Տաղանդներ կան, հարկավոր է գտնել նրանց. Իրինա Ռոդնինա
Օլիմպիական խաղերի եռակի չեմպիոն, աշխարհի առաջնության 10-ակի և Եվրոպայի առաջնության 11-ակի չեմպիոն գեղասահորդ Իրինա Ռոդնինա կրկին Հայաստանում է: Աշխարհահռչակ գեղասահորդը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ խոսեց իր անունը կրող մարզադպրոցի և հայ երեխաների մասին:
«Մենք նոր ենք եկել սահադաշտից: Այստեղ խնդիր չպետք է լինի վարպետության դասեր տալը, այլ դասընթացների հաջորդականություն է պետք: Դրանք պետք է լինեն մարզիչների համար: Այդ ամենը գեղեցիկ է նայվում լրագրողների համար, նույնիսկ երեխաների համար: Բայց պետք է ավելի լուրջ աշխատանք տանել»,-ասաց Ռոդնինան:
Խոսելով Եվրոպայի անցած առաջնության մասին և անդրադառնալով մրցավարության հարցին՝ օլիմպիական եռակի չեմպիոնը փաստեց. «Գեղասահքում մենք երբեք չենք քննարկում մրցավարների որոշումները: Կարող ենք դժգոհ լինել արդյունքից, բայց գեղասահքի չգրված օրենքն է՝ չդատել մրցավարների որոշումները: Հիմա մրցավարների աշխատանքը բավականին դժվարացել է: Ամեն ինչ կապված է համակարգչից: Իսկ եթե ցանկություն ունեք մրցավար ունենալու, ապա կարծում եմ ռուսական ֆեդերացիան պատրաստ է աջակցելու»:
Օլիմպիական չեմպիոնը խոսեց նաև հայկական դպրոցի, երեխաների ունեցած հեռանկարների մասին. «Չեմ կարող ասել, որ հայ պատանիների մեջ տաղանդավոր երեխաների չեմ տեսնում, և ասել որ նրանք չկան ևս չեմ կարող փաստել: Պարզապես ես ուշ-ուշ եմ գալիս Հայաստան: Եթե ինչ-որ արդյունքների մասին են ուզում խոսել, ապա պետք է շարունակական աշխատանք կատարել: Հիմա հարկավոր է, որ համբերություն ունենանք և իսկապես սկսենք աշխատել: Տաղանդներ կան, հարկավոր է գտնել նրանց»:
Դեռևս 2015 թվականի դեկտեմբերին ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարար Գաբրիել Ղազարյանը և Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը ներկա են գտնվել Իրինա Ռոդնինայի նորակառույց գեղասահքի մարզադպրոցի բացման հանդիսավոր արարողությանը:

Ирина Роднина. Таланты есть, необходимо найти их
Трехкратная чемпионка Олимпийских игр, 10-кратная чемпионка мира и 11-кратная чемпионка Европы фигуристка Ирина Роднина вновь в Армении. Знаменитая фигуристка на встрече с журналистами рассказала о спортшколе, носящей ее имя, и об армянских детях.
«Мы только что вернулись с катка. Здесь не должно возникнуть проблем с преподаванием уроков мастерства, необходима последовательность других курсов для тренеров. Все это красиво выглядит для журналистов и даже для детей, но нужна более серьезная работа»,-отметила Роднина.
Говоря о прошедшем чемпионате Европы и обращаясь к вопросу судейства, трехкратная чемпионка Олимпийских игр заявила: «В фигурном катании мы никогда не обсуждаем решения судей. Мы можем быть недовольны результатами, но не осуждать решения судей – неписанный закон фигурного катания. Сейчас работа судей довольно осложнилась, все зависит от компьютера. Если у вас есть желание иметь судью, думаю, что федерация России готова оказать поддержку».
Олимпийская чемпионка обратилась также к армянской школе и имеющихся перспективах детей: «Не могу сказать, что не вижу талантливых армянских детей, и, что их нет. Просто я редко приезжаю в Армению. Если есть желание говорить о каких-либо результатах, надо постоянно работать. Сейчас необходимо иметь терпение и начать работу. Таланты есть, необходимо найти их».
Еще в декабре 2015-го года президент РА Серж Саргсян, министр спорта и по делам молодежи РА Габриэль Казарян и мэр Еревана Тарон Маргарян присуствовали на торжественной церемонии открытия новопостроенной спортшколы фигурного катания имени Ирины Родниной.