Մարտի 5-ին հայկական պատվիրակությունը կմեկնի Փհենչհան՝ ձմեռային պարալիմպիկ խաղեր: Հայաստանը դեռեւս մեկ ներկայացուցիչ ունի: Դահուկավազքում հանդես կգա Ստասիկ Նազարյանը:
Հայաստանի պարալիմպիկ կոմիտեի նախագահ Հակոբ Աբրահամյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց, որ իրենք անում են հնարավոր ամեն բան՝ Փհենչհան-2018-ում երկրորդ մասնակիցն ունենալու համար:
«Ցանկանում ենք, որ Փհենչհանում հանդես գա նաեւ լեռնադահուկորդ Սասուն Հակոբյանը: Նա Չեխիայում պետք է մասնակցեր վարկանիշային մրցաշարի: Սակայն, Հայաստանում Չեխիայի դեսպանատունը մեզ չընդառաջեց վիզայի հարցում: Այժմ դիմել ենք միջազգային պարալիմպիկ կոմիտե, որ մեր լեռնադահուկորդին թույլ տան մասնակցել Խաղերին»,- ասաց Հակոբ Աբրահամյանը:
Ստասիկ Նազարյանի համար պարալիմպիկ խաղերին մասնակցելն արդեն մեծ հաջողություն է.
«Կփորձեմ հանդես գալ իմ հնարավորությունների սահմանում: Ցանկալի կլիներ ունենայի լավ արդյունքներ, բայց դրա համար պետք է տարվա ընթացքում ավելի շատ մարզվել ու մրցումների մասնակցել»,- նշեց մարզիկը:
Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահի խորհրդական Ռուբեն Հակոբյանը ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի անունից մարզահագուստ հանձնեց պարալիմպիկ պատվիրակության անդամներին, այդ թվում լեռնադահուկորդ Սասուն Հակոբյանին:
«Գագիկ Ծառուկյանը մշտապես աջակցում է մեր բոլոր մարզիկներին: ՀԱՕԿ նախագահի եւ օլիմպիական կոմիտեի անունից հաջողություն եմ ցանկանում Ստասիկ Նազարյանին»,- ասաց Ռուբեն Հակոբյանը:
Նախնական տվյալներով Փհենչհանի պարալիմպիակ խաղերին կմասնակցեն 42 երկրի շուրջ 550 մարզիկներ: Պարալիմպիկ խաղերը կկայանան մարտի 9-18-ը:

5 марта армянская делегация отправится в Пхёнчхан для участия в зимних Паралимпийских играх. Армения пока имеет одного представителя. В лыжных гонках выступит Стасик Назарян.
Президент Паралимпийского комитета Армении Акоп Абрамян в беседе с журналистами сообщил, что делается все возможное, чтобы заявить в Пхёнчхане-2018 еще одного участника.
"Хотим, чтобы в Пхёнчхане выступил также горнолыжник Сасун Акопян. Он должен был участвовать на рейтинговом турнире в Чехии, однако посольство этой страны в Армении не пошло нам навстречу в вопросе предоставления визы. Сейчас мы обратились в Международный Паралимпийский комитет, чтобы нашему горнолыжнику позволили участвовать в Играх", - сказал Акоп Абрамян.
Для Стасика Назаряна участие в Паралимпийских играх уже является большим успехом.
"Попытаюсь выступить с силу своих возможностей. Желательно иметь хорошие результаты, но для этого нужно в течение года больше тренироваться и участвовать в соревнованиях", - отметил спортсмен.
Советник президента Национального олимпийского комитета Армении Рубен Акопян от имени главы НОКА Гагика Царукяна вручил спортивную форму членам паралимпийской делегации, в том числе горнолыжнику Сасуну Акопяну.
"Гагик Царукян постоянно поддерживает всех наших спортсменов. От имени президента НОКА и олимпийского комитета желаю успеха Стасику Назаряну", - сказал Рубен Акопян.
По предварительным данным в Паралимпийских играх в Пхёнчхане около 550 спортсменов из 42 стран. Паралимпийские игры пройдут с 9 по 18 марта.