Ռումինիայի մայրաքաղաք Բուխարեստում հոկտեմբերի 17-27-ը տեղի ունեցած ծանրամարտի Մ-20 և Մ-23 տարեկանների Եվրոպայի առաջնությունում ոսկե մեդալ նվաճած հայ ծանրորդները հայրենիք վերադառնալուց հետո պատմել են տպավորությունների մասին:
Սիմոն Մարտիրոսյան. «Անկեղծ ասած, աշխարհի առաջնությունից հետո չէի հասցրել մարզավիճակ հավաքել, մտածում էի, որ ավելի վատ հանդես կգամ, բայց, փառք Աստծո, ամեն ինչ լավ ընթացավ, և վերադարձա 3 ոսկե մեդալով:
Դժվար չեմ տրամադրվում, քանի որ սա իմ գործն է, մենք մեր գործի վարպետներն ենք, իրավունք չունենք սխալվելու և չտրամադրվելու։ Օլիմպիական տարում սպասում եմ լավ արդյունքեր, կարևորը՝ առանց վնասվածքի։ Տրամադրվել եմ նվաճել օլիմպիական ոսկե մեդալ»,- լրագրողների հետ զրույցում նշեց Ռիո-2016 Օլիմպիական խաղերի արծաթե մեդալակիր, մեծահասակների աշխարհի ու Եվրոպայի գործող չեմպիոն Մարտիրոսյանը:
Սամվել Գասպարյան. «Վնասվածքից հետո վերականգնվել էի, աշխարհի առաջնությունից հետո աշխատել էի մարզավիճակս չկորցնել։ Մարզիչներիս հետ համատեղ որոշեցինք, որ այս առաջնությունում հանդես կգամ 109 կգ քաշային կարգում, որպեսզի խուսափեմ վնասվածքներից, բացի այդ, այնտեղ պայքարն ավելի մեծ էր։ Հաղթեցի իսպանացի փորձառու մարզիկին, որը 3 տարի շարունակ հաղթել էր այդ քաշային կարգում։ Ցույց տված արդյունքս գոհացուցիչ էր»,- ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ասաց գյումրեցի ծանրորդը:
Հակոբ Մկրտչյան. «Գոհ եմ արդյունքիցս՝ չնայած կարող էի ավելին բարձրացնել: Մրցակցությունը շատ հզոր էր՝ չնայած նրան, որ Ռևազ Դավիթաձեն վնասվածք ուներ, բայց մինչև վերջին վայրկյանը պայքարեց, դուրս եկավ մրցահարթակ և կատարեց բոլոր մոտեցումները»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց մեծահասակների աշխարհի ու Եվրոպայի գործող չեմպիոն Մկրտչյանը:
Կարեն Ավագյան. «Ակնկալիքներս մասմաբ են արդարեցել, քանի որ չեմպիոնության սպասում էի, իմ նպատակը 170 կգ բարձրացնելն ու աշխարհի ռեկորդ սահմանելն էր, բայց հրում վարժությունը ձախողված եմ համարում, քանի որ կարող էի ավելին բարձրացնել։ Մրցակցությունը թեժ էր։ Մեծ հպարտություն էր, որ Եվրոպայում հետևում էին, թե ինչպես են հայերը 7 չեմպիոն ունենում, բոլորը զարմացած էին, թե ինչպես է դա հնարավոր»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց Կարեն Ավագյանը:
Լիանա Գյուրջյան. «Առաջին մեդալս էր երիտասարդների առաջնությունում։ Պատրաստվել էի մարզիչներիս աջակցությամբ, լավ մարզավիճակում էի, կաշխատեմ բարելավել արդյունքներս»,- ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում նշեց մարզուհին:
Հիշեցնենք, որ Բուխարեստում Հայաստանի թիմը ելույթն ավարտել էր երկամարտի 11 մեդալով (7 ոսկե, 2 արծաթե, 2 բրոնզե) ու առաջին տեղը գրավել թիմային հաշվարկում:
Մինչև 20 տարեկանների պայքարում Լիանա Գյուրջյանը (81 կգ), Կարեն Ավագյանը (89 կգ), Արփինե Դալալյանը (+87 կգ) և Վարազդատ Լալայանը (+109 կգ) նվաճել էին չեմպիոնի կոչումը, Արա Աղանյանը (89 կգ) դարձել էր փոխչեմպիոն, իսկ Ռաֆիկ Հարությունյանն (81 կգ) արժանացել էր բրոնզե մեդալի։
Մոնթե Մխիթարյանը (55 կգ) պոկում վարժությունում նվաճել էր փոքր ոսկե մեդալ, իսկ երկամարտում գրավել 5-րդ տեղը: Երկամարտում 4-րդ տեղը գրաված Կարեն Մարգարյանը (81 կգ) և Յաշա Մինասյանը (102 կգ) նվաճել էին փոքր բրոնզե մեդալներ: Մարգարյանը երրորդ տեղն էր գրավել պոկում վարժությունում, իսկ Մինասյանը՝ հրումում:
Մինչև 23 տարեկանների առաջնությունում Եվրոպայի չեմպիոն էին դարձել Հակոբ Մկրտչյանը (89 կգ), Սամվել Գասպարյանը (102 կգ) և Սիմոն Մարտիրոսյանը (+109 կգ): Տաթև Հակոբյանը (87 կգ) նվաճել էր արծաթե մեդալ, իսկ Դավիթ Հովհաննիսյանն (89 կգ) արժանացել էր բրոնզե մեդալի:

The Armenian weightlifters, who had won gold medals at the U20 and U23 European Championships in Bucharest from 17-27 October, shared their impressions after returning home.
Simon Martirosyan: “To be honest, after the World Championship I had no time to regain my shape. I thought I would perform worse, but thank God, everything went well and I returned with 3 gold medals
I concentrate easily because it’s my work. We are the masters of our work and we have no right to make mistakes and not to concentrate. I expect good results in the Olympic year, the most important, without an injury. I’m disposed to win an Olympic gold medal,” Rio 2016 Olympic silver medalist, world and European adults’ current champion Martirosyan said.
Samvel Gasparyan: “I had recovered after the injury and tried to stay in shape after the World Championship. Along with my coaches we decided that I would compete in the 109 kg weight class at this championship in order to avoid injuries. Besides, the competition there was fiercer. I won an experienced Spanish athlete there who had won in that weight class for the third year in a row. The result I showed was satisfying,” the Gyumrian weightlifter told the ANOC press service.
Hakob Mkrtchyan: “I’m pleased with my result though I could have lifted more. The rivalry was great. Though Revaz Davitadze was injured but he fought till the last second and fulfilled all the attempts,” world and European adults’ current champion Mkrtchyan told the journalists.
Karen Avagyan: “ My expectations were partially lived up as I knew I would be able to become a champion. My goal was to lift 170 kg and to set a world record but I consider the clean & jerk a failure because I could have lifted more. There was a tough competition. We were very proud to see Europe watching how Armenians got 7 champions. Everyone was surprised how it was possible,” Karen Avagyan told the journalists.
Liana Gyurjyan: “It was my first medal in the youth championship. I had prepared with the help of my coaches, I was in good shape. I’ll try to improve my results,” the athlete told the ANOC press service.
Earlier the Armenia team had ended its performance at the European Championships with total score 11 medals (7 gold, 2 silver and 2 bronze medals) and taken the first position in the team score.
In the U20 competition Liana Gyurjyan (81 kg), Karen Avagyan (89 kg), Arpine Dalalyan (+87 kg) and Varazdat Lalayan (+109 kg) were crowned champions, Ara Aghanyan (89 kg) became a silver medalist and Rafik Harutyunyan (81 kg) deserved a bronze medal.
Monte Mkhitaryan (55 kg) won a small gold medal in the snatch and placed 5th in the total score. Karen Margaryan (81 kg) and Yasha Minasyan (102 kg) who placed 4th in the total score won small bronze medals. Margaryan took the 3rd position in the snatch and Minasyan – in the clean & jerk.