Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեն Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի հետ համատեղ «Կանայք և սպորտը» թեմայով սեմիմար է անցկացրել Օլիմպիական համերաշխության ծրագրի շրջանակում:
Գյումրու Օլիմպիական հերթափոխի պետական մարզական քոլեջում տեղի ունեցած սեմինարին մասնակցում էին Շիրակի մարզի դպրոցների և մարզադպրոցների ուսուցիչներն ու մարզիչները:
Դասախոսեցին մանկավարժական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Աշոտ Չատինյանը, Շիրակի պետական համալսարանի դասախոս Գարեգին Բարսեղյանը, միջազգային կարգի մրցավար Ասյա Սիմոնյանը, կենսաբանական գիտությունների թեկնածու Մարինա Ճշմարիտյանը, մանկավարժական գիտությունների թեկնածու Մեսրոպ Բարբարյանը, դասախոս Աննա Գովելյանը:
Բանախոսները սեմինարի ընթացքում քննարկեցին տարբեր թեմաներ՝ մանկավարժական գործունեության առանձնահատկությունները կանանց սպորտում, հոգեկան առողջության հիմնահարցերը, կանանց մասնակցության էվոլյուցիան աթլետիկայում, կանանց ծանրամարտի մուտքը Գյումրի և այլն:
Սեմինարն անցավ ակտիվ քննարկումներով, և մարզիչ-մանկավարժներն արժեքավոր ինֆորմացիա ստացան միջազգային փորձից:

The National Olympic Committee of Armenia in cooperation with the International Olympic Committee held a seminal on ‘Women and Sport’ in the framework of Olympic Solidarity program.
The seminar, held at the Gyumri State Sports College of Olympic Reserve, was attended by school and sports school teachers and coaches of Shirak Province.
Lectures were delivered by Doctor of Pedagogical Sciences, Professor Ashot Chatinyan, Shirak State University Professor Garegin Barseghyan, International Referee Asya Simonyan, Candidate of Biological Sciences Marina Tshmarityan, Candidate of Pedagogical Sciences Mesrop Barbaryan and Professor Anna Govelyan.
During the seminar the participants discussed various topics such as peculiarities of pedagogical activities in women's sports, mental health problems, the evolution of women's participation in athletics, women's weightlifting in Gyumri, etc.
The seminar was held in active discussions, and the coaches and trainer-educators got valuable information from international experience.