Հեծանվորդ Էդգար Ստեփանյանն աշխարհի գավաթի խաղարկության փուլի սկրեչ մրցաձեւում զբաղեցրել է երկրորդ տեղը։ Մեծահասակների մրցաշարում սա Ստեփանյանի առաջին մեդալն է։ Հեծանվորդի անձնական մարզիչ Արմեն Գյոզալյանը գերազանց է գնահատում իր սանի մրցելույթները.
«Շատ գոհ եմ Էդգարից։ Անչափ կարեւոր ու թանկ միավորներ վաստակեցինք՝ մոտ 450, ավելի հստակ պարզ կլինի հաջորդ շաբաթ։ Սա նշանակում է, որ Ստեփանյանը կբարելավի դիրքը վարկանիշային աղյուսակում։
Բավականին ուժեղ մրցաշար էր, որին մասնակցում էին աշխարհի ու Եվրոպայի չեմպիոնները, օլիմիպիական խաղերի մասնակիցներ։ Էդգարը մեծահասակների հետ պայքարեց հավասարը հավասարի հետ։ Նորից կասեմ՝ նա մարտիկ է, մինչեւ վերջ պայքարող։ Էդգարը սիրում է նոր մարտահրավերներ եւ պատվով է կատարում դրանք։ Ինձ համար ուղղակի հաճույք է նրա հետ աշխատելը»,- ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում Լեհաստանից ասաց Արմեն Գյոզալյանը։
Մարզիչը նշեց, որ Էդգար Ստեփանյանի արծաթե մեդալն առաջինն է նաեւ անկախ Հայաստանի պատմության մեջ՝ մեծահասակների մրցաշարում։
Էդգար Ստեփանյանի գլխավոր նպատակը 2018 թ. Նիդերլանդներում կայանալիք աշխարհի առաջնությանը մասնակցելն է ու օլիմպիական խաղերի ուղեգիր նվաճելը։

Велосипедист Эдгар Степанян на этапе розыгрыша Кубка мира занял второе место в дисциплине скрэтч. Это первая медаль Эдгара во взрослых соревнованиях. Личный тренер велосипедиста Армена Гезаляна оценивает выступление своего подопечного на отлично.
"Я очень доволен Эдгаром. Мы завоевали очень важные очки, около 450. Более точно станет известно на следующей неделе. Это означает, что Степанян улучшит позиции в рейтинговой таблице.
Турнир был довольно сильным, в нем участвовали чемпионы мира и Европы, участники Олимпийских игр. Эдгар на равных боролся со взрослыми. Снова скажу, что он - боец, который борется до конца. Эдгар любит новые вызовы и с честью выполняет их. Для меня просто удовольствие с ним работать", - сказал в беседе с пресс-службой НОКА Армен Гезалян.
Тренер отметил, что серебряная медаль Эдгара Степаняна также первая в истории независимой Армении во взрослых соревнованиях.
Главная цель Эдгара Степаняна - участие в чемпионате мира 2018 в Нидерландах и завоевание олимпийской путевки.