Սպորտային մարմնամարզության Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հակոբ Սերոբյանը լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում ամփոփեց Գերմանիայի Շտուտգարտ քաղաքում տեղի ունեցած մարմնամարզության աշխարհի առաջնությունը:
«Աշխարհի առաջնության առաջին օրվանից գոհ եմ, մեզ պետք էր եզրափակիչ անցնել և այնտեղ պայքարել։ Մասնակցում էին 250 մարմնամարզիկներ, մեր տղաները հանդես էին գալու ամենավերջինը, և մեզ համար բոլոր հաշվարկները պարզ էին։ Արթուր Դավթյանի դեպքում ռիսկի չգնացի, թեթևացրի վարժությունները, քանի որ, հնարավոր է, ցատկի ժամանակ ընկներ ու ուղեգիր չունենար, մոտ 2 բալով վարժությունը հեշտացրի։
Արթուր Թովմասյանի առաջադրանքը եզրափակիչ դուրս գալն էր։ Նա 8-րդ տեղով մտավ եզրափակիչ՝ ընդամենը 3 տասնորդական զիջելով առաջին տեղին։
Հարություն Մերդինայանն արեց այն, ինչ պետք էր, բայց նրա մրցակիցներն աճել են, բացի այդ, մրցավարները շատ խիստ էին դատում՝ չնայած չեն եղել խտրականություններ, բոլորին էլ խիստ են դատել, կային շատ լուրջ երկրներ, որոնք օլիմպիական ուղեգրեր չնվաճեցին։ Եթե Արթուր Թովմասյանն օղակների վարժության եզրափակչում քայլ չաներ, ապա կդառնար աշխարհի չեմպիոն, բայց նա քայլ արեց։ Արթուրի ծունկը վիրահատված է և, երևի, կա հոգեբանական խնդիր, ինչ-որ վախ կա վայրէջքի ժամանակ»,- ասաց մարզիչը:
Խոսելով այլ օլիմպիական ուղեգրեր նվաճելու հնարավորությունների մասին՝ Հակոբ Սերոբյանը նշեց, որ շանսեր կան, բայց ոչ մեծ։
«Եվրոպայի առաջնությունը, որի ժամանակ մեկ ուղեգիր խաղարկվելու է, անցկացվելու է Բաքվում և դժվար թե մասնակցնեք, նաև աշխարհի գավաթի խաղարկության 2 փուլ է այնտեղ անցկացվելու: Չնայած Եվրոպական ֆեդերացիայի նախագահը մեզ անվտանգության երաշխիքներ է տվել, սակայն տրիբունաներում երկրպագուների պահվածքն անկանխատեսելի է»,- հայտնեց մարզիչը։
Վերջում Հակոբ Սերոբյանն ասաց, որ Օլիմպիական խաղերում Արթուր Դավթյանը կմասնակցի հենցատկի վարժությունում, իսկ իր՝ Տոկիո-2020-ում մրցավար աշխատելու մասին դեռ հստակ տեղեկություններ չկան. դա պարզ կլինի Գերմանիայում անցկացվելիք աշխարհի գավաթի խաղարկությունից հետո։

Главный тренер сборной Армении по спортивной гимнастике Акоп Серобян на встрече с журналистами подвел итоги состоявшегося в немецком городе Штутгарте чемпионата мира по спортивной гимнастике.
«Я доволен первым днем чемпионата мира, нам нужно было выйти в финал и побороться там. Принимали участие 250 гимнастов, наши ребята выступали самыми последними, и нам были ясны все расчеты. В случае с Артуром Давтяном я не пошел на риск, я облегчил его упражнения, так как он мог упасть во время прыжка и не завоевать путевку, я упростил его упражнение примерно на 2 балла.
Задача Артура Товмасяна состояла в том, чтобы выйти в финал. Он вышел в финал, заняв 8-е место, и уступил занявшему 1-е место гимнасту всего 3 десятых балла.
Арутюн Мердинян сделал то, что должен был, но его соперники прогрессировали, кроме того, судьи судили очень строго, хотя не было никакой дискриминации, всех судили строго, было много серьезных стран, которые не завоевали олимпийских путевок. Если бы Артур Товмасян в финале упражнения на кольцах не сделал шаг, то он стал бы чемпионом мира. Колено Артура прооперировано, и, вероятно, существует психологическая проблема, и есть некоторый страх при приземлении», - сказал тренер.
Говоря о возможностях завоевать другие олимпийские путевки, Акоп Серобян отметил, что шансы есть, но небольшие.
«Чемпионат Европы, во время которого будут разыграны путевки, пройдет в Баку, и мы вряд ли примем участие, там также будут проведены 2 раунда розыгрыша Кубка мира. Хотя президент Европейской Федерации дал нам гарантии безопасности, поведение болельщиков на трибунах непредсказуемо», - заявил тренер.
В конце Акоп Серобян сказал, что на Олимпийских играх Артур Давтян примет участие в опорном прыжке, а о своем судействе на Токио-2020 отметил, что пока нет четкой информации. Это станет ясно после розыгрыша Кубка мира в Германии.