Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի (ՄՕԿ) պատվիրակությունը 2026 թվականին Իտալիայի Միլան եւ Կորտինա դ՝Ամպեցո քաղաքներում անցկացվելիք ձմեռային Օլիմպիական խաղերի մրցավայր առաջին պաշտոնական այցից հետո հայտարարել է կազմկոմիտեի ստեղծման մասին:
Կազմկոմիտեն, որը կունենա 22 անդամ, կգլխավորի Վինչենցո Նովարին: Կազմկոմիտեի ղեկավարից ու Իտալիայի կառավարության ներկայացուցիչից բացի, դրա կազմում տեղն են գտել ևս 10-ական սպորտային ու տեղացի մասնագետներ: Կազմկոմիտեի առաջին միջոցառումը եղել է Խաղերը համակարգող աշխատանքների հանձնաժողովի նախագահ, նախկին աթլետ, 2 Օլիմպիական խաղերի մասնակից, ՄՕԿ-ի անդամ, ֆինն Սարի Էսայնի հետ հանդիպումը:
Հիշեցնենք, որ 2026թ. ձմեռային Օլիմպիական խաղերը կանցկացվեն փետրվարի 6-22-ը։ Իտալիան նախորդ անգամ ձմեռային Օլիմպիական խաղեր ընդունել է 2006-ին Թուրինում։

Делегация Международного олимпийского комитета (МОК) объявила о создании Оргкомитета после первого официального посещения места соревнований зимних Олимпийских игр, которые состоятся в 2026-м году в итальянских городах Милан и Кортина-д'Ампеццо.
Оргкомитет, состоящий из 22-х членов, возглавит Винченцо Новари. Кроме руководителя Оргкомитета и представителя правительства Италии, в него также входят по 10 спортивных и местных специалистов. Первым мероприятием Оргкомитета стала встреча с председателем координационной комиссии, бывшей легкоатлеткой, участницей двух Олимпийских игр, членом МОК, финской спортсменкой Сари Эссайя.
Напомним, что зимние Олимпийские игры пройдут с 6-го по 22-е февраля 2026-го года. В последний раз Италия принимала зимние Олимпийские игры в Турине в 2006-м году.