Հոկտեմբերի 6-8-ը Վանաձորում կկայանա Սեուլի օլիմպիական խաղերի արծաթե մեդալակիր, Եվրոպայի չեմպիոն Ստեփան Սարգսյանի անվան ազատ ոճի ըմբշամարտի 22-րդ միջազգային մրցաշարը:
Հայաստանի ըմբշամարտի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Արայիկ Բաղդադյանը ՀԱՕԿ լրատվականին տեղեկացրեց, որ մրցաշարին մասնակցելու են Հայաստանի, Ռուսաստանի, Ուկրաինայի, Իրանի, Վրաստանի եւ Բուլղարիայի ըմբիշները.
«Այս տարի մրցաշարն անցկացվում է աշխարհի առաջնությունից հետո, այդ պատճառով համեմատաբար քիչ թիմեր են հայտավորված: Հնարավոր է՝ վերջին պահին եւս մի քանի երկրներ ավելանան:
Հայաստանը կներկայացնի մոտ 55 ըմբիշ, այդ թվում հավաքականի տղաները, բացառությամբ Գեւորգի Կետոեւի ու Լեւան Բերիանիձեի: Ընդհանուր առմամբ մրցաշարին կմասնակցեն ավելի քան 100 ըմբիշներ»,- ասաց Արայիկ Բաղդադյանը:
Ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղարի խոսքով՝ մրցաշարի անցկացման հիմնական նպատակը Հայաստանում ըմբշամարտի զարգացումն է.
«Այս տարի եւս մրցաշարը կկայանա Վանաձորում: Ցանկանում ենք Հայաստանում մեծացնել ըմբշամարտի աշխարհագրությունը: Վանաձորի երեխաների համար սա լրացուցիչ խթան է այս մարզաձեւով զբաղվելու համար»,- նշեց Արայիկ Բաղդադյանը:

С 6 по 8 октября в Ванадзоре пройдет 22-й международный турнир по вольной борьбе имени серебряного призера Олимпийских игр в Сеуле, чемпиона Европы Степана Саргсяна.
Генеральный секретарь Федерации борьбы Армении Араик Багдатян сообщил пресс-службе НОКА, что в турнире примут участие борцы из Армении, России, Украины, Ирана, Грузии и Болгарии.
"В этом году турнир проводится после чемпионата мира, по этой причине заявлено сравнительно мало команд. Возможно в последний момент добавится еще несколько стран.
Армению представят около 55 борцов, в том числе члены сборной, за исключением Георгия Кетоева и Левана Берианидзе. В общей сложности в соревновании выступит свыше 100 борцов", - сказал Араик Багдатян.
По словам генерального секретаря федерации, главная цель соревнования - развитие борьбы в Армении.
"В этом году соревнование вновь пройдет в Ванадзоре. Желаем увеличить географию борьбы в Армении. Для ванадзорских детей это станет дополнительным стимулом для занятий нашим видом спорта", - отметил Араик Багдатян.