Հունահռոմեական ոճի ըմբիշների համար ավարտվեց աշխարհի առաջնությունը։ Հայաստան ժամանելուց հետո աշխարհի եռակի, Եվրոպայի քառակի և օլիմպիական չեմպիոն Արթուր Ալեքսանյանը խոսել է իր մրցելույթների, վնասվածքի և առաջիկա անելիքների մասին։
«Ճիշտն ասած՝ մի քիչ հիասթափված եմ։ Շատ լավ մարզավիճակում էի։ Աշխարհի նախորդ առաջնություններում, որտեղ հաղթել եմ, այսքան լավ չեմ զգացել ինձ։ Բոլորն են տեսել, որ հաղթել եմ իմ հիմնական մրցակիցներին։ Թուրք ըմբիշի հետ գոտեմարտելիս վնասվածք ստացա։ Դրանից հետո անցկացրել եմ ևս երկու գոտեմարտ։ Կիսաեզրափակչում վնասվածքը կրկնվեց և հաջորդ օրը չկարողացա շարունակել մրցելույթս։ Եզրափակիչ գոտեմարտից կես ժամ առաջ դեռ ցանկանում էի գոտեմարտել։ Այնտեղ կային բժիշկներ, որոնք ներարկումներ արեցին, սակայն ցավն ընդհանրապես չթուլացավ։ Եթե ինձ մնար, կմասնակցեի՝ թեկուզ այդ վիճակում։ Մարզիչներս ու բժիշկները որոշեցին, որ չեմ մասնակցելու, քանի որ վտանգ կար, որ վնասվածքն ավելի կխորացնեի։ Իմ առաջին նպատակն օլիմպիական վարկանիշ ձեռք բերելն էր։ Այժմ բուժզննում կանցնեմ, կապաքինվեմ և լիարժեք կնախապատրաստվեմ Տոկիո-2020-ին»,- «Էպիկենտրոնին» ասել է օլիմպիական չեմպիոնը։
Հիշեցնենք, որ hունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականը երկու մեդալով ավարտեց ելույթն աշխարհի առաջնությունում: Սլավիկ Գալստյանը (63 կգ) դարձել էր բրոնզե մեդալակիր, իսկ Արթուր Ալեքսանյանը (97 կգ) նվաճել էր արծաթե մեդալ: Արթուր Ալեքսանյանը վնասվածքի պատճառով չէր մասնակցել եզրափակիչ գոտեմարտին:

Чемпионат мира завершился для борцов греко-римского стиля. После прибытия в Армению трехкратный чемпион мира, четырехкратный чемпион Европы и олимпийский чемпион Артур Алексанян рассказал о своих выступлениях, травме и планах на будущее.
«Честно говоря, я немного разочарован. Я был в очень хорошей спортивной форме. На предыдущих чемпионатах мира, где я одерживал победы, я не чувствовал себя так хорошо. Все увидели, что я одержал победу над своими основными соперниками. Я получил травму во время поединка с турецким борцом. После этого я провел еще два поединка. В полуфинале травма повторилась, и я на следующий день не смог продолжить выступления. За полчаса до финального поединка я все еще хотел бороться. Там были врачи, которые сделали мне уколы, но боль совершенно не ослабла. Если бы решение было за мной, я бы принял участие даже в таком состоянии. Мои тренеры и врачи решили, что я не буду участвовать, потому что была опасность усугубить травму. Моей главной целью было приобрести олимпийский рейтинг. Сейчас я пройду медицинское обследование, восстановлюсь и полноценно подготовлюсь к Токио-2020», - сказал олимпийский чемпион «Эпикентрону».
Напомним, что сборная Армении по греко-римской борьбе завершила свои выступления на чемпионате мира с двумя медалями. Ранее Славик Галстян (63 кг) стал бронзовым медалистом, а Артур Алексанян (97 кг) завоевал серебряную медаль. Артур Алексанян не принял участия в финальном поединке из-за травмы.