Պատանի, երիտասարդ եւ մինչեւ 21 տարեկան կարատեիստները պատրաստվում են հոկտեմբերի 26-29-ն Իսպանիայում կայանալիք աշխարհի առաջնությանը: Հաջորդ շաբաթ հավաքականներն ուսումնամարզական հավաք կսկսեն Օլիմպավանում:
Առաջին անգամ կարատեիստերը պայքարելու են օլիմպիական վարկանիշ ձեռք բերելու համար: Մինչեւ Տոկիո 2020-ը, օլիմպիական ընտանիքում կփորձեն ներգրավվել պատանիները: Աշխարհի առաջնությանը խաղարկվելու են 2018 թ. Բուենոս Այրեսում կայանալիք պատանեկան ամառային օլիմպիական խաղերի ուղեգրեր.
«Իսպանիա մեկնելու են մեր այն մարզիկները, որոնք տարբեր միջազգային մրցաշարերի մեդալակիրներ են: Հույս ունենք, որ մեր պատանիներին կհաջողվի օլիմպիական ուղեգրեր ձեռք բերել: Մինչեւ աշխարհի առաջնությունը տղաները կհասցնեն լավ մարզավիճակում լինել: Մրցանակային տեղերի ակնկալիք ունենք»,- ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ասաց Հայաստանի կարատեի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Գրիգորյանը:
Գլխավոր մարզիչ Վահան Միքայելյանի ղեկավարությամբ աշխարհի առաջնությունում հանդես կգան՝ Էրիկ Խաչատրյանը, Հովհաննես Հակոբյանը, Սիմոն Մովսիսյանը, Դավիթ Մուրադյանը, Վարդան Ղալայանը, Սամվել Այդինյանը, Գեւորգ Համբարձումյանը, Ալբերտ Ավետիսյանը, Դավիթ Մակյանը, Ահարոն Սարգսյանը, Կարեն Բաղդասարյանը, Սերյոժա Սարգսյանը, Աշոտ Մխիթարյանը, Միքայել Մխիթարյանը, եւ աղջիկներից Լենա Գյուլումյանը, Եվա Մուրադյանը, Անիտա Մակյանը:

Каратисты (юноши, молодежь и до 21 года) готовятся к предстоящему с 26 по 29 в Испании чемпионату мира.
На следующей неделе сборные начнут учебно-тренировочный сбор в Олимпаване.
Впервые каратисты поборются за олимпийский рейтинг. Перед Токио-2020 в олимпийскую семью попытаются войти юные спортсмены. На чемпионате мира будут разыгрываться путевки на летние юношеские Олимпийские игры 2018 года в Буэнос-Айресе.
"В Испанию поедут те спортсмены, которые становились призерами различных международных соревнований. Надеемся, что нашим юношам удастся завоевать олимпийский рейтинг. До чемпионата мира ребята успеют набрать хорошую спортивную форму. Ожидаем призовые места", - сказал в беседе с пресс-службой НОКА генеральный секретарь Федерации каратэ Армении Николай Григорян.
Под руководством главного тренера Вагана Микаеляна на первенстве мира выступят Эрик Хачатрян, Оганес Акопян, Симон Мовсисян, Давид Мурадян, Вардан Галаян, Самвел Айдинян, Геврог Абарцумян, Альберт Аветисян, Давид Макян, Агарон Саргсян, Карен Багдасарян, Сережа Саргсян, Ашот Мхитарян, Микаел Мхитарян, Лена Гюлумян, Ева Мурадян, Анита Макян.