Երեւանի Շենգավիթի համալիր մարզաձեւերի մանկապատանեկան մարզադպրոցում ավարտվեց ծածկաց տարածքում նետաձգության Հայաստանի առաջնությունը: Ընդհանուր առմամբ մասնակցեց 77 մարզիկ: Նրանք մրեցին 18 մետր մրցատարածությունում:
Հայաստանի չեմպիոն ու մրցանակակիր դարձան`
Տղամարդիկ. Վիգեն Սմբատյան, Հրաչիկ Վարդանյան, Վասիլ Շահնազարյան
Կանայք. Հայկուհի Մարգարյան, Իրինա Գրիգորյան, Մերի Խաչատրյան:
Հավաքականի գլխավոր մարզիչ Բորիս Վասիլյանը ՀԱՕԿ լրատվականին տեղեկացրեց, որ հանրապետությունում նետաձգությամբ զբաղվողների թիվը տարեցտարի ավելանում է.
«Եթե նախորդ առաջնությանը մասնակցում էր 55 նետաձիգ, այս տարի կրակագիծ է եկել 77-ը, ինչը մարզաձեւի տարածման ուղղությամբ ֆեդերացիայի կատարած աշխատաքի արդյունք է: Անցած տարի Շենգավիթ համայնքում բացվեց ֆեդերացիայի ակումբը, խմբակներ են բացվել թիվ 104 եւ 194 հանրակրթական դպրոցում, իսկ Մխիթար Սեբաստացի կրթահամալիրում մարզվողների թիվն արդեն հատել է 80-ի սահմանը: Ուրախալի է, որ նշածս դպրոցների սաները նույնպես մասնակցեցին այս առաջնությանը:
Մտադիր ենք նետաձգությունը զարգացնել նաեւ Գյումրիում, Վանաձորում, Արտաշատում, Էջմիածնում, մյուս մարզերում, որտեղ հնարավոր է: Տարիների երազանքն աստիճանաբար իրականանում է, բայց դրան զուգահեռ արդեն գույքի պակսություն է զգացվում: Ֆեդերացիան ու Սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարության ղեկավարությունը տեղեկացված են այդ մասին եւ մտածում են հարցը կարգավորելու ճանապարհների մասին»,- տեղեկացրեց Բորիս Վասիլյանը:

Определились чемпионы Армении по стрельбе из лука
В Ереванской детско-юношеской спортшколе комплексных видов спорта Шенгавита завершился чемпионат Армении по стрельбе из лука в закрытом помещении. В общей сложности в первенстве выступили 77 спортсменов, которые состязались на дистанции 18 метров.
Чемпионами и призерами Армении стали:
Мужчины: Виген Смбатян, Грачик Варданян, Василь Шахназарян.
Женщины: Айкуи Маркарян, Ирина Григорян, Мери Хачатрян.
Главный тренер сборной Борис Василян сообщил пресс-службе НОК РА, что число занимающихся стрельбой из лука в республике изо дня в день увеличивается.
"Если в прошлогоднем чемпионате участвовали 55 стрелков, сейчас на старт вышли 77 спортсменов, что является результатом проделанной федерацией работы по популяризации нашего вида спорта. В прошлом году в общине Шенгавита открылся клуб федерации, начали действовать секции в общеобразовательных школах №104 и №194. В образовательном комплексе Мхитара Себастаци количество занимающихся уже перешло за 80. Отрадно, что ученики вышеназванных школ также выступили в этом чемпионате.
Мы намерены развивать стрельбу из лука также в Гюмри, Ванадзоре, Арташате, Эчмиадзине и в других марзах, где это возможно. Многолетняя мечта постепенно исполняется, но параллельно с этим уже ощущается недостаток спортинвентаря. Федерация и руководство Министерства спорта и по делам молодежи информированы об этом и обдумывают пути решения проблемы", - сообщил Борис Василян.