ՀԱՕԿ-ի նախաձեռնությամբ սեպտեմբերի 19-ին օլիմպավանում անցկացվեց «Սպորտային բժիշկների իրազեկության բարձրացումը դոպինգի օգտագործման կանխարգելման, սննդային հավելումների օգտագործման, մարզական միջոցառումների ժամանակ անհետաձգելի բուժօգնության եւ վնասվածքների բուժման ոլորտում» թեմայով սեմինար: Միջոցառումը կայացավ «Օլիմպիական համերաշխություն» ծրագրի շրջանակներում:
Սեմինարին հրավիրված էր Թբիլիսիի պետական բժշկական համալսարանի սպորտային բժշկության ֆակուլտետի դեկան Պավլե Կասրաձեն: Պրոֆեսոր Կասրաձեն արեւելաեվրոպական տարածաշրջանի հակադոպինգային կազմակերպության գործադիր կոմիտեի անդամ է եւ Վրաստանի հակադոպինգային ծառայության ղեկավարը: Միջոցառման շրջանակներում պրոֆեսոր Կասրաձեն ելույթ ունեցավ զեկույցով, որի թեման էր «Պլազմոլիֆտինգի օգտագործումը մարզական վնասվածքների բուժման նպատակով»:
«Արդեն վաղուց մենք համագործակցում ենք մեր հայ գործընկերների, մասնավորապես, Հայաստանի օլիմպիական հավաքականի բժիշկ Դավիթ Մոսինյանի եւ ֆուտբոլի հավաքականի բժիշկ Կարեն Ստեփանյանի հետ: Հաճախ մեթոդների հետ կապված կարծիքներով ենք փոխանակվում, որոնք էլ կիրառում ենք մեր գործունեությունում: Մեր ոլորտում փորձի փոխանակումը շատ կարեւոր է: Վրաստանում մենք նոր մեթոդ ենք կիրառում, որը կոչվում է պլազմոլիֆտինգ»:
Իր զեկույցում Պավլե Կասրաձեն մանրամասն պատմեց պլազմոլիֆտինգի մասին: Պլազմոլիֆտինգը բժշկական ներարկման ընթացակարգ է, որը ենթադրում է սեփական արյան տրոմբոցիտներով հարուստ պլազմայի ենթամաշկային ներարկում:
Այս մեթոդը գիտական չափանիշներով Եվրոպայում ծագել է ոչ այդքան վաղ՝ 2004 թվականին: Վրաստանում շուրջ ինը տարի գործնականում հաջող կերպով կիրառում ենք այն: Կցանկանայինք, որ Հայաստանում եւս սկսեին կիրառել այդ ընթացակարգը: Նման անհրաժեշտություն կա, եւ մենք պատրաստ ենք այդ հարցով սերտ համագործակցել»,-ՀԱՕԿ լրատվականին հայտնեց պրոֆեսոր Կասրաձեն:

По инициативе Национального олимпийского комитета Армении 19 сентября в Олимпаване прошел семинар на тему "Повышение осведомленности спортивных врачей в сферах предотвращения использования допинга, использования пищевых добавок, неотложной медицинской помощи во время спортивных мероприятий и лечения травм". Мероприятие состоялось в рамках программы "Олимпийская солидарность".
На семинар был приглашен декан факультетом спортивной медицины Тбилисского государственного медицинского университета Павле Касрадзе. Профессор Касрадзе является членом Исполкома Восточно-европейской региональной антидопинговой организации и руководителем Антидопинговой службы Грузии. В рамках сегодняшнего мероприятия профессор Касрадзе выступил с докладом на тему "Использование плазмолифтинга с целью лечения спортивных травм".
"Мы уже давно тесно сотрудничаем с нашими армянскими коллегами, - рассказал Павле Карсадзе в беседе с пресс-службой НОКА. – В частности, с врачом олимпийской сборной Армении Давидом Мосиняном и доктором вашей футбольной сборной Кареном Степаняном. Часто обмениваемся мнениями по поводу методов, которые нам приходится применять по роду своей деятельности. Обмен опытом в нашей сфере очень важен. У нас в Грузии мы взяли на вооружение новый метод, который называется плазмолифтинг".
В своем докладе Павле Карсадзе подробно рассказал о плазмолифтинге. Плазмолифтинг – это лечебная инъекционная процедура, предполагающая подкожное введение обогащенной тромбоцитами плазмы собственной крови пациента.
"Этот метод появился в Европе по научным меркам не очень давно – в 2004 году. В Грузии мы взяли его на вооружение и успешно практикуем уже около девяти лет. Хотим, чтобы в Армении тоже начали применять данную процедуру. Подобная необходимость есть, и мы готовы тесно сотрудничать в этом вопросе", - заявил профессор Карсадзе пресс-службе НОКА.