Հայաստանի սամբոյի ֆեդերացիայի նախագահ Միքայել Հայրապետյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ամփոփեց հոկտեմբերի 10-13-ը Ուզբեկստանի մայրաքաղաք Տաշքենդում կայացած երիտասարդական և պատանեկան ԱԱ-ն:
«Նվաճեցինք 3 մեդալ, բայց սպասելիքներն ավելի էին: Մեզ մոտ ստեղծվեց ֆորս մարժորային իրավիճակ, դեպի Մոսկվա թռիչքն ուշացավ, ինչից հետո ուշացանք նաև Տաշքենդի թռիչքից, և մարզիկները կշռվել են մրցումից 20 րոպե առաջ: Դրանից հետո վերականգնվելն անհնար էր, դրա համար կարող եմ ասել, որ 4 մեդալ կորցրեցինք: Ընդհանուր առմամբ, մեր մասնակցությունը գնահատում եմ լավ, ունեցել ենք եզրափակչի 2 մասնակից: Մարզական բախտը չժպտաց մեզ, բայց թիմը պատրաստ էր: Ապագայում մենք ցույց կտանք, որ մեր թիմն ունակ է նվաճել ոսկե մեդալներ էլ նվաճել, ինչը նախկինում արել է»,- նշեց Միքայել Հայրապետյանը:
Հիշեցնենք, որ ԱԱ-ում Հայաստանի ներկայացուցիչները նվաճել էին երկու արծաթե և մեկ բրոնզե մեդալ:
Աղջիկների մինչև 56 կգ քաշային կարգում հանդես եկած Վարսիկ Գրիգորյանը դարձել է արծաթե մեդալակիր, իսկ Դավիթ Հովսեփյանը երկրորդ տեղն է գրավել պատանիների 52 կգ քաշային կարգում:

Президент федерации самбо Армении Микаел Айрапетян в беседе с пресс-службой НОК Армении подвел итоги молодежного и юношеского ЧМ, который состоялся с 10-го по 13-е октября в столице Узбекистана Ташкенте.
«Мы завоевали 3 медали, но ожидания были выше. У нас сложилась форс-мажорная ситуация, рейс в Москву был задержан, после чего мы также опоздали на рейс в Ташкент, и спортсмены прошли процедуру взвешивания за 20 минут до начала соревнований. После этого восстановиться было невозможно, поэтому я могу сказать, что мы потеряли 4 медали. В целом, я оцениваю наше участие хорошо, у нас было 2 финалиста. Спортивная удача не улыбнулась нам, но команда была подготовлена. В будущем мы покажем, что наша команда способна завоевать также золотые медали, что и делала в прошлом», - отметил Микаел Айрапетян.
Напомним, что представители Армении на ЧМ завоевали две серебряные и одну бронзовую медали.
В весовой категории 56 кг среди девушек Варсик Григорян стала серебряной медалисткой, а в весовой категории 52 кг среди юношей Давид Овсепян занял второе место.