Թոմաս Բախ. Օլիմպիական խաղերը միավորում են աշխարհը
Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Թոմաս Բախը Ճապոնիայի վարչապետ Սինձո Աբեի հրավերով Օսակայում G20-ի գագաթնաժողովում ելույթ է ունեցել համաշխարհային առաջնորդների առջև:
«Մեկ տարի անց ամբողջ աշխարհը կհետևի Օլիմպիական խաղերին՝ միակ իրադարձությունը, որը միավորում է ամբողջ աշխարհը: Տոկիոյում ելույթ են ունենալու 206 ազգային օլիմպիական կոմիտեների և ՄՕԿ-ի փախստականների հավաքականի մարզիկները: Նրանք մրցում են միմյանց հետ, սակայն խաղաղ ապրում են օլիմպիական ավանում մեկ հարկի տակ: Խաղերում խտրականություն չկա, մենք բոլորս հավասար ենք։ Այս անկայուն, ժամանակակից աշխարհում նմանատիպ օրինակները ավելի լավ ապագա ունենալու հույս են տալիս»,- նշել է Թոմաս Բախը։

Президент Международного олимпийского комитета Томас Бах, по приглашению премьер-министра Японии Синдзо Абэ, выступил перед мировыми лидерами на саммите G20 в Осаке.
«Через год весь мир будет следить за Олимпийскими играми, единственным событием, которое объединяет весь мир. В Токио выступят спортсмены 206-и национальных олимпийских комитетов и сборной беженцев МОК. Они соревнуются друг с другом, но мирно живут в олимпийской деревне под одной крышей. В Играх нет дискриминации, мы все равны. В этом нестабильном, современном мире подобные примеры дают надежду на лучшее будущее», - отметил Томас Бах.