Ծանրամարտի Հայաստանի կանանց հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արտաշես Ներսիսյանի կարծիքով կանանց հավաքականը կատարեց իր առջև դրված խնդիրը. Ռիոյի Օլիմպիական խաղերին թիմը կմասնակցի 2 ծանրորդով:
«Մեր առաջ խնդիր էր դրված անցած տարվա մեր երկու վարկանիշը պահպանել և մենք կատարեցին այդ հանձնարարությունը: Առաջնությունը շատ ծանր ստացվեց մեզ համար: Նմանատիպ ուժեղ առաջնություն ես դեռ չէի տեսել, իսկապես շատ ծանր էր, բայց մենք կարողացանք պահպանել օլիմպիական մեր երկու ուղեգրերը: Հիմա հանգիստ կարող եմ ասել, որ աղջիկների հավաքականը երկու ծանրորդով կմասնակցի Ռիոյի Օլիմպիական խաղերին: Իսկ ինչ վերաբերվում է Օլիմպիական խաղերում դրական արդյունքներ գրանցելուն, ապա մենք ամեն ինչ կանենք՝ թե մարզիչներս, թե մարզիկները՝ Ռիոյում լավ արդյունքի հասնելու համար»,-ասել է Ներսիսյանը
Ծանրամարտի Հայաստանի կանանց հավաքականն աշխարհի առաջնությանը մասնակցում էր 5 մարզիկով: 53կգ քաշային Աննա Գովելյանը զբաղեցրեց 28-րդ տեղը, Իզաբելլա Յայլյանը (58կգ)՝ 15-րդ, Նազիկ Ավդալյանը (69կգ)՝ 14-րդ, Սոնա Պողոսյանը (75 կգ) 21-րդ և Հռիփսիմե Խուրշուդյանը (75+)՝ 14-րդ տեղերը:

По мнению главного тренера женской сборной Армении по тяжелой атлетике Арташеса Нерсисяна, женская сборная выполнила поставленную перед ней задачу - на Олимпийских играх в Рио команду представят две тяжелоатлетки.
«Перед нами была поставлена задача сохранить 2 прошлогодних рейтинга, и мы ее выполнили. Чемпионат был тяжелым для нас. Такого сильного чемпионата я еще не видел, было очень тяжело, но мы смогли сохранить свои олимпийские путевки. Сейчас, я могу спокойно сказать, что две тяжелоатлетки из женской сборной будут участвовать в Олимпийских играх в Рио. Что касается достижения положительных результатов на Олимпийских играх, то мы, и тренеры, и спортсмены, сделаем для этого все возможное»,-отметил Нерсисян.
Женская сборная Армении по тяжелой атлетике была представлена на чемпионате мира 5-ю спортсменами. Анна Говелян (53 кг) заняла 28-е место, Изабелла Яйлян (58 кг) - 15-е, Назик Авдалян (69 кг) - 14-е, Сона Погосян (75 кг) - 21-е и Рипсиме Хуршудян (75+) - 14-е места.