Մարմնամարզության Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հակոբ Սերոբյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ամփոփեց Գլազգոյում ավարտված աշխարհի առաջնությունը:
«Մարմնամարզության այս աշխարհի առաջնության հիմնական բարդությունը նրանում էր, որ այն վարկանիշային էր Օլիմպիական խաղերի համար: Ես իսկապես շատ գոհ եմ տղաների գրանցած արդյունքից: Հարություն Մերդինյանն իրեն արդարացրեց: Եթե Օլիմպիական խաղերին Հարությունը և իր հետ նույն արդյունք գրացած ճապոնացին կրկին հավաքեն նույն միավորը, ապա առավելությունը կտրվի այն մարզիկին, ով ավելի մաքուր կանի վարժությունը: Աշխարհի առաջնությունում ավելի «մաքուր էր» Մերդինյանի վարժությունը»:
«Մեր աղջիկ մարմնամարզիկը՝ Հուրի Գեբեշյանը, շատ լավ կատարեց իր վարժությունը, թեպետ առաջին պահին ընկավ գերանից: Բայց նրա հնարավորությունները շատ մեծ են Օլիմպիական խաղերին մասնակցելու համար»:
«Եթե չլիներ ՀԱՕԿ աջակցությունն, ապա մենք չէինք կարող մասնակցել այս առաջնությանը և մի շարք այլ կարևորագույն մրցաշարերի: Վստահ եմ`այս արդյունքներից հետո ուշադրությունը մարմնամարզության նկատմամբ մեծանալու է: Ես միշտ տղաներին ասում եմ, եկեք անենք, ապացուցենք, որ կարող են, այդ ժամանակ ուշադությունն էլ ավելի կմեծանա: Պայքարելու ենք Օլիմպիական խաղերի մեդալներների համար: Մերդինյանը Օլիմպիական խաղերի ուղեգիր նվաճելուց հետո՝ ես ևս հրավեր ստացա որպես մրցավար` մասնակցելու Ռիոյի խաղերին»:
Աշխարհի առաջնությունում իր ելույթի մասին խոսքեց նաև բրոնզե մեդալակիր Հարություն Մերդինյանը. «Ես շատ ուրախ եմ, որ կարողացա աշխարհի առաջնությունում երրորդ տեղը զբաղեցնել: Երկար տարիների սպասում և փորձում էինք: Երազանք էր Օլիմպիական խաղերին մասնակցելը: Միանշանակ գիտակցում եմ, թե որքան մեծ պատասխանատվություն է ինձ վրա դրված: Մտադիր եմ մարզչական աշխատանքի անցել, բայց հստակ չեմ կարող ասել` երբ: Իսկ ինչ վերաբերվում է Օլիմպիական խաղերին, ապա պետք է վարժությանս ծրագիրն ավելի բարդեցնենք»:

Акоп Серобян подводит итоги чемпионата мира по спортивной гимнастике
Главный тренер сборной Армении по спортивной гимнастике Акоп Серобян на встрече с журналистами подвел итоги завершившегося в Глазго чемпионата мира.
«Основная трудность этого чемпионата мира заключалась в том, что он был рейтинговым для Олимпийских игр. Я очень доволен результатами ребят, Арутюн Мердинян себя оправдал. Если на Олимпийских играх Арутюн и показавший такой же результат японец снова наберут те же очки, преимущество будет отдано тому спортсмену, который чище выполнит упражнение. На чемпионате мира «чище» было упражнение Мердиняна».
«Наша гимнастка Хури Гебешян очень хорошо выполнила упражнение, хоть и вначале упала с бревна. Но у нее большие возможности для участия в Олимпийских играх».
«Если бы не поддержка НОК Армении, мы не смогли бы участвовать в этом чемпионате и в ряде других важнейших турниров. Уверен, что после показанных результатов, внимание к гимнастике усилится. Я всегда говорю ребятам, давайте докажем, что можем, тогда и поддержка увеличится. Будем бороться за медали Олимпийских игр. После того, как Мердинян завоевал путевку на Олимпийские игры, меня также пригласили в качестве судьи на Игры в Рио».
О своем выступлении на чемпионате мира рассказал также бронзовый медалист чемпионата Арутюн Мердинян: «Я очень рад, что смог занять 3-е место на чемпионате мира, долгие годы мы ждали и пробовали. Для меня было мечтой участвовать в Олимпийских играх. Однозначно осознаю величину возложенной на меня ответственности. Я собираюсь перейти на тренерскую работу, но точно не могу сказать когда. А что касается Олимпийских игр, мы собираемся еще более усложнить программу моих упражнений».