Շախմատի Հայաստանի առաջնության առաջատարը Զավեն Անդրիասյանն է
Տիգրան Պետրոսյանի անվան շախմատի տանն ավարտվեց շախմատի Հայաստանի տղամարդկանց և կանանց առաջնության 3-րդ տուրի պարտիաները:
Տղամարդկանց առաջնությունում Սամվել Տեր-Սահակյանն առավելության հասավ Նորայր Թորոսյանին նկատմամբ, Զավեն Անդրիասյանը հաղթեց Հովիկ Հայրապետյանին, իսկ Լևոն Բաբուջյանը` Արման Միքայելյանին: Ոչ-ոքի ավարտվեցին Ռոբերտ Հովհաննիսյան-Մանուել Պետրոսյան, Տիգրան Պետրոսյան-Արման Փաշիկյան, Հովհաննես Գաբուզյան-Կարեն Գրիգորյան պարտիաները:
3-րդ տուրից հետո մրցաշարային աղյուսակը 2,5 միավորով գլխավորում է Զավեն Անդրիասյանը: 2-ական միավոր ունեն Արման Փաշիկյանը և Ռոբերտ Հովհաննիսյանը:
Շախմատի կանանց առաջնությունում միակ ոչ-ոքին գրանցվեց Սոնա Ասատրյան-Արփինե Գրիգորյան պարտիայում: Սիրանուշ Ղուկասյանտ գերազանցեց Մանե Ադամյանին, Մարիա Գևորգյանը` Աննա Սարգսյանին, Աննա Հայրապետյանը` Նարինե Գասպարյանին, իսկ Սուսաննա Գաբոյանը` Արմինե Բաբայանին:
3 միավորով կանանց մրցաշարում առաջին տեղում Մարիա Գևորգյանն է, 2 միավոր ունեն Սուսաննա Գաբոյանը և Արփինե Գրիգորյանը:

В Доме шахмат имени Тиграна Петросяна завершились партии 3-го тура чемпионата Армении по шахматам среди мужчин и женщин.
В борьбе среди мужчин Самвел Тер-Саакян добился преимущества над Норайром Торосяном, Завен Андриасян одержал победу над Овиком Айрапетяном, а Левон Бабуджян – над Арманом Микаеляном. Партии Роберт Оганесян-Мануэл Петросян, Тигран Петросян-Арман Пашикян, Оганес Габузян-Карен Григорян завершились вничью.
После 3-го тура турнирную таблицу возглавил Завен Андриасян, набрав 2,5 очка. По 2 очка набрали Арман Пашикян и Роберт Оганесян.
На чемпионате среди женщин вничью завершилась партия Сона Асатрян-Арпине Григорян. Сирануш Гукасян добилась преимущества над Мане Адамян, Мария Геворгян – над Анной Саркисян, Анна Айрапетян – над Нарине Гаспарян,а Сусанна Габоян - над Армине Бабаян.
В женском турнире на первом месте Мария Геворгян с 3-мя очками, по 2 очка набрали Сусанна Габоян и Арпине Григорян.