Սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարար եւ ՀԱՕԿ գլխավոր քարտուղար Հրաչյա Ռոստոմյանն այսօր ծանրամարտի մարզիչների եւ մասնագետների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց, որ 2016 թվականը հայկական ծանրամարտի համար մեծ նվաճումների տարի էր, եւ այն ջանքերը, որ օլիմպիական կոմիտեն ու ֆեդերացիան ներդրել են Ռիոյի օլիմպիական խաղերին արժանապատիվ մասնակցելու համար, լիովին արդարացվել են:
Հրաչյա Ռոստոմյանն առանձնացրեց այդ ժամանակահատվածում ծանրամարտի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզչի դերը ստանձնած Փաշիկ Ալավերդյանի կատարած աշխատանքը եւ նշեց, որ նա վայելում է ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի վստահությունը:
«Պետք է խոսեմ նաեւ կանանց հավաքականի մասին, որը Եվրոպայի առաջնությունում գերազանց արդյունքներ ցույց տվեց: Սակայն չարաբաստիկ 2008 եւ 2012 թվականների արձագանքը թույլ չտվեց, որպեսզի ամբողջ ուժով մասնակցեն օլիմպիական խաղերին: Մենք այն ժամանակ ասում էինք՝ այդպես չի կարելի: Տեսաք ինչ եղավ՝ երեք դեպք: Բայց հիմա մենք հանգիստ ենք: Ինչ արել ենք, արել ենք առանց արգելված նյութերի», - ասաց Հրաչյա Ռոստոմյանը:
ՀԱՕԿ գլխավոր քարտուղարը կարեւորեց կանանց ծանրամարտը զարգացնելու անհրաժեշտությունը.
«Մենք, կանանց հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արտաշես Ներսիսյանի հետ այս հարցը քննարկել ենք եւ եկել հետեւության, որ բոլոր մարզադպրոցներում մարզիչները պարտադիր պետք է նաեւ աղջիկների խմբեր հավաքագրեն: Այլապես, հետագայում մենք խնդիրներ ենք ունենալու», - հայտարարեց նա:

Грачья Ростомян считает важным развитие женской тяжелой атлетики
Министр спорта и по делам молодежи, генеральный секретарь НОК РА Грачья Ростомян сегодня в ходе встречи с тренерами и специалистами по тяжелой атлетике отметил, что 2016 год был для армянской тяжелой атлетики годом достижений. Усилия, которые олимпийский комитет и федерация затратили для достойного участия в Олимпийских играх в Рио, полностью оправдались.
Грачья Ростомян выделил работу, проделанную Пашиком Алавердяном, которому в тот период была доверена роль главного тренера национальной сборной, отметив, что он пользуется доверием президента НОК РА Гагика Царукяна.
"Должен сказать также о женской сборной, которая показала отличный результат на чемпионате Европы. Однако эхо злополучных 2008 и 2012 гг. не позволило, чтобы тяжелоатлетки в полную силу выступили на Олимпийских играх. Мы в то время говорили, что так нельзя. Видите, что получилось: три случая. Но сейчас мы спокойны. Что достигнуто, достигнуто без запрещенных препаратов", - сказал Грачья Ростомян.
Генеральный секретарь НОК РА считает важным развитие женской тяжелой атлетики.
"Мы вместе с главным тренером женской сборной Арташесом Нерсисяном обсуждали этот вопрос и пришли к выводу, что во всех спортшколах тренеры обязательно должны набрать группы девочек. Иначе в будущем у нас возникнут проблемы", - заявил он.