Մեր երկու մարմնամարզիկներն էլ արժանի են մեդալների. Հակոբ Սերոբյան
Մարմնամարզության Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ` Հակոբ Սերոբյանն աչքի է ընկնում իր խստապահանջությամբ և կարգապահությամբ: Տպավորություն կարող է ստեղծվել, որ իր սաները վախենում են նրանից, սակայն դեմքի այդ խիստ արտահայտության տակ Սերոբյանը պահում է սրտացավ մարզչի, ծնողի և մարզաձևի սիրահարի իրական կերպարը: ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում Սերոբյանը հիշեց իր և սաների առաջին հանդիպումը, խոսեց բացթողումների և նախապատրաստական փուլերի մասին:
-Պարոն Սերոբյան, Եվրոպայի առաջնությունն արդեն անցյալում է և որքան էլ որ այն աննախադեպ էր իր արդյունքներով, այնուամենայնիվ, աշխատելու և շտկելու շատ բացեր կային: Սկսե՞լ եք սխալնեերը շտկելու վրա աշխատել:
-Դեռ չենք սկսել: Ըստ փորձի՝ մենք 35-45 օր առաջ ենք սկսում ամբողջ ծանրաբեռնվածությամբ մարզվել: Օրինակ՝ Հարություն Մերդինյանը թեթև վնասվածքներ ունի, այնպես պետք է անել, որ այդ ծանրաբեռնվածությունը նրան ավելի չվնասի, և քայլ առ քայլ գանք վերջնական մարզավիճակին: Մեր նախապատրաստական, վերջնական փուլը կսկսվի հուլիսի 19-ից հենց Բրազիլիայում: Աշխատելու շատ տեղ ունենք:
-Գրանցած փայլուն արդյունքից հետո թիմի տրամադրվածության մեջ փոփոխություն կա՞:
-Ոչ միայն թիմի, այլև ամբողջ դահլիճի մոտ մեծ ոգևորվածություն կա: Այնպես չէ, որ հայ մարմնամարզիկները վերջին տարիներին ոչ մի արդյունք չէին գրանցել: Նույն Մերդինյանը Եվրոպայի առաջնությունների տարբեր հարկի մեդալներ ուներ: Մամուլի ուշադրությունն է մեծացել, սկսել են լուսաբանել, իսկ ժողովուրդն էլ կարդում և տեսնում է, որ մարմնամարզությունը Հայաստանում մեռած մարզաձև չէ: Հաճելի է, որ մարդիկ կողքից մոտենում և շնորհավորում են: Բացի այդ,  նրանք զգացին, որ մենակ չեն, որ նրանց կողքին կանգնած են, նրանց գնահատում են:
-Պարոն Սերոբյան, հայկական մարմնամարզությունում երկար ժամանակ բարձր արդյունքներ չկային` նաև հասկանալի պատճառներով՝ մարզադպրոցների պայմանները, մեղմ ասած, նպաստավոր չեն: Ինչպե՞ս եք կարողացել այսքան ժամանակ մոտիվացնել տղաներին և պահել սպորտում:
-Ես միշտ տղաներին ասել եմ՝ եթե հավատաք, համբերեք ու արդյունք ցույց տաք, պայմաններ էլ, պարգևներ էլ, ճանաչում էլ կլինի: Նրանք համբերել ու հավատացել են: Ամենակարևորը՝ սիրում են մարմնամարզությունը: Եթե մենք մեդալ նվաճենք Օլիմպիական խաղերում, վստահ եմ, որ ՀԱՕԿ-ը մեզ կաջակցի: Չի եղել մի դեպք, որ նրանք խոստանան և չանեն: Բայց մենք էլ մեր գործը պիտի անենք:
-Մարմնամարզիկները տարբերվում են բոլորից  իրենց կարգապահությամբ և համախմբվածությամբ: Մարզչական աշխատանքներից բացի` դաստիարակչական, մանկավարժական աշխատանքնե՞ր էլ եք տանում:
-Շնորհակալ եմ: Առաջին հերթին դա ենք անում: Եթե կարգապահությունը չլինի, մնացածը չի կարող լինել: Նրանք սովոր են խստությանը և պահանջկոտությանը: Հետո մի բան էլ կա. մարմնամարզիկը չի կարող անգրագետ լինել: Մենք միշտ հետևում ենք նրանց առաջադիմությանը, օրագրերն ենք ստուգում: Առաջնայինը լավ մարդ լինելն է:
-Պարոն Սերոբյան, պատմեք խնդրում եմ մեր օլիմպիականների՝ Արթուր Դավթյանի և Հարություն Մերդինյանի հետ Ձեր առաջին հանդիպման մասին:
-Հարությունը Հրանտ Շահինյանի անվան մարզադպրոցում է մարզվել: 1998 թվականին իր մրզչի՝ Սոս Սարգսյանի հետ տեղափոխվել է Ազարյանի մարզադպրոց: Նա մանկուց արդեն նժույգթափերի մասնագետ էր: Հիշում եմ՝ 1998-ին Մոսկվայում կայացած դպրոցականների համաշխարհային մրցումներում 6-րդ տեղ էր զբաղեցրել: Հենց այդ ժամանակից էլ պարզ էր, որ Մերդինյանը այդ գործիքի վարպետ է: Հետո եկան բարդ ժամանակներ, անհաջողություններ: Նա լավ արդյունքներ սկսեց գրանցել  2006 թվականից: Լիոնում կայացած աշխարհի Գավաթի խաղարկությունում նա գրավեց 2-րդ տեղը, այնուհետև Թեհրանում դարձավ աշխարհի Գավաթակիր և մինչ օրս նա կայուն արդյունքներ է գրանցում: Արթուր Դավթյանը մեր բակից էր: Փոքր տարիքում այդքան էլ աչքի չէր ընկնում: 4-5 տարի մարզվեց, հետո ընտանքիի հետ տեղափոխվեցին Դոնի Ռոստով: 15 տարեկան էր, երբ նորից վերադարձավ Երևան: Այնտեղ մարզվել էր, սակայն այդքան էլ ուշադրություն չէին դարձրել նրան: Անմշակ ադամանդ էր: Արթուրը թիմի ուրախությունն է: Քանի որ մի բակից ենք, միշտ աչքիս առաջ է, հետևում եմ նրան (ծիծաղում է): Արթուրի արդյունքները միանգամից եղան: Նրա վրա մի փորձ արեցի, որը արդարացրեց իրեն: Այնպիսի մարզումներ էինք անցկացնում, որ նա ցանկացած պահի կարողանար իր լավագույն ելույթները կատարել: Հնարավոր է` մարզումն ավարտեինք, հանդերձարանից կանչեի և ասեի` նորից բոլոր գործիքների վրա կատարում ես վարժություններդ: Փորձն արդարացվեց, իսկ արդյունքները չուշացան:
-Օլիմպիական խաղերում պատասխանատվությունն ու լարվածությունը շատ մեծ են: Ի՞նչ եք ակնկալում Ձեր սաներից Ռիոյում:
-Մարմնամարզությունում ոչինչ կանխատեսել հնարավոր չէ, անգամ սովորական մրցումներում: Սխալվում են բոլորը՝ սկսած օլիմպիական չեմպիոններից մինչև միջին կարգի մարզիկներ: Տղաները պետք է շարունկեն հավատալ իրենց, չլարվեն և ցույց տան այն, ինչի ընդունակ են: Նրանք երկուսն էլ արժանի են մեդալների:
-Ռիոյի Օլիմպիական խաղերում Դուք դատավոր եք լինելու, թիմը կգլխավորի Սոս Սարգսյանը: Տղաներին չի՞ ընկճի Ձեր՝ հեռու լինելու այդ փաստը:
-Բարդ է լինելու: Սակայն Սոս Սարգսյանը իրենց կողքին է: Մեր մեջ տարբերություն չկա: Երկուսս էլ մարմնամարզությանը «նույն աչքերով ենք նայում»: Միշտ կապի մեջ եմ լինելու նրա հետ: Նա շատ գրագետ մարզիչ է: Տղաներն ապահով ձեռքերում են:
-Պարոն Սերոբյան, նախապատրաստական ի՞նչ փուլեր եք անցնելու մինչև Խաղերը:
-Մեկնելու ենք Թբիլիսի, որտեղից կվերադառնանք հուլիսի 13-ին: Հուլիսի 19-ին կմեկնենք Բրազիլիայի Բլումենաու քաղաք: Այնտեղ կսկսվի մեր հիմնական հավաքը: Գիտեմ, որ մեզ համար շատ լավ պայմաններ են ստեղծված: Օգոստոսի 1-ին կմեկնենք Ռիո դե Ժանեյրո:

Акоп Серобян. Наши оба гимнаста достойны медалей
Главный тренер сборной Армении по спортивной гимнастике Акоп Серобян отличается высокой требовательностью и дисциплинированностью. Может создаться впечатление, что подопечные боятся его, однако под строгим выражением лица Серобян скрывает истинный образ заботливого тренера, отца и любителя данного вида спорта. В беседе с пресс-службой НОК Армении Серобян вспомнил свою первую встречу с воспитанниками, рассказал об упущениях и о подготовительных этапах.
-Господин Серобян, чемпионат Европы уже позади, но несмотря на его беспрецедентные результаты, были пробелы, которые надо исправить. Вы уже начали работу над ошибками?
-Пока не начали. По опыту, мы начинаем тренироваться с полной нагрузкой за 35-45 дней. Например, у Арутюна Мердиняна – легкие травмы, надо сделать так, чтобы эти нагрузки ему еще больше не навредили, и постепенно идти к окончательной спортивной форме. Наш окончательный подготовительный этап начнется 19-го июля в Бразилии, нам есть над чем поработать.
-Есть изменения в настрое команды после показанных блестящих результатов?
-Не только у команды, но и у всего зала – большое воодушевление. Ведь армянские гимнасты в последние годы не показывали результатов. Тот же Мердинян имеет разные медали с чемпионатов Европы. Увеличилось внимание к нам со стороны прессы, начали освещать, народ читает и видит, что спортивная гинастика в Армении развивается. Приятно, что люди со стороны подходят и поздравляют. Кроме того, гимнасты почувствовали, что они не одиноки, их ценят и поддерживают.
-Господин Серобян, в армянской гимнастике долгое время не было достижений, в том числе и по понятным причинам, условия спортшкол, мягко говоря, неблагоприятны. Как вам удавалось столько времени мотивировать ребят и удерживать их в спорте?
-Я всегда говорил ребятам, если будете верить, терпеть и показывать результаты, будут и условия, и награды, и признание. Они терпели и верили. Самое главное, что они любят гимнастику. Если мы завоюем медаль на Олимпийских играх, я уверен, что НОК Армении нас поддержит. Не было случая, чтобы они обещали и не сделали. Но мы тоже должны выполнять свою работу.
-Гимнасты отличаются от всех своей дисциплинированностью и сплоченностью. Кроме тренерской работы, вы выполняете также воспитательные и педагогические функции?
-Спасибо. В первую очередь занимаемся именно этим. Если не будет дисциплинированности, ничего не будет. Они привыкли к строгости и требовательности. И еще, гимнаст не может быть неграмотным, мы всегда следим за их успеваемостью, проверяем дневники. Главное быть хорошим человеком.
-Господин Серобян, расскажите, пожалуйста, о вашей первой встрече с нашими олимпийцами – Артуром Давтяном и Арутюном Мердиняном.
-Арутюн тренировался в спортшколе имени Гранта Шагиняна. В 1998-м году он со своим тренером Сосом Саркисяном перешел в спортшколу имени Азаряна. Мердинян с детства специализируется в упражнениях на коне. Помню, как он в 1998-м году занял 6-е место на международных соревнованиях среди школьников в Москве. С того времени уже было ясно, что Мердинян – мастер этого спортивного снаряда. Потом наступили трудные времена, неудачи. Мердинян начал показывать хорошие результаты с 2006-го года. На состоявшемся в Лионе розыгрыше Кубка мира он занял 2-е место, затем в Тегеране стал обладателем Кубка мира и до сих пор показывает стабильные результаты. Артур Давтян родился в нашем дворе, в детстве особо не отличался. Потренировался 4-5 лет и переехал с семьей в Ростов-на-Дону. Вернулся в Ереван в 15 лет, там он тренировался, но ему не уделяли особого внимания, он был необработанным алмазом. Артур – радость команды. Поскольку мы живем в одном дворе, я всегда слежу за ним (смеется). Результаты Артура появились сразу. Я сделал эксперимент, который оправдал себя. Мы проводили такие тренировки, чтобы он смог в любой момент исполнить свои лучшие выступления. Бывало, что я вызывал его из раздевалки после окончания тренировки, и заставлял снова выполнить упражнения на всех снарядах. Опыт удался, а результаты не заставили себя ждать.
-На Олимпийских играх велика ответственность и напряжение. Чего вы ожидаете от своих воспитанников в Рио?
-В гимнастике невозможно ничего прогнозировать, даже обычные тренировки. Все могут ошибиться, от олимпийских чемпионов до обычных спортсменов. Ребята должны верить в свои силы, не напрягаться и показать все, на что способны. Они оба достойны медалей.
-На Олимпийских играх в Рио вы будете в числе судей, а команду возглавит Сос Саркисян. Тот факт, что вы будете далеко, не повлияет на ребят?
-Будет сложно. Однако Сос Саркисян будет рядом с ними, между нами нет разницы, у нас одинаковые взгляды в гимнастике. Я буду с Саркисяном в постоянной связи, он очень грамотный тренер. Ребята в надежных руках.
-Господин Серобян, какие подготовительные этапы вы пройдете до Игр?
-Отправимся в Тбилиси, откуда вернемся 13-го июля. А уже 19-го июля отправимся в бразильский город Блуменау, где начнется наш основной сбор. Я знаю, что для нас созданы очень хорошие условия. 1-го августа мы отправимся в Рио-де-Жанейро.