Ջրացատկի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հրաչյա Չանդիրյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ամփոփեց Հայաստանի առաջնությունը: «Դավիթ Համբարձումյանի անվան ջրացատկի օլիմպիական հերթափոխի մարզադպրոցում» մայիսի 10-12-ը տեղի ունեցած Հայաստանի առաջնությանը մասնակցեցին 40 մարզիկներ՝ տարբեր տարիքային խմբերում:
«Առաջնությանը մասնակցում էին 40 մարզիկներ։ Ուրախալի էր, որ բավական շատ էին սկսնակները։ Եվրոպայի առաջնությունում Լեւ Սարգսյանի եւ Վլադիմիր Հարությունյանի նվաճած մեդալի շնորհիվ մարզաձեւը գովազդվեց ու երեխաները սկսեցին հաճախել։ Մեծահասակների արդյունքից այդքան էլ գոհ չեմ։ Խնդիրներ կան. Լեւ Սարգսյանն ունի մեջքի խնդիր, վնասվածք ունի նաեւ Ազատ Հարությունյանը, որին բժիշկները 1 տարի արգելել էին մարզվել աշտարակացատկից, բայց այս առաջնության ժամանակ փորձեցինք: Դեռ ժամանակ կա մինչեւ մեր գլխավոր մեկնարկներն աշխարհի եւ Եվրոպայի առաջնություններում։ Մինչեւ այդ Սարգսյանն ու Հարությունյանը կմասնակցեն համաշխարհային Գրան պրիին: Այդ մրցաշարից հետո պարզ կլինի, թե ինչ մարզավիճակով ենք մոտենում աշխարհի եւ Եվրոպայի առաջնություններին»,- ասաց մարզիչը:
Հրաչյա Չանդիրյանը նշեց, որ գերնպատակն աշխարհի առաջնության անհատական ցատկերի եզրափակիչում՝ լավագույն 12-յակում հայտնվելն է․
«Դա հնարավորություն կտա Տոկիո-2020-ի ուղեգիր նվաճել։ Գերնպատակը դա է: Եթե չստացվի, ապա Եվրոպայի առաջնությունում կփորձենք մեդալ նվաճել։ Օլիմպիական ուղեգիր նվաճելու մեր վերջին փորձը կլինի 2020-ին Տոկիոյում կայանալիք աշխարհի գավաթի խաղարկությունում, որտեղ անհատական ցատկերում որակավորվում են 10 լավագույնները, իսկ սինքրոնում՝ լավագույն քառյակը»,- խոսքը եզրափակեց հավաքականի գլխավոր մարզիչը։

Главный тренер сборной Армении по прыжкам в воду Грачья Чандирян в беседе с пресс-службой НОК Армении подвел итоги чемпионата Армении. 40 спортсменов разных возрастных групп приняли участие в чемпионате Армении, который состоялся с 10-го по 12-е мая в спортшколе олимпийского резерва по прыжкам в воду имени Давида Амбарцумяна.
«В чемпионате приняли участие 40 спортсменов. Мы рады, что было довольно много начинающих спортсменов. Благодаря медали, завоеванной Львом Саргсяном и Владимиром Арутюняном на чемпионате Европы, этот вид спорта получил популярность, и дети стали заниматься им. Я не очень доволен результатами взрослых спортсменов. Есть проблемы: у Льва Саргсяна проблема со спиной, травму получил также Азат Арутюнян, которому врачи запретили в течение года тренироваться по прыжкам с вышки, но мы попробовали во время этого чемпионата. Еще есть время до наших основных стартов на чемпионатах мира и Европы. До этого Саргсян и Арутюнян примут участие в Гран-при. После этого турнира станет ясно, в какой спортивной форме мы приближаемся к чемпионатам мира и Европы», - сказал тренер.
Грачья Чандирян отметил, что главная цель - попасть в число 12-и лучших в финале по индивидуальным прыжкам на чемпионате мира.
«Это даст возможность завоевать путевку на Токио-2020. Это наша главная цель. Если не получится, то мы постараемся завоевать медаль на чемпионате Европы. Нашей последней попыткой завоевать олимпийскую путевку будет розыгрыш Кубка мира, который состоится в 2020-м году в Токио, где в индивидуальном прыжке будет квалифицирована десятка лучших, а в синхронном прыжке – четверка лучших», - заключил главный тренер сборной.