Հունահռոմեական ոճի ըմբիշների համար ավարտվեց աշխարհի առաջնությունը։ Հայաստան ժամանելուց հետո աշխարհի եռակի, Եվրոպայի քառակի և օլիմպիական չեմպիոն Արթուր Ալեքսանյանը խոսել է իր մրցելույթների, վնասվածքի և առաջիկա անելիքների մասին։
«Ճիշտն ասած՝ մի քիչ հիասթափված եմ։ Շատ լավ մարզավիճակում էի։ Աշխարհի նախորդ առաջնություններում, որտեղ հաղթել եմ, այսքան լավ չեմ զգացել ինձ։ Բոլորն են տեսել, որ հաղթել եմ իմ հիմնական մրցակիցներին։ Թուրք ըմբիշի հետ գոտեմարտելիս վնասվածք ստացա։ Դրանից հետո անցկացրել եմ ևս երկու գոտեմարտ։ Կիսաեզրափակչում վնասվածքը կրկնվեց և հաջորդ օրը չկարողացա շարունակել մրցելույթս։ Եզրափակիչ գոտեմարտից կես ժամ առաջ դեռ ցանկանում էի գոտեմարտել։ Այնտեղ կային բժիշկներ, որոնք ներարկումներ արեցին, սակայն ցավն ընդհանրապես չթուլացավ։ Եթե ինձ մնար, կմասնակցեի՝ թեկուզ այդ վիճակում։ Մարզիչներս ու բժիշկները որոշեցին, որ չեմ մասնակցելու, քանի որ վտանգ կար, որ վնասվածքն ավելի կխորացնեի։ Իմ առաջին նպատակն օլիմպիական վարկանիշ ձեռք բերելն էր։ Այժմ բուժզննում կանցնեմ, կապաքինվեմ և լիարժեք կնախապատրաստվեմ Տոկիո-2020-ին»,- «Էպիկենտրոնին» ասել է օլիմպիական չեմպիոնը։
Հիշեցնենք, որ hունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականը երկու մեդալով ավարտեց ելույթն աշխարհի առաջնությունում: Սլավիկ Գալստյանը (63 կգ) դարձել էր բրոնզե մեդալակիր, իսկ Արթուր Ալեքսանյանը (97 կգ) նվաճել էր արծաթե մեդալ: Արթուր Ալեքսանյանը վնասվածքի պատճառով չէր մասնակցել եզրափակիչ գոտեմարտին:

The World Championship is over for Greco-Roman wrestlers. After arriving in Armenia three-time world, four-time European and Olympic champion Artur Aleksanyan told about his performances injury and future plans.
“To tell the truth I’m slightly disappointed. I was in good shape. In the previous championships where I won I didn’t feel so good. Everybody saw I won my main rivals. During the bout with the Turk wrestler I got injured. After it I spent two more bouts. In the semifinal the injury repeated and the next day I wasn’t able to continue performing. Half an hour before the final match I still wanted to wrestle. There were doctors that did the injections but the pain didn’t subside at all. If it were up to me I would participate even in that condition. My coaches and the doctors decided retain me because there was a danger I would make the injure worse. My main purpose was to obtain an Olympic qualification. Now I’ll pass a medical examination, recover and fully prepare for Tokyo 2020,” the Olympic champion told Epikentron.
The Armenia team returned to homeland with 2 medals. Slavik Galstyan won a world bronze medal and Artur Aleksanyan (97 kg) - a silver one. Aleksanyan missed the final match because of a rib fracture.