Ներկայացվել է Տոկիո-2020-ի տարբերանշանը
Ճապոնիայի իշխանություններն ընտրել են 2020 թվականի Օլիմպիական և Պարալիմպիկ խաղերի տարբերանշանը (Logo):
Խաղերի կազմկոմիտեն ներկայացրել է նոր տաբերանշանը, որն իր մեջ կրում է Էդո դարաշրջանի (1603-1868 թթ.) ուրույն ոճը: Նոր լոգոն ունի «Կումիտիմացումո» անվանումը: 2020 թվականի Օլիմպիական խաղերի լոգոյի ընտրությունը կատարվել է եզրափակիչ փուլ հասած 4 տարբերանշանների միջև:
Նախորդ տարի Խաղերի նախնական տաբերանշանի շուրջ մեծ աղմուկ բարձրացավ, երբ վերջինիս հեղինակ Կենձիրո Սանոյին մեղադրեցին գրագողության մեջ: Բելգիացի դիզայներ Օլիվյե Դեբին, ով 2013 թվականին բելգիական թատրոնի համար տաբերանշան էր ստեղծել, նմանություն էր գտել իր և Սանոյի ստեղծած տաբերանշան մեջ: Բելիգիացին դատարան դիմեց՝ հորդորելով Միջազգային օլիմպիական կոմիտեին հրաժարվել ընտրված տաբերանշանից:
Հետագայում ՄՕԿ-ը չեղյալ հայտարարեց նախնական ընտրությունը և նոր մրցույթ հայտարարեց, որին կարող էր մասնակցել Ճապոնիայի՝ 18 տարին լրացած յուրաքանչյուր քաղաքացի:

Власти Японии выбрали эмблемы (Logo) Олимпийских и Паралимпийских игр 2020-го года.
Оргкомитет Игр представил новый логотип, выполненный в уникальном стиле эпохи Эдо (1603-1868 гг.). Новый логотип имеет название «Кумитимацумо». Выбор логотипа Олимпийских игр 2020-го года был сделан из 4-х эмблем, дошедших до финала.
В прошлом году вокруг предварительной эмблемы Игр разгорелся скандал, когда автора логотипа Кэндзиро Сано обвинили в плагиате. Бельгийский дизайнер Оливье Дэби, создавший эмблему для бельгийского театра в 2013-м году, нашел сходство между эмблемам, созданными им и Сано. Бельгиец подал в суд, призвав Международный олимпийский комитет отказаться от выбранного логотипа.
Впоследствии, МОК признал недействительным предварительный выбор и объявил новый конкурс, в котором мог принять участие любой гражданин Японии, достигший 18-и лет.