Տոկիոյի նահանգապետ Յուրիկո Կոիկեն քննադատել է Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի (ՄՕԿ)՝ Տոկիո-2020 Օլիմպիական խաղերի մարաթոնյան վազքի և մարզական քայլքի մրցումները Սապորո տեղափոխելու մասին առաջարկը: Նրան դուր չի եկել, որ ՄՕԿ-ը նման բան է ծրագրում շոգի պատճառով:
«Դա անսպասելի հայտարարություն էր: Եթե պետք է ավելի զով վայր, ապա ինչո՞ւ մրցումները չանցկացնել հյուսիսային տարածքներում»,- ասել է Յուրիկո Կոիկեն:
«Հյուսիսային տարածքներ» Ճապոնիայում անվանում են Կուրիլյան կղզիների մի հատվածը, որը Ճապոնիայում չեն համարում Ռուսաստանի մի մասը:
Հիշեցնենք, որ Տոկիո-2020 Օլիմպիական խաղերը Ճապոնիայի մայրաքաղաքում կանցկացվեն 2020թ. հուլիսի 24-ից օգոստոսի 9-ը:

Губернатор Токио Юрико Коикэ подвергла критике предложение Международного олимпийского комитета (МОК) о переносе соревнований по марафонскому бегу и спортивной ходьбе Олимпийских игр Токио-2020 в город Саппоро. Ей не понравилось, что МОК планирует подобное из-за жары.
«Это было неожиданное заявление. Если требуется более прохладное место, то почему бы не провести соревнования на северных территориях?», - сказала Юрико Коикэ.
«Северными территориями» в Японии называют часть Курильских островов, которые в Японии не считают частью России.