Եթե կարողանանք ունենալ Օլիմպիական խաղերի երեք մասնակից, ես դա հաջողություն կհամարեմ. Արայիկ Բաղդադյան
10:10 - 17 Դեկ, 2015
Ազատ ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արայիկ Բաղդադյանը ՀԱՕԿ լրատվական բաժնի հետ զրույցում ամփոփեց անցնող տարին և խոսեց 2016 թվականի ծրագրերի մասին:
-Պարոն Բաղդադյան, խնդրում եմ ամփոփեք 2015 թվականը: Ի՞նչ ձեռքբերումներ և ի՞նչ բացթողումներ ունեցաք այս տարի:
-Նախորդ տարվա համեմատ՝ ազատ ոճային ըմբիշների ելույթներից այդքան էլ գոհ չեմ: Տղաների վատ ելույթների պատճառները մի քանիսն էին՝ վնասվածքներ, հետո վերականգնողական փուլ, Բաքվում կայացած առաջին Եվրոպական խաղերը, որը հոգեբանորեն բացասական անդրադարձան մեր մարզիկների վրա: Այնտեղ մասնակցում էին 6 մարզիկ, որոնցից 4-ը պարտվեցին մրցավարների ոչ արդար դատավարության պատճառով: Աշխարհի առաջնությունում տղաներից սպասում էինք թե՛ մեդալներ և թե՛ 2-3 վարկանիշ: Ցավոք սրտի, չստացվեց: Սպասվածից վատ հանդես եկան: Ունենք մեկ ուղեգիր՝ 125 կգ քաշային կարգում, որը նվաճեց Լևան Բերիանիձեն: Աշխարհի առաջնությունից հետո մասնակցել ենք մի շարք միջազգային մրցաշարերի, ակումբային աշխարհի առաջնությանը, որտեղ Հայաստանը ներկայացնող  «Տաշիր»-ը զբաղեցրեց 4-րդ տեղը: Տղաները լավ հանդես եկան: Դեկտեմբերին կայացած միջազգային մրցաշարում Գարիկ Բարսեղյանն ու Դավիթ Սաֆարյանը մասնակցեցին Նուսուևի մրցաշարին, որտեղ Սաֆարյանը հաղթեց: Դավիթի մոտ կամաց-կամաց վերադառնում է հաղթողի հոգեբանությունը:
-Ազատ ոճի ըմշամարտի Հայաստանի հավաքականը տարին եզրափակում է Օլիմպիական խաղերի մեկ ուղեգրով, դեռ քանի՞ ուղեգրի ակնկալիք ունեք:
-Ես ևս երկու ուղեգրի ակնկալիք ունեմ: Այս թիմով, եթե կարողանանք ունենալ Օլիմպիական խաղերի երեք մասնակից, ես դա հաջողություն կհամարեմ:
-Պատմեք, խնդրում եմ, արդեն ավանդական դարձած տարեվերջյան հավաքի մասին:
-Այս հավաքը ընդհանուր ֆիզիկական պատրաստվածության ուղղվածություն ունի: Գորգի վրա մարզումները չորսն են: Հավաքին մասնակցում են երեք տարիքային խմբի 55 ըմբիշ: Այս տարի ազատ ոճի ըմբշամարտի մեծահասակների հավաքականն առաջին անգամ է մարզումներ անցկացնում դահուկներով: Մինչև հավաքի վերջին օրը ամեն առավոտ նրանք դահուկով կմարզվեն:
-Պարոն Բաղդադյան, ի՞նչից եք սկսելու 2016 թվականը:
-Հունվարի 4-ից ուսումնամարզական հավաք կանցկացնենք Երևանում, որից հետո, հունվարի 15-17-ը,  Իրանում կկայանա Թախտիի Գավաթի խաղարկությունը, որին կմասնակցեն հավաքականի 3-4 համարները, իսկ առաջատարները կշարունակեն հավաքը՝ կպատրաստվեն Եվրոպայի առաջնությանը և վարկանիշային մրցաշարերին: Հունվարի 30-ից ուսումնամարզական հավաք կանցկացնենք Ուկրաինայում, այնուհետև տղաները կմասնակցեն Կիևում կայանալիք միջազգային խոշոր մրցաշարի, որից հետո արդեն վերջնական պարզ կլինի, թե ով կմասնակցի Եվրոպայի առաջնությանը, ովքեր՝ վարկանիշային մրցաշարերի:

Главный тренер сборной Армении по вольной борьбе Араик Багдадян в беседе с пресс-службой НОК Армении подвел итоги уходящего года и рассказал о программах на 2016-й год.
-Господин Багдадян, пожалуйста, подведите итоги 2015-го года. Какие приобретения и упущения были в этом году?
-Я не очень доволен выступлениями борцов вольного стиля по сравнению с прошлым годом. Было несколько причин плохих выступлений ребят: травмы, затем восстановительный этап, состоявшиеся в Баку первые Еврпопейские игры, что имело отрицательное психологическое воздействие на наших спортсменов. Там участвовали 6 спортсменов, 4 из которых потерпели поражение из-за несправедливого судейства. С чемпионата мира мы ожидали от ребят и медалей, и 2-3-х рейтингов, к сожалению, не получилось. Выступили хуже, чем ожидалось. У нас одна путевка в весовой категории 125 кг, которую завоевал Леван Берианидзе. После чемпионата мира мы участвовали в нескольких международных турнирах, в командном чемпионате мира, на котором представляющий Армению «Ташир» занял 4-е место. Ребята хорошо выступили. На состоявшемся в декабре международном турнире Гарик Барсегян и Давид Сафарян приняли участие в турнире Нусуева, где Сафарян одержал победу. К Давиду постепенно возвращается психология победителя.
-Сборная Армении по вольной борьбе завершает год с одной путевкой на олимпийские игры, сколько путевок еще ожидаете?
-Я ожидаю еще 2 путевки. С этой командой, если у нас будет 3 участника на Олимпийских играх, я посчитаю это удачей.
-Расскажите, пожалуйста, о ставшем уже традиционным сборе в конце года?
-Этот сбор направлен на общую физическую подготовку, на ковре будет 4 тренировки. В сборе принимают участие 55 борцов 3-х возрастных групп. В этом году взрослая сборная по вольной борьбе впервые проводит тренировки на лыжах. До последнего дня сбора они каждое утро будут тренироваться на лыжах.
-Господин Багдадян, с чего начнете 2016-й год?
-4-го января проведем учебно-тренировочный сбор в Ереване, после которого 15-17-го января в Иране состоится розыгрыш Кубка Тахти, в котором примут участие 3-е и 4-е борцы сборной. А лидеры продолжат сбор, будут готовится к чемпионату Европы и рейтинговым турнирам. С 30-го января проведем учебно-тренировочный сбор на Украине, затем ребята примут участие в крупном международном турнире в Киеве. Только после этого станет окончательно ясно, кто будет участвовать в чемпионате Европы, и кто в рейтинговых турнирах.