Սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարար եւ ՀԱՕԿ գլխավոր քարտուղար Հրաչյա Ռոստոմյանն այսօր ծանրամարտի մարզիչների եւ մասնագետների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց, որ 2016 թվականը հայկական ծանրամարտի համար մեծ նվաճումների տարի էր, եւ այն ջանքերը, որ օլիմպիական կոմիտեն ու ֆեդերացիան ներդրել են Ռիոյի օլիմպիական խաղերին արժանապատիվ մասնակցելու համար, լիովին արդարացվել են:
Հրաչյա Ռոստոմյանն առանձնացրեց այդ ժամանակահատվածում ծանրամարտի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզչի դերը ստանձնած Փաշիկ Ալավերդյանի կատարած աշխատանքը եւ նշեց, որ նա վայելում է ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի վստահությունը:
«Պետք է խոսեմ նաեւ կանանց հավաքականի մասին, որը Եվրոպայի առաջնությունում գերազանց արդյունքներ ցույց տվեց: Սակայն չարաբաստիկ 2008 եւ 2012 թվականների արձագանքը թույլ չտվեց, որպեսզի ամբողջ ուժով մասնակցեն օլիմպիական խաղերին: Մենք այն ժամանակ ասում էինք՝ այդպես չի կարելի: Տեսաք ինչ եղավ՝ երեք դեպք: Բայց հիմա մենք հանգիստ ենք: Ինչ արել ենք, արել ենք առանց արգելված նյութերի», - ասաց Հրաչյա Ռոստոմյանը:
ՀԱՕԿ գլխավոր քարտուղարը կարեւորեց կանանց ծանրամարտը զարգացնելու անհրաժեշտությունը.
«Մենք, կանանց հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արտաշես Ներսիսյանի հետ այս հարցը քննարկել ենք եւ եկել հետեւության, որ բոլոր մարզադպրոցներում մարզիչները պարտադիր պետք է նաեւ աղջիկների խմբեր հավաքագրեն: Այլապես, հետագայում մենք խնդիրներ ենք ունենալու», - հայտարարեց նա:

The RA minister of Sport and Youth Affairs and the Secretary general of Noc of Armenia Hrachya Rostomyan today at the meeting with the weightlifting coaches and professionals has marked, that 2016 has been a year of great achievements and the efforts that Olympic Committee and The Federation invested for dignified participation in Olympics Games of Rio were fully justified.
Hrachya Rostomyan mentioned the roll of National team head coach Pashik Alaverdyan and marked that he enjoys the confidence of the president of NOC of Armenia Gagik Tsarukyan.
''I should also talk about women's team that indicated a great result in European Championship. But the unlucky response in 2008 and 2012 didn't allow us to participate in Olympic games. At that time we have told them not to do so. Did you see what happened? Three cases! But now we are calm. Everything that was done, was without any prohibited substances'',- said Hrachya Rostomyan.
The Secretary general of Noc of Armenia highlighted the importance of the necessity of developing the women's weightlifting.
''We have discussed this question with the women's head coach Artashes Nersisyan and we have came to a result that in every sport school, the coaches are to recruit girls group. Otherwise, we are going to face up some problems in the future'',- announced Hrachya Rostomyan.