Ծանրամարտի Հայաստանի կանանց հավաքականներն ուսումնամարզական հավաք են անցկացնում Ծաղկաձորում: Ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արտաշես Ներսիսյանը հրավիրել է բոլորին՝ մեծահասակներին, երիտասարդներին եւ պատանիներին, ընդհանուր առմամբ՝ 19 հոգի:
ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում գլխավոր մարզիչը մեկ անգամ եւս հաստատեց Հայաստանի առաջնության օրերին արած հայտարարությունն այն մասին, որ 2017 թվականին ավելի շատ ուշադրություն դարձվելու է երիտասարդներին ու պատանիներին:
«Հետօլիմպիական առաջին տարին է՝ հարաբերականորեն հանգիստ: Այս ժամանակահատվածն օգտագորում ենք երիտասարդների հետ լուրջ աշխատելու նպատակով, որպեսզի հավաքականում սերնդափոխությունը սահուն ընթանա: Հղկում ենք վարժությունների կատարման տեխնիկան եւ տակտիկան, բարձրացնում ֆիզպատրաստվածության մակարդակը:
Հավաքականի հիմնական անդամները նախապատրաստվում են ապրիլին կայանալիք Եվրոպայի առաջնությանը, իսկ երիտասարդներն ու պատանիները՝ տարվա ընթացքում իրենց տարիքային խմբերի միջազգային մրցումներին: Դրանցում նրանք պետք է մրցափորձ ու վարպետություն ձեռք բերեն», - ասաց մարզիչը:
Մրցաշրջան 2017-ում Եվրոպայի առաջնությունից հետո մեծահասակների երկրորդ գլխավոր մեկնարկը նոյեմբերին կայանալիք աշխարհի առաջնությունն է: Երիտասարդները հունիսին հանդես կգան ուսանողական խաղերում, հոկտեմբերին՝ Եվրոպայի 20-23 տարեկանների առաջնությունում: Իսկ պատանիներն իրենց կարողությունները կստուգեն սեպտեմբերին՝ Եվրոպայի առաջնությունում:
Մեր աղջնակները չեն մեկնի Թաիլանդ, որտեղ անցկացվելու է պատանիների աշխարհի առաջնությունը, որովհետեւ Արտաշես Ներսիսյանն առայժմ չի տեսնում այս տարիքային խմբի այնպիսի մարզուհու, որը կարողանա մեդալի համար պայքարել:

Женские сборные Армении по тяжелой атлетике проводят учебно-тренировочный сбор в Цахкадзоре. Главный тренер сборной Армении по тяжелой атлетике Арташес Нерсисян пригласил всех (взрослые, молодежь, девушки) – в общей сложности 19 спортсменок.
В беседе с пресс-службой НОК РА главный тренер еще раз подтвердил свои слова, сказанные в ходе чемпионата Армении, о том, что в 2017 году большее внимание будет уделяться молодежи. "Первый год нового олимпийского цикла относительно спокойный. Этот период используем для серьезной работы с младшими возрастными категориями, чтобы смена поколений в сборной протекала плавно. Оттачиваем технику и тактику исполнения упражнений, поднимаем уровень физической подготовки.
Основной состав сборной готовится к апрельскому чемпионату Европы, а молодежь и девушки – к международным соревнованиям своих возрастных категорий в течение года. В них они должны приобрести необходимый опыт и мастерство", - сказал тренер.
В сезоне-2017 после чемпионата Европы вторым главным стартом для взрослых тяжелоатлетов станет чемпионат мира в ноябре. Молодежь в июне выступит на Студенческих играх, в октябре – на чемпионате Европы до 20 и 23 лет. А девушки проверят свои возможности на чемпионате Европы в сентябре.
Наши девочки не едут в Таиланд на юношеский чемпионат мира, поскольку Арташес Нерсисян сейчас не видит в этой возрастной группе спортсменку, которая способна бороться за медали.