Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեն Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի հետ համատեղ «Կանայք և սպորտը» թեմայով սեմիմար է անցկացրել Օլիմպիական համերաշխության ծրագրի շրջանակում:
Գյումրու Օլիմպիական հերթափոխի պետական մարզական քոլեջում տեղի ունեցած սեմինարին մասնակցում էին Շիրակի մարզի դպրոցների և մարզադպրոցների ուսուցիչներն ու մարզիչները:
Դասախոսեցին մանկավարժական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Աշոտ Չատինյանը, Շիրակի պետական համալսարանի դասախոս Գարեգին Բարսեղյանը, միջազգային կարգի մրցավար Ասյա Սիմոնյանը, կենսաբանական գիտությունների թեկնածու Մարինա Ճշմարիտյանը, մանկավարժական գիտությունների թեկնածու Մեսրոպ Բարբարյանը, դասախոս Աննա Գովելյանը:
Բանախոսները սեմինարի ընթացքում քննարկեցին տարբեր թեմաներ՝ մանկավարժական գործունեության առանձնահատկությունները կանանց սպորտում, հոգեկան առողջության հիմնահարցերը, կանանց մասնակցության էվոլյուցիան աթլետիկայում, կանանց ծանրամարտի մուտքը Գյումրի և այլն:
Սեմինարն անցավ ակտիվ քննարկումներով, և մարզիչ-մանկավարժներն արժեքավոր ինֆորմացիա ստացան միջազգային փորձից:

Национальный олимпийский комитет Армении совместно с Международным олимпийским комитетом провел семинар на тему «Женщины и спорт» в рамках программы Олимпийской солидарности.
В семинаре, который состоялся в Гюмрийском государственном спортивном колледже олимпийского резерва, приняли участие учителя и тренеры из школ и спортивных школ Ширакской области.
С лекциями выступили: доктор педагогических наук, профессор Ашот Чатинян, преподаватель Ширакского государственного университета Гарегин Барсегян, судья международной категории Ася Симонян, кандидат биологических наук Марина Чшмаритян, кандидат педагогических наук Месроп Барбарян и преподаватель Анна Говелян.
Участники семинара обсудили различные темы: особенности педагогической деятельности в женском спорте, проблемы психического здоровья, эволюция участия женщин в легкой атлетике, развитие женской тяжелой атлетики в Гюмри и т.д.
Семинар прошел в активных дискуссиях, и тренеры-преподаватели получили ценную информацию из международного опыта.