Ինչպես հայտնել է Իտալիայի օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Ջովաննի Մալագոն, Իտալիան կարող է զրկվել 2020թ-ի Օլիմպիական խաղերին մասնակցությունից և 2026թ-ի Օլիմպիական խաղերն անցկացնելու իրավունքից:
«Ես անհանգստացած եմ իտալական սպորտի օլիմպիական ապագայով, դրա վրա սև ամպեր են կուտակվել: Դրա պատճառներն են քաղաքական ճգնաժամը, ապագա կառավարության կազմի անորոշությունը և ՄՕԿ-ի կողմից չընդունված սպորտի բարեփոխման օրինագիծը, որը հաստատվել էր ազգային ժողովի կողմից», - նրա խոսքերը մեջբերում է Tuttosport-ը:
Աղբյուրը հայտնում է, որ եթե Իտալիայի ԱՕԿ–ը հեռացվի ՄՕԿ-ից, իտալացիները չեն կարողանա մասնակցել Տոկիո-2020-ին իրենց դրոշի ներքո և կկորցնեն 2026թ-ի խաղերի անցկացման իրավունքը:
Վերջերս Իտալիայում ընդունված սպորտի բարեփոխման մասին օրինագիծը սպորտային գործունեության բոլոր լիազորությունները փոխանցել է կառավարությանը, ինչը հակասում է ազգային օլիմպիական կոմիտեի գործունեությանը չմիջամտելու ՄՕԿ-ի սկզբունքին:

President of the National Olympic Committee of Italy Giovanni Malago has informed Italy may be deprived of the participation in the Olympic Games Tokyo 2020 and the right to host the Olympic Games 2026.
“I’m worried about the Olympic future of Italian sport, dark clouds are gathering over it. The reasons are the political crisis, uncertainty over future government composition and sports reform bill which was approved by the National Assembly but was rejected by the IOC,” Tuttosport quoted his words.
The source informs that if the NOC of Italy is removed of the IOC Italians won’t be able to participate in Tokyo 2020 under their flag and will lose the right to hold the Olympic Games 2026.
The recent sports reform bill in Italy has passed all the authorities of the sports activity to the government which contradicts to the IOC principle not to interfere in the activity of the National Olympic Committee.