Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը հյուրընկալել էր բասկետբոլի Եվրոպայի փոքր երկրների առաջնության չեմպիոն Հայաստանի հավաքականի անդամներին և մարզչական շտաբի անդամներին:
ՀԱՕԿ նախագահն անձամբ բոլոր բասկետբոլիստներին ծանոթացրեց Օլիմպիավանի ենթակառուցվածքներին, պատմեց յուրաքանչյուր կառույցի մասին:
Ողջունելով մարզիկներին և ներկաներին՝ ՀԱՕԿ նախագահը մասնավորապես ասաց.
«Սրտանց շնորհավորում եմ Ձեզ հաջող ելույթի կապակցությամբ: Շատերը չէին հավատում, բայց դուք մասնակցեցիք ու հաղթեցիք: Որպես մարզական ձեռքբերում` ունեցանք առավելագույնը: Ես շնորհավորում եմ ձեզ ու շնորհակալություն եմ հայտնում, որ մեր երկրի պատիվը բարձր պահեցիք: Պետությունները միջազգային ասպարեզում հեղինակություն ձեռք են բերում նաև այսպես` քայլ առ քայլ, հաջող հանդես գալով: Սկզբում մի հաղթանակ, հետո` մյուսը, հետո` երրորդը ու տեսնում ես, որ քո երկրին արդեն ուրիշ կերպ են վերաբերվում: Եվ հարգանքն է մեծանում և հեղինակությունը: Այս հավաքականի կազմում հանդես են գալիս աշխարհի տարբեր երկրներում բնակվող մեր հայրենակիցները և ոչ միայն: Մենք տարբեր մարզաձևերում ունենք հայազգի լավ մարզիկներ, մարզիչներ, սպորտային բնագավառի մասնագետներ: Սա հարստություն է: Ձեր այս հաղթանակը կարևորվում է նաև այն առումով, որ դուք ապացուցեցիք, որ հայերը կարող են նաև թիմային մարզաձևերում հաղթանակ տոնել, կոտրեցիք այն կարծրատիպը, թե միայն մենապայքարային մարզաձևերում ենք մենք ուժեղ: Հասկանալի է, որ հետագա ելույթների, հաջողությունների համար մեր թիմին պետք է աջակցություն: Ես պատրաստ եմ դա անել: Եվ մենք միասին կունենանք նոր հաջողություններ: Ձեր հաջողությունը շատ տեղին էր, ճիշտ ժամանակին: Թող տարոսը լինի մեր օլիմպիական թիմին, որը շատ ուժեղ է ու մեր բոլոր մարզիկները պատրաստ են պայքարի: Աստված մեզ բոլորիս պահապան»,-ասաց ՀԱՕԿ նախագահը:
Բասկետբոլի Հայաստանի ֆեդերացիայի փոխնախագահ Արա Պողոսյանը շնորհակալություն հայտնեց ՀԱՕԿ նախագահին մեծ աջակցության, ոգևորության և անընդմեջ բասկետբոլի կողքին լինելու համար:
«Երբ մենք սկսում էինք թիմը ձևավորել և իմացանք, որ Դուք մեր կողքին եք և աջակցելու եք մեզ, շատ ոգևորվեցինք: Շնորհակալ ենք: Ցանկանում եմ ասել, որ այս հաղթանակից ոգևորված՝ մեր բասկետբոլիստներից շատերը, այդ թվում նաև հավաքականի մարզիչ Տիգրան Գյոկչյանը, ցանկություն հայտնեցին մնալ և շարունակել մարզվել Հայաստանում: Վստահ եմ, որ միշտ կվայելենք Ձեր աջակցությունը: Եվս մեկ անգամ՝ շնորհակալություն»,-ասաց Պողոսյանը:
Բասկետբոլի Հայաստանի հավաքականի ավագ՝ Զարեհ Զարգարյանը Եվրոպայի փոքր երկրների առաջնության գավաթը հանձնեց ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանին, հավաքականի մարզիչ՝ Տիգրան Գյոկչյանը փոխանցեց ոսկե մեդալը և հավաքականի անդամների ստորագրությամբ գնդակ: Պարգևներն իրենց ուրույն տեղը գտան Օլիմպավանի թանգարանում:

Президент Национального олимпийского комитета Армении Гагик Царукян принял чемпиона малых стран Европы по баскетболу – сборную Армении и членов тренерского штаба.
Президент НOK Армении лично ознакомил баскетболистов с инфраструктурой Олимпавана и рассказал о каждом сооружении.
Поприветствовав спортсменов и всех присутствующих, президент НOK Армении, в частности, отметил: «От всего сердца поздравляю вас с успешным выступлением. Многие не верили, но вы приняли участие и победили. Добились наивысшего спортивного достижения. Я поздравляю вас и благодарю, что вы высоко держали честь нашей страны. Государства приобретают авторитет на международных аренах и так – постепенно, удачными выступлениями. Одерживаешь одну победу, вторую, третью и уже видишь, что к твоей стране относятся по-другому. Повышается и уважение, и авторитет. В составе этой сборной выступают наши соотечественники, и не только, из разных стран мира. У нас есть хорошие спортсмены, тренеры, специалисты армянского происхождения в различных видах спорта. Это богатство. Ваша победа важна и тем, что вы доказали, что армяне могут побеждать и в командных видах спорта вопреки мнению, что мы сильны только в индивидуальных видах спорта. Понятно, что для дальнейших успешных выступлений нашей команде нужна поддержка и я готов ее оказать. Мы вместе будем иметь новые успехи. Ваш успех был очень к месту и вовремя. Давайте пожелаем удачи нашей олимпийской команде, которая очень сильна и готова к борьбе. Пусть хранит нас всех Бог».
Вице-президент федерации баскетбола Армении Ара Погосян поблагодарил президента НOK Армении за большую, постоянную поддержку и воодушевление баскетбола.
«Когда мы начинали формировать команду и узнали, что Вы рядом с нами и поддержите нас, мы были очень воодушевлены. Спасибо. Хочу отметить, что многие наши баскетболисты, в том числе тренер сборной Тигран Гекчян, воодушевленные этой победой, выразили желание остаться и продолжить тренироваться в Армении. Уверен, что вы всегда будете поддерживать нас, еще раз спасибо»,-отметил Погосян.
Капитан сборной Армении по баскетболу Заре Заргарян передал Кубок чемпионата малых стран Европы президенту НOK Армении Гагику Царукяну, а тренер сборной Тигран Гекчян - золотую медаль и мяч, подписанный членами сборной. Награды нашли свое достойное место в музее Олимпавана.