Հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Լևոն Ջուլֆալակյանի գլխավորությամբ մեկնարկել է ըմբիշների ուսումնամարզական հավաքը Երևանում:
Լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ հավաքականի մարզիչը պատասխանեց մի քանի հարցի:
Այն մասին, թե ինչու առաջին վարկանիշային մրցաշարին չի մասնակցում Լոնդոնի Խաղերի փոխչեմպիոն, աշխարհի նախկին չեմպիոն, 75 կգ քաշային Արսեն Ջուլֆալակյանը, մարզիչն ասաց:
«Անկեղծ ասած` ոչ մի անակնկալ չեմ տեսնում նրանում, որ առաջին վարկանիշային մրցաշարին մեկնում է Կարապետ Չալյանը: Վերջերս կայացած Եվրոպայի առաջնությունում նա շատ լավ հանդես եկավ, իսկ այժմ, քանի որ եվրոպական վարկանիշային մրցաշար է, որտեղ պայքարն ավելի հեշտ է լինելու քան հետագա մրցաշարերում, որոշվեց նրան ուղարկել: Հաջորդ մրցաշարը, որը կկայանա Մոնղոլիայում, անհամեմատ ավելի բարդ կլինի, դրան արդեն կմասնակցի Արսեն Ջուլֆալակյանը: Մեզ համար կարևոր է, որ մեր երկիրը վարկանիշներ ունենա և հավուր պատշաճի մասնակցենք Օլիմպիական խաղերին»:
Անդրադառնալով Ըմբշամարտի համաշխարհային միության նախագահ Նենադ Լալովիչի հայտարարությանը, ըստ որի նախկին ԽՍՀՄ յոթ երկրների մարզիկներ մեղադրվում են խթանիչներ օգտագործելու մեջ` Ջուլֆալակյանը շեշտեց.
«Ես իմ թիմի վրա 99 տոկոս վստահ եմ: Սակայն այստեղ գոյություն ունի անհատի գործոն, այսինքն, եթե որևէ մարզիկ ինքնագլուխ մի բան չի արել, որից մենք տեղյակ չենք, ուրեմն վտանգ չեմ տեսնում: Նախքան որևէ վիտամին օգտագործելը, մենք կապվում ենք մեր բժիշկների և մասնագետների հետ ամեն ինչ ճշտելուց հետո միայն թույլատրում օգտագործել դրանք»:
Խոսելով ընթացող հավաքի մասին մարզիչը նշեց, որ այն հատուկ ֆիզիկական պատրաստվածության ուղղվածություն ունի և կընթանա մինչև ապրիլի 2-ը:
Ռիոյի Օլիմպիական խաղերի վարկանիշների համար կպայքարեն Ռոման Ամոյանը (59 կգ), Կարապետ Չալյանը (75 կգ), Արթուր Շահինյանը (85 կգ) և Էդգար Խաչատրյանը (130 կգ): Մարզիկների հետ մրցատեղի կմեկնեն հավաքականի մարզիչներ Սամվել Գևորգյանը և Էդուարդ Սահակյանը:

В Ереване стартовал учебно-тренировочный сбор борцов под руководством главного тренера сборной Армении по греко-римской борьбе Левона Джулфалакяна.
В беседе с журналистами тренер сборной ответил на несколько вопросов.
Говоря о том, почему в первом рейтинговом турнире не принимает участие вице-чемпион Игр в Лондоне, бывший чемпион мира Арсен Джулфалакян, выступающий в весовой категории 75 кг, тренер отметил:
«Честно говоря, не вижу ничего неожиданного в том, что на первый рейтинговый турнир отправляется Карапет Чалян. На состоявшемся недавно чемпионате Европы он очень хорошо выступил, и сейчас, на этот европейский рейтинговый турнир, где бороться будет легче, чем на последующих турнирах, было решено послать его. Следующий турнир, который состоится в Монголии, будет намного сложнее, и в нем уже примет участие Арсен Джулфалакян. Нам важно, чтоб наша страна имела рейтинги, и мы достойно выступили на Олимпийских играх».
По поводу заявления президента Всемирного союза борьбы Ненада Лаловича о том, что спортсмены 7-и стран бывшего СССР обвиняются в употреблении допинга, Джулфалакян отметил:
«Я на 99 процентов уверен в своей команде. Однако здесь имеет место фактор личности, если никто из спортсменов не делал ничего без нашего ведома, значит все в порядке. Прежде чем принять какой-нибудь витамин, мы консультируемся с нашими врачами и специалистами, и только после этого разрешаем их использование».
Говоря о проходящем сборе, тренер отметил, что сбор специально направлен на физическую подготовку и продлится до 2-го апреля.
За рейтинги для Олимпийских игр поборются: Роман Амоян (59 кг), Карапет Чалян (75 кг), Артур Шагинян (85 кг), и Эдгар Хачатрян (130 кг). На турнир вместе со спортсменами отправятся тренеры сборной Самвел Геворгян и Эдуард Саакян.