Ղազախստանում անցկացված ըմբշամարտի աշխարհի առաջնությունում Հայաստանը ներկայացուցիչ ուներ նաև մրցավարական կազմում։ ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում Ավետիք Վարդանյանը պատմեց մրցավարների աշխատանքի, Օլիմպիական խաղերին հնարավոր մասնակցության և այս աշխատանքի յուրահատուկ կողմերի մասին․
«Մեծահասակների 4-րդ աշխարհի առաջնությունն է, որտեղ աշխատում եմ որպես մրցավար։ Ամենաբարդն է իմ սպասարկած 4 ԱԱ-ների մեջ, քանի որ սա նախաօլիմպիական աշխարհի առաջնություն է, և միայն ես չեմ այդ կարծիքին, դրա մասին խոսում են բոլոր մրցավարները։ Մրցակցությունը բարձր է, քանի որ աշխարհագրությունն է մեծացել և մարզիկներն իրենց կարողություններով հավասար են, իսկ պայքարը Օլիմպիական խաղերի ուղեգրերի համար ամեն ինչ ավելի է թեժացնում։ Կա ևս մեկ հանգամանք․ այս անգամ ուղեգրերը կրճատվել են, նախորդ Խաղերում ամեն քաշային կարգում կարող էր լինել 20 մասնակից, այս անգամ՝ 16, անցյալ անգամ 7 օլիմպիական քաշային կարգ էր, այս անգամ՝ 6: Լարվածությունը մեծ է, ամեն ինչ գագաթնակետին է հասել։ Մեզ համար էլ պատասխանատվությունն է մեծ, քանի որ, հնարավոր է, մարզիկի մարզական ուղղու վրա ազդի անգամ ամենաթեթև սխալը։ Ես, լինելով մարզիչ, այդ ամենը լավ եմ պատկերացնում, դրա համար դատելուց ցույց եմ տալիս այն, ինչ գորգում տեսնում եմ, որ ոչ մի մարզիկի ճակատագրի հետ չխաղամ»,-ասաց նա։
Հնարավոր է՝ Ավետիք Վարդանյանն ընդգրկվի Տոկիո-2020-ի մրցավարների մեջ: Ըստ նրա՝ Հայաստանի՝ ցանկացած առաջնության կամ մրցման ժամանակ մրցավար ունենալն ունի իր կարևորությունը.
«Որպես մարզիչ խոսեմ, թե որքանով է կարևոր լավ ու ուժեղ մրցավար ունենալ ցանկացած մրցման ժամանակ, հատկապես՝ Օլիմպիական խաղերում։ Եթե գնում ես մրցման և քեզ հետ լինում է ուժեղ մրցավար, որին ճանաչում են և հարգում, գորգ մտնելիս մեր ըմբիշներին մյուս մրցավարներն ավելի ուշադիր են վերաբերում»։
Զրույցի վերջում Ավետիք Վարդանյանն ավելացրեց, որ Տոկիո-2020-ի մրցավարական վերջնական կազմը հայտնի կլինի 2020-ի մայիսին, իսկ մինչև այդ մի քանի փուլ էլ են անցնելու՝ սպասարկելով մայրցամաքային առաջնությունները և Օլիմպիական խաղերի համաշխարհային վարկանիշային մրցաշարը։

На состоявшемся в Казахстане чемпионате мира по борьбе Армения имела представителя также в судейском составе. В беседе с пресс-службой НОК Армении Аветик Варданян рассказал о работе судей, возможном участии в Олимпийских играх и специфических аспектах этой работы.
«Это 4-й чемпионат мира среди взрослых, где я работаю судьей. Это самый сложный из 4-х ЧМ, которые я обслуживал, поскольку это предолимпийский чемпионат мира, и не только я так считаю, об этом говорят все судьи. Конкуренция высока, так как география расширилась, спортсмены равны в своих возможностях, а борьба за путевки на Олимпийские игры еще больше усиливает конкуренцию. Есть еще одно обстоятельство, на этот раз количество путевок сокращено, в предыдущих Играх в каждой весовой категории могло быть по 20 участников, а сейчас - по 16, в прошлый раз было 7 олимпийских весовых категорий, на этот раз - 6. Напряжение достигло наивысшей точки. На нас также возложена высокая ответственность, так как даже малейшая ошибка может повлиять на карьеру спортсмена. Как тренер, я все это хорошо предствляю, поэтому во время судейства показываю то, что вижу на ковре, чтобы не играть с судьбами спортсменов», - сказал он.
Возможно, Аветик Варданян будет включен в состав судей на Токио-2020. По его словам, для Армении важно иметь судью на любом чемпионате или соревновании.
«Как тренер скажу, что очень важно иметь хорошего и сильного судью на любом соревновании, особенно на Олимпийских играх. Если спортсмены отправляются на соревнования с сильным судьей, которого все знают и уважают, то остальные судьи относятся более внимательны к нашим борцам при выходе на ковер».
В конце беседы Аветик Варданян добавил, что окончательный судейский состав Токио-2020 станет известен в мае 2020-го года, а перед этим они пройдут еще несколько этапов, обслуживая континентальные чемпионаты и мировой квалификационный турнир на Олимпийские игры.