-ականներին՝ ՀԱՕԿ-ը հետզհետե զարգացել և կայացել է՝ վերածվելով հզոր կառույցի: Ինչի վկայությունն էր նաև այսօր բացված նորակառույց շքեղ օլիմպիական ավանը՝ հարմարավետ մարզադաշտերով և արդիական մարզագույքով հագեցած մարզասրահներով: Մշտապես լինելով օլիմպիական շարժման գաղափարների՝ համերաշխության, հանդուրժողականության և արդար խաղի սկզբունքների ջատագովն ու քարոզողը՝ ՀԱՕԿ-ը այս ամենին հասնելու համար երկար ճանապարհ է անցել: Մեր մարզիկներին բազմիցս է հաջողվել աշխարհի տարբեր ծայրերում միջազգային հեղինակավոր մրցաշարերի ժամանակ հնչեցնել մեր երկրի ազգային օրհներգը: Փա՛ռք ու պատի՛վ նրանց՝ հայ ժողովրդի արժանավոր զավակներին: Մեր մարզական պատմության ընթացքում ունեցել ենք 13 օլիմպիական չեմպիոն: Վստահ եմ, որ հաջորդ տարի Ռիո դե Ժանեյրոյում կայանալիք օլիմպիական խաղերից մեր մարզիկները կվերադառնան նորանոր հաղթանակներով, որոնց գրավականը աշխարհի առաջնություններում և այլ մրցաշարերում նրանց հաջող ելույթներն են: Մենք հավատում ենք նրանց և հաջողություն մաղթում»,-ասել է վարչապետը:
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրամանագրով Ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի զարգացման գործում ներդրած ավանդի համար Երախտագիտության մեդալով են պարգևատրվել՝ ՀԱՕԿ գլխավոր քարտուղար Հրաչյա Ռոստոմյանը, Հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի օլիմպիական չեմպիոն Արմեն Նազարյանը, Հայաստանի հրաձգության հավաքականի գլխավոր մարզիչ Սեյրան Նիկողոսյանը և ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարության աշխատակազմի մարզական կազմակերպությունների և մանկապատանեկան սպորտի քաղաքականության վարչության պետ Վաղինակ Գալստյանը: Պարգևները հանձնել է վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը:
Եվրոպայի օլիմպիական կոմիտեի նախագահն իր հատուկ մրցանակին արժանացրեց Հայաստանի ըմբշամարտի ֆեդերացիայի նախագահ Սամվել Կարապետյանին:
Հանդիսավոր նիստից հետո ՀԱՕԿ 25-ամյակի տոնակատարությունը շարունակվեց «Պարավոն» ռեստորանային համալիրում, որտեղ Գագիկ Ծառուկյանն իր նվերները հանձնեց ԱՕԿԱ նախագահ շեյխ Ալ-Սաբահին և ԵՕԿ նախագահ Պատրիկ Հիկեին և փոխադարձաբար նվեր ստացավ հրավիրված բոլոր պատվիրակություններից:

В Национальном Академическом театре оперы и балета имени Александра Спендиаряна состоялось торжественное празднование 25-летия Национального олимпийского комитета Армении. На праздничном мероприятии присуствовали президент НОК РА Гагик Царукян, премьер-министр РА Овик Абраамян, президент АНОК шейх Ахмад Аль-Фахад Аль Сабах, президент ЕОК Патрик Хикки.
«Уважаемые присуствующие, дорогие представители спортивного мира, сегодня 25-летие деятельности Национального олимпийского комитета Армении. Это значимое и важное событие для всего спортивного мира. Для Национального олимпийского комитета эти 25 лет были временем становления, преодоления трудностей, разработки путей развития, достижений и побед. Конечно у нас было много проблем, но если есть воля к их преодолению, то можно со временем достичь успеха. Я управляю Национальным олимпийским комитетом Армении с февраля 2004 года. Свою деятельность в качестве президента НОК РА я начинал с построения, ремонта и благоустройства спортшкол. Я хорошо осознавал, что без обеспечения достойных спортивных условий, не могу требовать результатов от спортсменов. Проделанные работы дали результат. В течении этих лет мы участвовали в Олимпийских играх, первенствах мира и Европы, и многократно на самых ведущих мировых спортивных аренах звучал армянский гимн и поднимался триколор. Это наша гордость и результат огромной проделанной работы. Это результат командной работы, и я сегодня благодарю всех, кто работали вместе со мной для достижения общего успеха. Однако я никогда не останавливаюсь на достигнутом, и свидетельством этого является открытый сегодня олимпийский городок, не имеющий аналога в регионе. Вы знаете, что там созданы все необходимые условия для спортивного руководства, спортсменов, участников учебно-тренировочных сборов. Но я не ограничиваюсь строительством спортивных сооружений в столице. Сегодня в Сисиане и Гюмри строятся большие спортшколы, где очень скоро будут тренироваться наши спортсмены. Конечно, можно много говорить о проделанной работе, однако я думаю, что лучшим доказательством будет служить победа наших спортсменов на ведущих мировых аренах. Я благодарю всех, кто возглавлял олимпийский комитет до меня, они все внесли большой вклад в дело становления отечественного спорта. О моих делах пусть судит наш народ и история, обещаю в дальнейшем сделать еще больше. Еще раз поздравляю всех нас с юбилеем нашего молодого олимпийского комитета, желаю, чтобы этот возраст стал началом новых достижений. Поздравляю и пусть Бог хранит всех нас»,- отметил президент НОК РА.
Орденами Национального олимпийского комитета Армении за вклад в дело развития физкультуры и спорта были награждены Альфред Тер-Мкртчян (серебряный призер 25-х Олимпийских игр), Арташес Назарян (замминистр по вопросам молодежи и спорта РА), Армен Габриелян (директор ереванского государственного спортивного коледжа олимпийского резерва). Медалями имени «Гранта Шагиняна» НОК РА были награждены Шушаник Арутюнян (главный специалист министерства по вопросам молодежи и спорта РА), Самвел Геворгян (тренер сборной по греко-римской борьбе), Карен Гилоян (спортивный комментатор Общественного телевидения), Араик Багдадян (главный тренер сборной по вольной борьбе), а также медалью «Трдат 3-ий Аршакуни» НОК РА – Карен Мнацаканян (двукратный чемпион Европы по борьбе).
На праздничном мероприятии присутствовал также премьер-министр РА Овик Абрамян. Поздравив присутствующих с 25-летием НОК РА, он отметил: «Юбилей Национального олимпийского комитета Армении – значимое событие для армянского спортивного мира. Начав свою деятельность еще в трудных 90-х годах прошлого века, НОК РА, постепенно развиваясь, стал мощной организацией. Доказательством этого служит также открытый сегодня роскошный олимпийский городок, с удобными спортивными площадками и оснащенными современным инвентарем спортзалами. НОК РА достиг всего этого в течении долгого пути, всегда придерживаясь олимпийских принципов солидарности, терпимости и честной игры. Благодаря нашим спортсменам многократно звучал национальный гимн нашей страны на различных престижных международных турнирах. Честь и слава им, достойным сыновьям армянского народа. За время нашей спортивной истории, у нас было 13 олимпийских чемпионов. Уверен, что в будущем году с Олимпийских игр в Рио-де-Жанейро, наши спортсмены вернутся с новыми победами. Мы верим им и желаем удачи»,- заявил премьер-министр.
Указом Президента РА Сержа Саргсяна за вклад в дело развития физкультуры и спорта Благодарственными медалями были награждены генеральный секретарь НОК РА Грачья Ростомян, Олимпийский чемпион по греко-римской борьбе Армен Назарян, главный тренер сборной по стрельбе Армении Сейран Никогосян и начальник управления детско-юношеской спортивной политики и спортивных организаций министерства по вопросам молодежи и спорта РА Вагинак Галстян. Награды вручил премьер-министр Овик Абраамян.
Президент ЕОК вручил специальную награду президенту федерации по борьбе Армении Самвелу Карапетяну.
После торжественного заседания празднование 25-летия НОК РА продолжилось в ресторанном комплексе «Фараон», где Гагик Царукян вручил свои подарки президенту АНОК шейху Аль Сабаху и президенту ЕОК Патрику Хикки, и получил ответные подарки от всех приглашенных делегаций.