Տոկիո-2020-ի Կազմկոմիտեն ներկայացրել է Խաղերի նոր ռոբոտներին: Ռոբոտների նախագծի նպատակն է դարձնել Տոկիո-2020-ի Օլիմպիական Խաղերը ամենանորարարականը:
Ռոբոտների նոր մոդելները նախագծվել են Տոյոտա Մոթերս ընկերության կողմից և նման են Տոկիո-2020-ի թալիսմանին: Ռոբոտները ողջունելու են մարզիկներին և հյուրերին Խաղերի մրցատեղիներում մարդանման շարժումներով` ձեռքի սեղմումով և դեմքի արտահայտություններով:
Ռոբոտի ճակատին տեղադրված տեսախցիկը թույլ կտա ճանաչել մարդկանց և արձագանքել նրանց:
Տոկիո-2020-ը և Տոյոտան մի շարք տարբերակներ են քննարկում, որպեսզի ռոբոտները Խաղերն ավելի հասանելի ու զվարճալի դարձնեն երեխաների համար:
Ռոբոտի մեկ այլ տեսակ ձայներ և պատկերներ կուղարկի մյուս մրցավայրերում գտնվող ռոբոտներին, ինչը թույլ կտա հեռու գտնվող հանդիսատեսին տեղեկություն ստանալ այլ մրցավայրերի մասին:
Երրորդ մոդելը զինված կլինի տեսախցիկով և կօգնի ֆիզիկապես ներկա չգտնվող մարդկանց դիտել մրցումները` թույլ տալով նաև հաղորդակցվել միմյանց հետ:
Ռոբոտի վերջին տեսակը, որն օժտված կլինի ինքնուրույն տեղափոխվելու հատկությամբ, կօգնի մարզիկներին, օրինակ աթլետներին, բերել նրանց նետած իրերը, այդպիսով `խնայելով դրա համար պահանջվող ժամանակը և մարդկային էներգիան:

The Tokyo 2020 Organising Committee has unveiled the Games new robots. The Robot Project aims to make the Olympic Games Tokyo 2020 the most innovative ever.
The new models of the robots have been developed by the Toyota Motors Corporation and are similar to Tokyo 2020 mascot. The mascot-type robots will welcome athletes and guests with human-like movements such as shaking hands and facial expressions at the Games venues.
Cameras mounted on the robots’ foreheads will allow them to recognise when people are nearby and to react to them.
Tokyo 2020 and Toyota are discussing a number of ways for the mascot robots to make the Games easier and more enjoyable for children.
Another robot will transmit sounds and images from Games locations to other robots at remote locations that will allow spectators to receive information from other venue.
The third model will be equipped with a camera and will give people who are unable to be physically present at Games a chance to attend virtually also allowing conversations between the two locations.
The last model which will be equipped with an automatic driving functionality will help to bring items thrown by athletes which will reduce both the amount of time needed to retrieve items and the amount of human support required at events.