Ազատ ոճի ըմբշամարտի ազգային հավաքականն Օլիմպավանում ուսումնամարզական հավաք է անցկացնում՝ պատրաստվելով Կիեւի միջազգային մրցաշարին: Հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հաբեթնակ Կուրղինյանի խոսքով ըմբիշներն աստիճանաբար լավ մարզավիճակ են ձեռք բերում:
Մարզիչը ՀԱՕԿ լրատվականին հայտնեց, որ Կիեւում հանդես կգա ութ ազատ ոճային: Նրանք են՝ Միհրան Ջաբուրյանը (59 կգ), Գարիկ Բարսեղյանը (61 կգ), Վալոդյա Ֆրանգուլյանը (65 կգ), Վալտեր Մարգարյանն ու Նարեկ Սիրունյանը (70 կգ), Գրիգոր Գրիգորյանը (74 կգ), Վարուժան Կաջոյան (79 կգ) եւ Շամիր Աթյանը (92 կգ):
86 կգ քաշային կարգում Հայաստանը ներկայացուցիչ չի ունենա: Մրցաշարին չեն մասնակցի նաեւ 97 կգ Գեորգի Կետոեւն եւ 125 կգ Լեւան Բերիանիձեն.
«86 կգ քաշում մեր ըմբիշը վնասվածք է ստացել, իսկ Կետոեւն եւ Բերիանիձեն ընդհանուր թիմին կմիանան հաջորդ հավաքից: Այս մրցաշարերը իմ եւ տղաների համար փորձ են նոր մրցակարգին, մի մասի համար նոր քաշային կարգերին հարմարվելու համար:
Թախտիի գավաթի խաղարկությանն ունեցանք միայն մեկ մեդալ: Իհարկե, արդյունքից գոհ լինել չեմ կարող, սակայն այդ մրցմանը մասնակցեցինք Ծաղկաձորի ծանր ֆիզիկական հավաքից հետո: Այժմ տղաներն աստիճանաբար լավ մարզավիճակ են ձեռք բերում: Տեսնենք՝ Կիեւում ինչպես կդրսեւորեն իրենց:
Ըստ անհրաժեշտության, նախքան Եվրոպայի առաջնությունը, գուցե որոշ ըմբիշներ մասնակցեն նաեւ Խարկովում կայանալիք մրցաշարին: Նախատեսում ենք, որ Խարկովում հանդես կգան նաեւ Մ 23 տարեկանների Եվրոպայի առաջնությանը պատրաստվող ըմբիշները»,- ասաց Հաբեթնակ Կուրղինանը:

Национальная сборная Армении по вольной борьбе проводит учебно-тренировочный сбор в Олимпаване, готовясь к международному турниру в Киеве. По словам главного тренера Апетнака Кургиняна, борцы постепенно набирают хорошую спортивную форму.
Наставник сообщил пресс-службе НОКА, что в Киеве выступит восемь вольников: Мигран Джабурян (59 кг), Гарик Барсегян (61 кг), Володя Франгулян (65 кг), Вальтер Маркарян и Нарек Сирунян (оба – 70 кг), Григор Григорян (74 кг), Варужан Каджоян (79 кг) и Шамир Атян (92 кг).
В весовой категории 86 кг Армения не будет иметь представителя. В соревновании не примут участие также Георгий Кетоев (97 кг) и Леван Берианидзе (125 кг).
"В весе 86 кг наш борец получил травму, а Кетоев и Берианидзе присоединятся к общей команде со следующего сбора. Эти соревнования для меня и ребят являются пробой нового регламента, а некоторые из них должны привыкнуть к новым весовым категориям.
На розыгрыше "Кубка Тахти" мы завоевали лишь одну медаль. Конечно, не могу быть довольным результатом, однако в этом соревновании мы участвовали после физически нагруженного сбора в Цахкадзоре. Сейчас ребята постепенно набирают хорошую спортивную форму. Посмотрим, как они проявят себя в Киеве.
При необходимости, перед чемпионатом Европы некоторые борцы, возможно, примут участие на предстоящем в Харькове международном турнире. Планируем, что в Харькове выступят также борцы, готовящиеся к чемпионату Европы до 23 лет", - сказал Апетнак Кургинян.