Հայաստանի ներուժը գնալով մեծանում է. Արտյոմ Թավաքալյան
Ամերիկյան Դելեվեր Սթեյտի համալսարանի բասկետբոլի թիմում հանդես եկող Արտյոմ Թավաքալյանը հունիսին կմիանա Հայաստանի ազգային հավաքականին եւ կմասնակցի Եվրոպայի փոքր երկրների առաջնությանը:
«Մրցաշրջանն այնքան էլ հաջող չընթացավ, որքան որ ցանկալի էր, քանի որ շատ նորեկներ ունեինք: Վստահ եմ, որ հաջորդ մրցաշրջանում կարող ենք ավելի լավ հանդես գալ: Այդպիսի զգացողություններ ուներ նաեւ թիմը: Այս մրցաշրջանը լավ փորձ էր մեզ համար»:
Արտյոմ Թավաքալյանը նախորդ տարի հանդես է եկել Հայաստանի երիտասարդական հավաքականում, իսկ այս տարի հույս ունի հաջող ելույթ ունենալ ազգային թիմի կազմում.
«Սպասում եմ, որ հաջող ենք հանդես գալու Եվրոպայում: Թե թիմային, թե անհատական արդյունքները կարող են լավը լինել, քանի որ մարզչական լավ շտաբ է աշխատելու մեզ հետ: Կարծում եմ՝ առաջին տեղում հայտնվելու լավ հնարավորություններ ունենք»:
Երիտասարդ բասկետբոլիստը գտնում է, որ տարեցտարի Հայաստանն ավելի ուժեղ հավաքականներով է ելույթ ունենալու Եվրոպայում.
«Հայաստանի ներուժը գնալով մեծանում է, քանի որ վերջին տարիներին ԱՄՆ-ում հանդես եկող հայ բասկետբոլիստների թիվն աճում է, իսկ մենք գիտենք, որ Միացյալ Նահանգներում բասկետբոլի զարգացման լավագույն ծրագիրն է գործում: Հայկական բասկետբոլով հետաքրքրվողների թիվը զգալիորեն մեծացել է»:

Artyom Tavakalyan who plays for the American Delaware State University basketball team is going to join Armenia’s national team in June and take part in the European Championship for Small Countries.
“The season wasn’t as successful as it was expected as we had many newcomers. I am sure we can play better in the next season. The team had the same feeling. This season was a good experience for us”.
Last year Artyom Tavakalyan played for Armenia’s youth team. This year he hopes to succeed in the national team.
“I am hopeful we will play successfully in the European Championship. We can achieve both individual and team good results as we are going to work with experienced coaches. I think we have good chances to place first”.
The young basketball player opines that Armenia is going to play with stronger teams in Europe with every year.
“Armenia’s potential is increasing as the number of Armenian basketball players grows in the US and we know that basketball is very developed in America. People are getting more interested in the Armenian basketball”.