Մրցաշրջան 2017-ը Լողի հայկական դաշնության համար հաջող էր: Մեր լողորդները պատշաճ մակարդակով մասնակցել են աշխարհի առաջնություններին՝ թարմացնելով Հայաստանի մեծահասակների եւ պատանիների ռեկորդներ:
«Մարզական արդյունքների առումով լուրջ ձեռքբերում են Անի Պողոսյանի եւ Արթուր Բարսեղյանի նվաճած՝ Բուենոս Այրեսում կայանալիք պատանեկան օլիմպիական խաղերի ուղեգրերը, Արթուր Բարսեղյանի՝ աշխարհի պատանեկան առաջնությունում լրացրած միջազգային կարգի սպորտի վարպետի ու եւս վեց լողորդի սպորտի վարպետի նորմաները: Մեր լողորդների միջազգային մեկնարկները դեռ շատ չեն, սակայն անում ենք ամեն բան ավելիին հասնելու համար: Ընդ որում, շեշտը դնում ենք պատանիների ու երիտասարդների վրա: Նրանք այս տարի մասնակցել են մի քանի միջազգային մրցաշարի, իսկ Վրաստանից եւ Իրանից տուն վերադարձել շուրջ 100 մեդալով: Պատահական չէ, որ Հայաստանի մեծահասակների հավաքականը համալրվում է գերազանցապես պատանիներով ու երիտասարդներով:
Վարպետության բարձրացմանը զուգընթաց մեծ կարեւորություն ենք տալիս լողի մասսայականացմանը հանրապետությունում, առանց որի հեռանկար չկա: Շնորհիվ ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի անմիջական հանձնարարության եւ աջակցության, լողը Հայաստանում ընդգրկում է նոր տարածաշրջաններ: Այս ամռանն Իջեւան քաղաքում նոր լողավազան բացեցինք, ինչի արդյունքում Իջեւանը հանրապետության պատանեկան առաջնություններին ու մյուս մրցումներին առաջին անգամ մասնակցել է առանձին թիմով: Հիմա անգործության մատնված երկրորդ լողավազանն ենք հիմնանորոգում Հրազդան քաղաքում: Առանց շտապելու շարժվում ենք առաջ՝ վստահ լինելով, որ Հայաստանում լողը նույնպես հենակետային մարզաձեւ կդառնա», - ՀԱՕԿ լրատվականին հայտնեց Լողի հայկական դաշնության նախագահ Հովսեփ Մեսրոպյանը:
ԼՀԴ նախագահը խոսեց նաեւ 2018 թ. ծրագրերի մասին.
«Եկող տարվա օրացուցային պլանն ավելի հագեցած է լինելու: Պատանի լողորդները Հելսինկիում կմասնակցեն Եվրոպայի պատանեկան առաջնությանը, մեծահասակները Գլազգոյում հանդես կգան մեծահասակների Եվրոպայի առաջնությունում: Իսկ պատանեկան օլիմպիական խաղերը Բուենոս Այրեսում կլինի գլխավոր մեկնարկը: Այս երեք մրցումներում մեկնարկելու են մեր լավագույն լողորդները, իսկ մյուսները կշարունակեն հանդես գալ միջազգային մրցաշարերում, մինչեւ իրենք էլ համապատասխան մակարդակի կհասնեն:
Մեզ հատկացվող աջակցության գումարները համեստ են: Բայց չենք տրտնջում: Դրանք օգտագործում ենք խիստ նպատակային: Ինքներս էլ փորձում ենք մեր հնարավորությունների սահմաններում բացը ինչ-որ չափով լրացնել: Մրցումներ շատ կան, բայց ընտրում ենք նրանք, որոնք օգտակար կլինեն մեր լողորդներին, կնպաստեն Հայաստանում լողի զարգացման դրական աճին:
Այսօր Հայաստանում լողով արդեն զբաղվում է շուրջ 3000 պատանի: Դա նաեւ նոր լողավազանների շահագործման արդյունք է: Եկող տարի շարունակելու ենք մեր կարեւորագույն ծրագրերից մեկը՝ մարզաձեւը մարզերում զարգացնելը: Դրա համար 2018 թվականին պլանավորել ենք, օրինակ, Վանաձորում ավանդաբար կազմակերպվող «Ուրախ դելֆին» պատանիների մրցման տարիքային փուլերը բաշխել այլ մարզերի ու քաղաքների վրա, որտեղ լողավազան կա: «Ուրախ դելֆին» մրցման փուլերից մեկն անպայման կանցկացվի Իջեւանում, մյուսները՝ Գյումրիում, Հրազդանում, երբ կշահագործենք այնտեղի լողավազանը: Ի դեպ, Իջեւանի լողի ՄՊՄԴ-ում լողավազանից բացի գործում է նաեւ լավ կահավորված հյուրանոց, խաղադաշտ, վարժասարքերի սրահ: Այնտեղ մյուս մարզաձեւերն էլ կարող են ուսումնամարզական հավաքներ անցկացնել», - ասաց Հովսեփ Մեսրոպյանը:

Сезон-2017 для Армянской федерации плавания был успешным. Наши пловцы на приличном уровне выступили на чемпионатах мира, обновив взрослые и юношеские рекорды Армении.
"В плане спортивных результатов серьезными приобретениями можно назвать завоеванные Ани Погосян и Артуром Барсегяном путевки на предстоящие в Буэнос-Айресе юношеские Олимпийские игры. Добавлю сюда выполненную Артуром Барсегяном на юношеском чемпионате мира норму мастера спорта международного класса и еще нормы мастеров спорта шести пловцов. У наших пловцов пока немного международных стартов, но мы делаем все возможное, чтобы их увеличить. При этом упор делается на юношей и молодежь. Они в этом году участвовали в нескольких международных стартах, вернувшись из Грузии и Ирана примерно со 100 медалями. Не случайно, что взрослая сборная Армении укрепляется преимущественно юношами и молодежью.
Параллельно с повышением мастерства мы придаем важность популяризации плавания в республике, без чего не может быть перспектив. Благодаря непосредственному распоряжению и поддержке президента НОКА Гагика Царукяна плавание в Армении завоевывает новые регионы. Этим летом в Иджеване мы открыли новый бассейн, в результате чего этот город впервые отдельной командой участвовал в юношеских первенствах республики и других соревнованиях. Сейчас мы ремонтируем второй забытый бассейн в городе Раздан. Без спешки движемся вперед, будучи уверенными, что плавание в Армении тоже станет базовым видом спорта", - заявил пресс-службе НОКА президент Армянской федерации плавания Овсеп Месропян.
Президент АФП также рассказал о планах на 2018 год.
"Календарный план следующего года будет более насыщенным. Юные пловцы в Хельсинки примут участие юношеском чемпионате Европы, взрослые в Глазго выступят во взрослом первенстве континента. А главным стартом станут юношеские Олимпийские игры в Буэнос-Айресе. В этих трех соревнованиях старт возьмут наши лучшие пловцы, а другие продолжат выступать на международных турнирах, пока тоже не достигнут соответствующего уровня.
Выделяемая нам финансовая поддержка довольно скромная. Но мы не ропщем. Эти суммы используются строго в необходимых целях. Сами тоже пытаемся в пределах наших возможностей как-то заполнить пробел. Есть много соревнований, выбираем те, которые будут полезными для наших пловцов, будут способствовать положительному росту развития.
Сегодня в Армении плаванием занимаются уже 3000 детей. Это также результат эксплуатации новых бассейнов. В новом году продолжим одну из наших главных программ – развитие плавания в марзах. Для этого, например, планируем в 2018 году распределить этапы традиционно проводящегося в Ванадзоре юношеского соревнования "Веселый дельфин" по тем марзам и городам, где есть бассейны. Один из этапов "Веселого дельфина" обязательно будет проведен в Иджеване, другие – в Гюмри и Раздане, когда введем в эксплуатацию местный бассейн. Кстати, в Иджеване помимо бассейна ДЮСШ плавания действует также меблированная гостиница, игровая площадка, тренажерный зал. Там могут проводить учебно-тренировочный сбор представители и других видов спорта", - сказал Овсеп Месропян.