Բուխարեստում ընթացող Եվրոպայի առաջնությունում իրենց ելույթները ավարտեցին ազատոճային ըմբիշները:
Հայաստանի հավաքականը 6 տարվա դադարից հետո Եվրոպայի նոր չեմպիոն ունի: 61 կգ քաշային Արսեն Հարությունյանը եզրափակչում 17:11 հաշվով կամային, լարված և գեղեցիկ հաղթանակ տարավ վրացի Բեկա Լոմտաձեի նկատմամբ և նվաճեց Եվրոպայի չեմպիոնի կոչումը:
Պարգևատրման արարողությունից հետո Արսեն Հարությունյանը պատասխանեց ՀԱՕԿ լրատվականի հարցերին.
-Ինչպե՞ս անցավ առաջնությունը, և ո՞րն էր ամենաբարդ գոտեմարտը:
-Ամենաբարդ գոտեմարտը ռումինացի ըմբիշի հետ էր։ Շատ դժվար էր․ առաջին 3 րոպեի ընթացքում շատ էի հոգնել, իսկ երկրրոդ մրցափուլի ընթացքում զգացի, որ էլ «տեղում չի» և կարող եմ հաղթել նրան: Եզրափակիչ գոտեմարտը նույնպես բարդ էր, բայց մրցակիցս ավելի շատ հոգնեց։ էներգիաս ավելացավ այդ պահին, կարողանում էի գորգում «աշխատել» և վստահ էի, որ հետ եմ բերելու կորցրած միավորները (գոտեմարտի մեկնարկից վայրկյաններ անց Արսեն Հարությունյանը պարտվում էր 0:8 հաշվով, բայց վերջնական արդյունքում առավելության հասավ 17:11 հաշվով – ՀԱՕԿ լրատվական):
-3 գոտեմարտերի ընթացքում էլ հետապնդողի դերում ես եղել և կարողացել ես վերջնարդյունքում հաղթել: Ո՞րն է գաղտնիքը:
-Իմ ոճն է այդպիսին։ Ես որոշել էի առաջին 3 րոպեներին հոգնեցնել հակառակորդներին, իսկ երկրորդ մրցափուլում՝ հնարքներ կատարել և միավորներ վաստակել:
-Մինչ Եվրոպայի առաջնությունը նախապատրաստական փուլ ես անցել: Որքանո՞վ քեզ այն օգնեց:
-Շատ լավ նախապատրաստական շրջան եմ անցել։ Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Հաբեթնակ Կուրղինյանին, Էդգար Ենոքյանին, անձնական մարզիչներիս այն բանի համար, որ կողքիս են եղել: Առանց նրանց չէի կարող հաղթել:
-Մասնակցել ես գերմանական ակումբային առաջնությանը: Այնտեղ ձեռք բերված փորձը նույնպե՞ս քեզ օգնեց:
-Գերմանիայում անցկացրած գոտեմարտերս ինձ շատ օգնեցին: Ավելի վստահ էի ինձ զգում: Բախտս շատ բերեց, որ այնտեղ հայտնվեցի Ռոման Ամոյանի հետ: Նա ինձ շատ օգնեց, վստահություն ներշնչեց, որ ուժեղ եմ և կարող եմ մեծահասակների Եվրոպայի առաջնությունում հաղթել: Նրան շատ շնորհակալ եմ:
-Վերջին անգամ ազատ ոճից Եվրոպայի չեմպիոն էր դարձել Դավիթ Սաֆարյանը: Այսօր նա հետևում էր նախապատրաստական ընթացքիդ: Ի՞նչ խորհուրդներ տվեց քեզ մինչ եզրափակիչը:
-Նրա հետ երեկ էլ էի խոսել, նա խորհուրդներ էր տալիս՝ ինչպե՛ս գոտեմարտել հակառակորդիս հետ։ Հենց նրա ասած սցենարով էլ գոտեմարտս ընթացավ:
Վերջում ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել երկրպագուներիս։ Ես ձեզանով եմ ուժեղ, միայնանակ ոչնչի չէի հասնի, շնորհակալ եմ, որ հետևում ու երկրպագում եք ինձ:

The freestyle wrestlers ended their performances at the European Championship underway in Bucharest.
The Armenia team has a new European champion after a 6-year break. At 61 kg Arsen Harutyunyan celebrated a volitional, tense and nice victory 17:11 over Georgian Beka Lomtadze and won the European champion title. After the award ceremony Arsen Harutyunyan answered the questions of the ANOC press office.
-How was the championship and which one was the toughest bout?
-The toughest bout was with the Romanian wrestler. It was very difficult. I got very tired during the first 3 minutes and in the second round I felt that my opponent was “off” and I could win him. The final was tough, too but my opponent was more tired. At that moment my energy rose, I could work on the mat and was sure I would regain the lost points (seconds after the start of the bout Arsen Harutyunyan was losing 0:8, but as a final result he won 17:1 – ANOC press office).
-In all 3 bouts you were attacking and won in the end. What is your secret?
-It is my style. I decided to tire out the opponent during the first 3 minutes and then make tricks and gain points in the second part of the bout.
-Before the European Championship you have had a preparatory phase. How did it help you?
-I’ve had a very useful preparatory period. I want to thank Habetnak Kurghinyan, Edgar Yenokyan, my personal coaches for staying next to me. Without them I wouldn’t be able to win.
-You have also participated in the German Club Championship. Did the experience gained there help you?
-The bouts spent in Germany helped me much. I felt myself more confident. I was very lucky to be there with Roman Amoyan. He helped me much, made me believe I am strong and can win in the European Senior Championship. I’m very grateful to him.
-David Safarayan was the European champion last time. Today he was watching you preparing. What kind of advices did he give you before the final?
-Yesterday I spoke to him too; he advised me how to wrestle. The bout went the way he told me. At the end I’d like to thank my fans. I’m strong with you and would achieve nothing without you, thank you for following and rooting for me.