Թաիլանդում ավարտված ծանարմարտի աշխարհի առաջնությանը մասնակցած հայ ծանրորդները ժամանեցին Երևան։ «Զվարթնոց» օդանավակայանում նրանց դիմավորեցին ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը, ՀԱՕԿ գլխավոր քարըուղար Հրաչյա Ռոստոմյանը, ՀԱՕԿ նախագահի խորհրդական Արմեն Գրիգորյանն, անվանի մարզիկներ և բազմաթիվ երկրպագուներ։
Օդանավակայանի սպասասրահ ծանրորդները մուտք գործեցին ՀԱՕԿ նախագահի ուղեկցությամբ։ Նա լրագրողների հետ ճեպազրույցում մեկնաբանեց ծանրորդների ելույթները ԱԱ-ում։
«Փառք ու պատիվ մեր մարզիկներին, նրանց մարզչին՝ Փաշիկ Ալավերդյանին, ով կարողացավ 107 երկրի մեջ ապահովել Հայաստանի՝ լավագույն եռյակում տեղ զբաղեցնելը։ Մենք ունենք 2 աշխարհի չեմպիոն, կարող էր լինել նաև 3-րդը՝ Անդրանիկ Կարապետյանը, եթե լիարժեք կարողանար մասնակցել, բայց նա դեռ կապացուցի, որ կարող է աշխարհի առաջնության և Օլիմպիական խաղերի ոսկե մեդալ նվաճել։ Մենք նրան հավատում ու վստահում ենք, քանի որ նրա պես երկրորդը չկա։ Այսօր մենք տաղանդավոր շատ մարզիկներ ունենք, ազգը փոքր է, բայց շատ են տաղանդները, որոնք ազգին ճանաչում են բերում։ Այս հաղթնանակները մեզ համար մեծ պատիվ են: Բոլորը մասնակցեցին ու ավարտեցին, նոր Սիմոնը սկսեց, դա մեր ազգի համար հպարտություն է։ Փառք ու պատիվ իր ընտանիքին և ազգանունին։ Նա պետք է Օլիմպիական խաղերին մասնակցի և չեմպիոն դառնա։ Նա մեր հպարտությունն է , մեր ուժը, մեր հեղինակությունը»,-խոսքը եզրափակեց Գագիկ Ծառուկյանը։

Армянские тяжелоатлеты, принявшие участие в чемпионате мира в Таиланде, прибыли в Ереван. В аэропорту «Звартноц» их встречали: президент НОК Армении Гагик Царукян, генеральный секретарь НОК Армении Грачья Ростомян, советник президента НОК Армении Армен Григорян, известные спортсмены и многочисленные болельщики.
Тяжелоатлеты вошли в зал ожидания аэропорта в сопровождении президента НОК Армении. Во время брифинга с журналистами Гагик Царукян прокомментировал выступления штангистов на ЧМ.
«Слава и честь нашим спортсменам, их тренеру Пашику Алавердяну, который смог обеспечить место Армении в тройке лучших среди 107-и стран. У нас есть два чемпиона мира, мог быть и 3-й - Андраник Карапетян, если бы он смог принять полноценное участие, но он еще докажет, что может завоевать золотую медаль чемпионата мира и Олимпийских игр. Мы верим и доверяем ему, поскольку нет второго такого, как он. Сегодня у нас есть много талантливых спортсменов, нация - маленькая, но есть много талантов, которые приносят ей признание. Эти победы - большая честь для нас. Все приняли участие и завершили, и только потом Симон стартовал, это гордость для нашей нации. Слава и честь его семье и фамилии. Он должен принять участие в Олимпийских играх и стать чемпионом. Он наша гордость, наша сила, наш престиж», - заключил Гагик Царукян.