Ռումինիայի մայրաքաղաք Բուխարեստում հոկտեմբերի 17-27-ը տեղի ունեցած ծանրամարտի Մ-20 և Մ-23 տարեկանների Եվրոպայի առաջնությունում ոսկե մեդալ նվաճած հայ ծանրորդները հայրենիք վերադառնալուց հետո պատմել են տպավորությունների մասին:
Սիմոն Մարտիրոսյան. «Անկեղծ ասած, աշխարհի առաջնությունից հետո չէի հասցրել մարզավիճակ հավաքել, մտածում էի, որ ավելի վատ հանդես կգամ, բայց, փառք Աստծո, ամեն ինչ լավ ընթացավ, և վերադարձա 3 ոսկե մեդալով:
Դժվար չեմ տրամադրվում, քանի որ սա իմ գործն է, մենք մեր գործի վարպետներն ենք, իրավունք չունենք սխալվելու և չտրամադրվելու։ Օլիմպիական տարում սպասում եմ լավ արդյունքեր, կարևորը՝ առանց վնասվածքի։ Տրամադրվել եմ նվաճել օլիմպիական ոսկե մեդալ»,- լրագրողների հետ զրույցում նշեց Ռիո-2016 Օլիմպիական խաղերի արծաթե մեդալակիր, մեծահասակների աշխարհի ու Եվրոպայի գործող չեմպիոն Մարտիրոսյանը:
Սամվել Գասպարյան. «Վնասվածքից հետո վերականգնվել էի, աշխարհի առաջնությունից հետո աշխատել էի մարզավիճակս չկորցնել։ Մարզիչներիս հետ համատեղ որոշեցինք, որ այս առաջնությունում հանդես կգամ 109 կգ քաշային կարգում, որպեսզի խուսափեմ վնասվածքներից, բացի այդ, այնտեղ պայքարն ավելի մեծ էր։ Հաղթեցի իսպանացի փորձառու մարզիկին, որը 3 տարի շարունակ հաղթել էր այդ քաշային կարգում։ Ցույց տված արդյունքս գոհացուցիչ էր»,- ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ասաց գյումրեցի ծանրորդը:
Հակոբ Մկրտչյան. «Գոհ եմ արդյունքիցս՝ չնայած կարող էի ավելին բարձրացնել: Մրցակցությունը շատ հզոր էր՝ չնայած նրան, որ Ռևազ Դավիթաձեն վնասվածք ուներ, բայց մինչև վերջին վայրկյանը պայքարեց, դուրս եկավ մրցահարթակ և կատարեց բոլոր մոտեցումները»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց մեծահասակների աշխարհի ու Եվրոպայի գործող չեմպիոն Մկրտչյանը:
Կարեն Ավագյան. «Ակնկալիքներս մասմաբ են արդարեցել, քանի որ չեմպիոնության սպասում էի, իմ նպատակը 170 կգ բարձրացնելն ու աշխարհի ռեկորդ սահմանելն էր, բայց հրում վարժությունը ձախողված եմ համարում, քանի որ կարող էի ավելին բարձրացնել։ Մրցակցությունը թեժ էր։ Մեծ հպարտություն էր, որ Եվրոպայում հետևում էին, թե ինչպես են հայերը 7 չեմպիոն ունենում, բոլորը զարմացած էին, թե ինչպես է դա հնարավոր»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց Կարեն Ավագյանը:
Լիանա Գյուրջյան. «Առաջին մեդալս էր երիտասարդների առաջնությունում։ Պատրաստվել էի մարզիչներիս աջակցությամբ, լավ մարզավիճակում էի, կաշխատեմ բարելավել արդյունքներս»,- ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում նշեց մարզուհին:
Հիշեցնենք, որ Բուխարեստում Հայաստանի թիմը ելույթն ավարտել էր երկամարտի 11 մեդալով (7 ոսկե, 2 արծաթե, 2 բրոնզե) ու առաջին տեղը գրավել թիմային հաշվարկում:
Մինչև 20 տարեկանների պայքարում Լիանա Գյուրջյանը (81 կգ), Կարեն Ավագյանը (89 կգ), Արփինե Դալալյանը (+87 կգ) և Վարազդատ Լալայանը (+109 կգ) նվաճել էին չեմպիոնի կոչումը, Արա Աղանյանը (89 կգ) դարձել էր փոխչեմպիոն, իսկ Ռաֆիկ Հարությունյանն (81 կգ) արժանացել էր բրոնզե մեդալի։
Մոնթե Մխիթարյանը (55 կգ) պոկում վարժությունում նվաճել էր փոքր ոսկե մեդալ, իսկ երկամարտում գրավել 5-րդ տեղը: Երկամարտում 4-րդ տեղը գրաված Կարեն Մարգարյանը (81 կգ) և Յաշա Մինասյանը (102 կգ) նվաճել էին փոքր բրոնզե մեդալներ: Մարգարյանը երրորդ տեղն էր գրավել պոկում վարժությունում, իսկ Մինասյանը՝ հրումում:
Մինչև 23 տարեկանների առաջնությունում Եվրոպայի չեմպիոն էին դարձել Հակոբ Մկրտչյանը (89 կգ), Սամվել Գասպարյանը (102 կգ) և Սիմոն Մարտիրոսյանը (+109 կգ): Տաթև Հակոբյանը (87 կգ) նվաճել էր արծաթե մեդալ, իսկ Դավիթ Հովհաննիսյանն (89 կգ) արժանացել էր բրոնզե մեդալի:

Завоевавшие золотые медали на состоявшемся с 17-го по 27-е октября в столице Румынии Бухаресте чемпионате Европы по тяжелой атлетике U-20 и U-23 армянские штангисты поделились своими впечатлениями после возвращения на родину.
Симон Мартиросян: «Честно говоря, после чемпионата мира я не успел набрать спортивную форму, думал, что хуже выступлю, но, слава Богу, все прошло хорошо, и я вернулся с 3-мя золотыми медалями.
Мне не сложно настроиться, потому что это моя работа, мы мастера своего дела, и не имеем права ошибаться и не собраться. Я ожидаю хороших результатов в олимпийском году, главное без травм. Я намерен завоевать золотую олимпийскую медаль», - в беседе с журналистами отметил серебряный медалист Олимпийских игр Рио-2016, чемпион мира и Европы Мартиросян.
Самвел Гаспарян: «Я восстановился после травмы, постарался не потерять свою физическую форму после чемпионата мира. Вместе с моими тренерами мы решили, что я выступлю на этом чемпионате в весовой категории 109 кг, чтобы избежать травм, кроме того, там конкуренция была сильнее. Я одержал победу над опытным испанским спортсменом, который 3 года подряд становился чемпионом в этой весовой категории. Мой результат был удовлетворительным», - в беседе с пресс-службой НОК Армении сказал гюмрийский штангист.
Акоп Мкртчян: «Я доволен своим результатом, хотя мог бы поднять больше. Конкуренция была очень сильной, несмотря на то, что Реваз Давитадзе имел травму, но он боролся до последней секунды, вышел на помост и выполнил все подходы», - в беседе с журналистами сказал чемпион мира и Европы Мкртчян.
Карен Авагян: «Мои ожидания были частично оправданы, поскольку я ждал чемпионства. Моя цель состояла в том, чтобы поднять 170 кг и установить мировой рекорд, но я считаю, что провалил толчок, потому что я мог поднять больше. Конкуренция была сильной. Была большая гордость, что Европа следит за тем, как 7 армян становятся чемпионами, и все были удивлены, как это возможно», - в беседе с журналистами сказал Карен Авагян.
Лиана Гюрджян: «Это была моя первая медаль на молодежном чемпионате. Я подготовилась с помощью своих тренеров, я была в хорошей физической форме, буду работать, чтобы улучшить свои результаты», - в беседе с пресс-службой НОК Армении отметила спортсменка.
Напомним, что сборная Армении в Бухаресте завершила выступление с 11-ю медалями по сумме двоеборья (7 золотых, 2 серебряные, 2 бронзовые) и заняла первое место в командном зачете.
В турнире до 20-и лет Лиана Гюрджян (81 кг), Карен Авагян (89 кг), Арпине Далалян (+87 кг) и Вараздат Лалаян (+109 кг) завоевали звания чемпионов, Ара Аганян (89 кг) стал вице-чемпионом, а Рафик Арутюнян (81 кг) удостоился бронзовой медали.
Монте Мхитарян (55 кг) завоевал малую золотую медаль в рывке и занял 5-е место по сумме двоеборья. Занявший по сумме двоеборья 4-е место Карен Маргарян (81 кг) и Яша Минасян (102 кг) завоевали малые бронзовые медали. Маргарян занял 3-е место в рывке, а Минасян - в толчке.
В турнире до 23-х лет чемпионами Европы стали Акоп Мкртчян (89 кг), Самвел Гаспарян (102 кг) и Симон Мартиросян (+109 кг). Татев Акопян (87 кг) завоевала серебряную медаль, а Давид Оганесян (89 кг) - бронзовую.