2020թ. Լոզանում անցկացվելիք պատանեկան ձմեռային Օլիմպիական խաղերի կազմկոմիտեն եւ Շվեյցարիայի Ժնեւ քաղաքի օդանավակայանը կնքել են համագործակցության պայմանագիր: Խաղերի համար Շվեյցարիա ժամանած մարզիկներն ինքնառիթից մինչեւ օդանավակայանի տարածք կհասնեն Լոզան-2020-ի գույներով ներկված հատուկ ավտոբուսով:
«Հենց Ժնեւի օդանավակայանից կսկսվի մեր ծանոթությունը մարզիկների հետ: Յուրօրինակ ավտոբուսը մասնակիցներին թույլ կտա Շվեյցարիա ժամանելուց անմիջապես հետո զգալ Օլիմպիական խաղերի շունչը»,- ասել է Լոզան-2020-ի կազմկոմիտեի գործադիր տնօրեն Յան Լոգանը:
Լոզան-2020 Օլիմպիական խաղերի համար օդանավով Շվեյցարիա են ժամանելու 15-18 տարեկան մոտ 1880 մարզիկներ:

The Organising Committee of the Lausanne 2020 Youth winter Olympic Games and Switzerland’s Geneva Airports have signed a cooperation agreement. Competitiors arrived in Switzerland for the Olympic Games will reach the airport area from the plane on special buses painted in Lausanne 2020 colors.
“Our acquaintance with athletes will start from Geneva Airport. The special bus will let the participants to feel the breath of the Olympic Games from the first moment of arrival to Switzerland,” said CEO of Lausanne 2020 Ian Logan.
About 1880 athletes aged 15 to 18 will arrive by plane in Switzerland for the Lausanne 2020 Olympic Games.