Էքստրեմալ շոգը, ամենայն հավանականությամբ, կդառնա Տոկիոի-2020-ի Օլիմպիական խաղերի լիիրավ մասնակիցը:
Հենց այդ պատճառով թեթև աթլետիկայի միջազգային ասոցիացիան որոշում է կայացրել մանրամասն ուսումնասիրել մարզիկների օրգանիզմների արձագանքը բարձր ջերմաստիճաններին «խելացի հաբերի» օգնությամբ։
Հետազոտության հեղինակների կարծիքով ՝ ստացված տվյալները կօգնեն մշակել հաջորդ տարի օլիմպիական խաղերում ջրազրկման և գերտաքացման դեմ պայքարի արդյունավետ միջոցներ:
Համաշխարհային հակադոպինգային գործակալության աշխատակիցը Insidethegames ինտերնետ-պորտալի հետ զրույցում նշել է, որ նման սարքերի օգտագործումը, որոնք օգնում են հաղթահարել մարմնի ջերմաստիճանի բարձրացումը, չի հակասում WADA-ի (Համաշխարհային հակադոպինգային գործակալություն) կանոններին:

Экстремальная жара, скорее всего, станет полноправным участником Олимпийских игр Токио-2020.
Поэтому Международная ассоциация легкой атлетики решила детально изучить реакцию организма спортсменов на высокие температуры с помощью «умных таблеток».
По мнению авторов исследования, полученные данные помогут разработать эффективные меры по борьбе с обезвоживанием и перегревом на Олимпийских играх в будущем году.
Представитель Всемирного антидопингового агентства в беседе с интернет-порталом Insidethegames отметил, что использование таких средств, которые помогают преодолеть повышение температуры тела, не нарушает правил WADA (Всемирного антидопингового агентства).