Այս տարի Հայաստանում բասկետբոլային վերածնունդ է: Հավաքականների ձեւավորումից հետո հերթը ներքին առաջնությանն է: Երկարամյա դադարից հետո, հոկտեմբերին մեկնարկելու է բասկետբոլի տղամարդկանց մեծահասակների Հայաստանի կանոնավոր առաջնությունը: Այն կոչվելու է Ա-լիգա եւ ընթանալու է շրջանաձեւ համակարգով:
Ֆեդերացիայի փոխնախագահ Արա Պողոսյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ասաց, որ չեմպիոնի կոչման համար պայքարելու է յոթ թիմ՝ Երեւանից, մարզերից ու Արցախից.
«Հասունացել էր կանոնավոր առաջնություն ունենալու պահը: Մեր հիմնական նպատակը բասկետբոլի մասսայականացումն է: Այսօր շատ են բասկետբոլով զբաղվողները: Կարելի է ասել, որ մեր դուռը թակում են կանոնավոր առաջնությունների կազմակերպման խնդրանքով:
Այս պահին քննարկում ենք որոշ հարցեր, կապված ակումբների՝ քաղաքները ներկայացնելու հետ: Հավանական է, որ Երեւանի ակումբներից մեկը ներկայացնի Վանաձորը: Սա նշանակում է, որ թիմը մասամբ տեղափոխվելու է Վանաձոր, քանի որ լիգայի համար կարեւոր է նաեւ աշխարհագրությունը:
Լիգան արել է ամեն ինչ՝ թիմերին խաղալու հնարավորություն տալու համար: Առաջնությունը ֆինանսական լուրջ միջոցներ է պահանջում: Լիգան ունի հովանավոր, որը թույլ կտա կազմակերպել հանդիպումները: Աջակիցների թվում է նաեւ բասկետբոլի ֆեդերացիան»,- ասաց Պողոսյանը:
Ֆեդերացիայի փոխնախագահի խոսքով, աստիճանաբար պետք է գալ այն վիճակին, որ տեղական ակումբները հավաքականներին կադրեր տան.
«Շատ կարեւոր է, որ ակումբները կայանան ու զարգանան, ունենան մարտունակ կազմ: Նրանք կարող են նաեւ թիմում ընդգրկել սփյուռքի մեր հայրենակցիներին: Վերջին տարիներին ազգային հավաքականի մի շարք խաղացողներ դժվարություններ ունեն ակումբային կարիերայում: ԱՄՆ-ում եւ Ռուսաստանում քիչ չեն հայ ուսանող բասկետբոլիստները, ովքեր համալսարանն ավարտելուց հետո չեն կարողանում ակումբ գտնել եւ ժամանակի ընթացքում թողնում են սպորտը»:
Արա Պողոսյանը նշեց, որ թիմերը խաղալու են տուն-դուրս տարբերակով, իսկ մարզադահլիճների հարցը հիմնականում լուծված է: Հաջորդ շաբաթվա ընթացքում կհստակեցվեն ակումբների վերջնական անվանումները եւ խաղացանկը.
«Բավականին հետաքրքիր առաջնություն է սպասվում: Հիմնական շրջաններից հետո թիմերը խաղալու են նաեւ փլեյ-օֆֆ: Առաջնության հաղթողը կունենա Չեմպիոնների լիգայի ուղեգիր, իսկ 2-5-րդ տեղերը գրաված թիմերը՝ Եվրոպայի գավաթի: Սակայն, ակումբները պետք է որոշեն՝ ցանկանում են հանդես գալ եվրագավաթներում, թե՝ ոչ, քանի որ իրենք են հոգալու ֆինանսական ծախսերը:
Խաղերը հիմնականում կկայանան հանգստյան օրերին: Տուրում երեք հանդիպում կանցկացվի: V-sport-ի հետ բանակցում ենք հեռարձակումներ իրականացնելու համար: Հնարավոր է նաեւ հեռուստատեսությամբ հեռարձակում՝ շաբաթական մեկ խաղ տարբերակով»,- ասաց Պողոսյանը:
Ֆեդերացիայի փոխնախագահը հայտնեց, որ առաջնության մեկնարկին զուգահեռ աշխատանքներ են կատարվելու, որ մարզիչներն ու մրցավարները վերապատրաստվեն: Մասնավորապես, հոկտեմբերին եւ նոյեմբերին ֆեդերացիան ՖԻԲԱ-ի հետ համատեղ նախատեսում է անցկացնել մրցավարական եւ սեղանի աշխատակիցների սեմինար:

В этом году в Армении имеет место баскетбольное возрождение. После формирования сборных настало время внутреннего чемпионата. После длительного перерыва в октябре стартует регулярный мужской чемпионат Армении по баскетболу. Первенство будет называться А-лига и пройдет по круговой системе.
Вице-президент Федерации баскетбола Ара Погосян в беседе с пресс-службой НОКА сказал, что за чемпионское звание будут бороться семь команд из Еревана, марзов и Арцаха.
"Назрел момент для регулярного баскетбольного чемпионата. Наша основная цель - сделать баскетбол массовым. Сегодня велико количество занимающихся баскетболом. Можно сказать, что в нашу дверь стучатся с просьбой об организации регулярного чемпионата.
На данный момент обсуждаем некоторые вопросы, связанные с представлением клубами городов. Вероятно, один из ереванских клубов представит Ванадзор. Это означает, что команда частично перебазируется в Ванадзор, поскольку для лиги важна также география чемпионата.
Лига сделала все, чтобы дать командам возможность играть. Регулярное первенство требует серьезных финансовых средств. Лига имеет спонсора, который позволит организовать встречи. В числе оказывающих поддержку также и баскетбольная федерация", - сказал Погосян.
По словам вице-президента ФБА, постепенно нужно прийти к тому, чтобы местные клубы начали давать кадры для сборной.
"Очень важно, чтобы клубы состоялись и развивались, имели боевой состав. Они могут также включить в состав наших соотечественников из диаспоры. В последние годы несколько игроков национальной сборной имеют трудности с клубной карьерой. В США и России есть немало баскетболистов, которые после завершения университета не могут найти клуб и со временем оставляют спорт".
Ара Погосян отметил, что команда будут играть по принципу "дома-в гостях", а вопрос спортзалов в основном решен. В течение следующей недели будут уточнены окончательные названия команд и турнирный календарь.
"Ожидается довольно интересное первенство. После основных этапов команды также сыграют в плей-офф. Победитель чемпионата получит путевку в Лигу чемпионов, команды, занявшие 2-5 места, - в Кубок Европы. Однако клубы должны решить, хотят они выступать в еврокубках или нет, поскольку финансовые расходы будут нести они.
Матчи будут проходить в основном в выходные дни. В туре будут проводиться три встречи. Ведем переговоры с V-sport-ом по поводу организации трансляций. Возможен вариант с трансляцией одной игры в неделю по телевидению", - сказал Погосян.
Вице-президент федерации заявил, что параллельно со стартом первенства ведется работа, чтобы тренеры и арбитры прошли переподготовку. В частности, в октябре и ноябре федерация совместно с ФИБА планирует провести семинар для арбитров и судей за секретарским столиком.