Ավստրալիայի Կվինսլենդ նահանգը, որի կենտրոնը Բրիսբեն քաղաքն է, կներկայացնի 2032թ. ամառային Օլիմպիական և Պարալիմպիկ խաղերն անցկացնելու հայտ: Այդ մասին հայտարարել է շրջանի ղեկավարությունը:
Կվինսլենդի ղեկավարությունը հայտ ներկայացնելու հեռանկարները քննարկել է մի քանի ամիս: Ավստրալացիները նախատեսում են, որ Խաղերի հիմնական մասը կընդունի Բրիսբենը, որին կօգնեն նաև Գոլդ Կոստ և Սանշայն Կոստ հանգստավայրերը:
«Դա ավելին է, քան մի քանի սպորտային շաբաթը: Օլիմպիական խաղերի ու Պարալիմպիկ խաղերի անցկացումը մեր շրջանին կարող է զարգացման մեծ հնարավորություն տալ առաջիկա 20 տարում»,- ասել է Կվինսլենդի վարչապետ Անաստասիա Պալաշչուկը:
Փորձագետների կարծիքով, մրցումների նախապատրաստությունը հնարավորություն կտա ստեղծել 129 հազար լրացուցիչ աշխատատեղեր, ինչպես նաև կխթանի նահանգում լուրջ ներդրումներին ու տնտեսության զարգացմանը:
Ավստրալական հայտի քննարկումների գլխավոր թեման ֆինանսական հարցն է: Նախնական տվյալներով, Խաղերի նախապատրաստության համար կպահանջվի մոտ 1 միլիարդ դոլար միայն պետբյուջեից: Այժմ քննարկվում է ծախսերի կրճատման հարցը:
2032թ. Օլիմպիական խաղերի անցկացման վայրի ընտրության օրը դեռ հայտնի չէ: Ավելի վաղ Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի (ՄՕԿ) նախագահ Թոմաս Բախը հայտարարել էր, որ դա տեղի է ունենալու հաջորդ տարի: Ավստրալիայից բացի, դեռ պաշտոնական հայտ ներկայացնելու մասին հայտարարած այլ երկրներ չկան:
Հիշեցնենք, որ Ավստրալիան ունի Օլիմպիական խաղեր անցկացնելու փորձ: 1965-ին Խաղերը հյուրընկալել է Մելբուրնը, իսկ 2000-ին՝ Սիդնեյը:

Австралийский штат Квинсленд, центром которого является город Брисбен, подаст заявку на проведение летних Олимпийских и Паралимпийских игр 2032-го года. Об этом заявило руководство региона.
Руководство Квинсленда несколько месяцев обсуждало перспективы подачи заявки. Австралийцы планируют, что основную часть Игр примет Брисбен, которому помогут также курорты Голд-Кост и Саншайн-Кост.
«Это больше, чем несколько недель спорта. Проведение Олимпийских и Паралимпийских игр может дать нашему региону большую возможность развития на ближайшие 20 лет», - сказала премьер-министр Квинсленда Анастейша Палащук.
По мнению экспертов, подготовка к соревнованиям даст возможность создать 129 тысяч дополнительных рабочих мест, а также будет содействовать серьезным инвестициям и экономическому развитию штата.
Основной темой обсуждения в австралийской заявке является финансовый вопрос. По предварительным данным, для подготовки к Играм потребуется около 1 миллиарда долларов только из государственного бюджета. В настоящее время обсуждается вопрос сокращения затрат.
Дата выбора места проведения Олимпийских игр 2032-го года пока не известна. Ранее президент Международного олимпийского комитета (МОК) Томас Бах заявил, что выбор состоится в будущем году. Кроме Австралии, пока нет других стран, которые заявили бы о подаче официальной заявки.
Напомним, что Австралия имеет опыт проведения Олимпийских игр. В 1965-м году Игры принимал Мельбурн, а в 2000-м - Сидней.