Արմեն Գրիգորյան. Նվաճած մեդալները մեծ աշխատանքի արդյուքն են
ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի խորհրդական, Մինսկում Հայաստանի պատվիրակության ղեկավար Արմեն Գրիգորյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ամփոփեց Եվրոպական 2-րդ խաղերին Հայաստանի մասնակցությունը:
Ավարտվեցին 2-րդ Եվրոպական խաղերը: Հայաստանի հավաքականը 11 մեդալ նվաճեց՝ 5 ոսկե, 3 արծաթե, 3 բրնոզե: Կխնդրեմ ամփոփել Եվրոպական խաղերին Հայաստանի պարտվիրակության մասնակցությունը:
Կարծում եմ՝ բավական լավ մասնակցություն ունեցանք: Նախապատրաստական  աշխատանքները սկսել էին ամիսներ առաջ: ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի հանձնարարականով ստեղծվեց  աշխատանքային խումբ, որում ընդգրկված յուրաքանչյուր անձ համակարգեց է իր մասնագիտական ոլորտը՝ մարզահագուստ, դեղորայք և վիտամիններ, ԶԼՄ-ների հետ աշխատանք և այլն: Բոլոր պատասխանատուները ամիսը մեկ, երկու անգամ հավաքվում էին քննարկման  և  ըստ կատարված աշխատանքի քայլ առ քայլ գնում  էինք առաջ: Եվրոպական խաղերում 9 մարզաձևից 11 մեդալ ունեցանք, որը մեծ հաջողություն է: Այդ մեդալները պատահական չէին՝ այլ մեծ աշխատանքի արդյունք: Առաջին անգամ ենք վերադառնում Հայաստան երկնիշ թվի մեդալներով: Սա հրաշալի է:
Միայն ափսոսում եմ հեծանվորդ էդգար Ստեփանյանի համար, ով կարող էր լավ մասնակցել, բայց ձեռքի կոտրվածքը խանգարեց նրան: Շնորհավորում եմ մարզիկներին և մարզիչնրին նրանց կատարած աշխատանքի համար: Առջևում Օլիմպիական խաղերն են, որին պետք է լուրջ նախապատրաստվենք և լավ մասնակցություն ունենանք:
-Եթե 10 բալանոց սանդղակով գնահատենք Խաղերը, ի՞նչ գնահատական կտանք, որպես պատվիրակության ղեկավար:
-Կարծում եմ՝ ամեն ինչ շատ ճիշտ էր արված: Բոլոր ուղղություններով ամեն ինչ լավ էր կազմակերպված.  տրանսպորտը, ուտելիքը, պարգևատրման արարողությունը և այլն: Մարզադահլիճները շատ լավն էին՝ մեծ և բազմաֆունկցիոնալ: Բելառուսը շատ լուրջ էր նախապատրաստվել այս Խաղերն: Կգնահատեմ 10 բալ: Մինսկը կարող է ապագայում Օլիմպիական խաղերի թեկնածու քաղաք լինել:
-Իսկ հնարավո՞ր է, որ Երևանը երբևէ ունակ լինի ընդունել Եվրոպական խաղեր:
-Հնարավոր է, եթե մենք ունենանք համապատասխան մարզադահլիճներ: Կարծում եմ՝ հյուրանոցային պայմաններով ապահովված ենք, բայց մարզկան կառույցներով դեռ կաղում ենք: Մի քանի մարզական նոր կառույց է պետք, որպեսզի կարողանանք ընդունել նման մասշտաբի միջոցառումներ:

Советник президента НОК Армении Гагика Царукяна, руководитель делегации Армении в Минске Армен Григорян в беседе с пресс-службой НОК Армении подвел итоги участия Армении во вторых Европейских играх.
- Завершились 2-е Европейские игры. Сборная Армении завоевала 11 медалей: 5 золотых, 3 серебряные и 3 бронзовые. Пожалуйста, подведите итоги участия делегации Армении в Европейских играх.
-Думаю, что участие было довольно хорошим. Подготовительные работы начались за несколько месяцев до начала Игр. По поручению президента НОК Армении Гагика Царукяна была сформирована рабочая группа, между членами которой были распределены профессиональные обязанности: спортивная форма, лекарства и витамины, работа со СМИ и т. д. Все ответственные работники собирались один-два раза в месяц для обсуждения и продвигались вперед шаг за шагом. На Европейских играх мы завоевали 11 медалей в 9-и видах спорта, что является большим успехом. Эти медали были не случайными, а явились результатом большой работы. Впервые мы возвращаемся в Армению с двузначным количеством медалей. Это замечательно.
Я сожалею только о велосипедисте Эдгаре Степаняне, который мог хорошо выступить, но ему помешал перелом руки. Поздравляю спортсменов и тренеров с проделанной работой. Впереди Олимпийские игры, к которым мы должны серьезно подготовиться и хорошо выступить.
- Оцените Игры по 10-балльной шкале, как руководитель делегации.
- Я думаю, что все было сделано правильно. Все было хорошо организовано: транспорт, питание, церемония награждения и т. д. Спортивные залы очень хорошие, большие и многофункциональные. Беларусь очень серьезно готовилась к этим Играм. Моя оценка -10 баллов. Минск может в будущем стать кандидатом на проведение Олимпийских игр.
- А возможно, чтобы Ереван смог когда-нибудь принять Европейские игры?
- Возможно, если у нас будут соответствующие спортивные залы. Мы обеспечены гостиничными условиями, но нам еще необходимо несколько новых спортивных сооружений, чтобы принять такое масштабное мероприятие.